Continuing master
Programme objectives
Graduate profile
More info about admission
Guarantor
Filmová scénografie je specifický obor, ve kterém se spojují znalosti scénografa s profesí architekta a designera v kontextu týmové práce filmového, respektive televizního štábu na vzniku audiovizuálního díla. Na toto studium se mohou přihlásit absolventi minimálně bakalářského stupně oboru scénografie, architektury nebo designu. Rozdílný profil přijatých posluchačů, který je dán jejich předchozím vzděláním, je proto pedagogy během studia individuálně rozvíjen.
Specializace Filmová scénografie (dále jen FS) je magisterský studijní program, který propojuje znalosti scénografické, architektonické a designérské s inovativními přístupy v kontextu týmové práce filmového štábu při tvorbě audiovizuálních děl. Tento program je koncipován tak, aby studenty vybavil nejnovějšími koncepčními i praktickými dovednostmi potřebnými pro uměleckou a týmovou práci v oboru filmové scénografie. FS je ve své podstatě vizuální interpretací dramatické literatury, kde jsou technické, kreslířské a designérské dovednosti pro sofistikovaný vývoj studenta klíčové. Důraz je kladen na výtvarné uchopení a rozvíjení příběhu, přičemž znalost historie, kultury a propracovanost struktury příběhu jsou pro proces studia FS zásadní. Cílem studia je zvládnutí scénické výpravy pro audiovizuální tvorbu ze všech klíčových hledisek – výtvarného, technického, ekonomického a produkčního.
Uchazeč o studium musí mít ukončené bakalářské studium v oboru scénografie, architektury, designu, nebo podobného výtvarného oboru vysokých škol, jako jsou ČVUT, UMPRUM, AVU apod. Magisterské studium FS nenavazuje přímo na bakalářské studium, protože tento obor na bakalářské úrovni neexistuje. Nicméně představuje velmi specifickou specializaci studijního programu KS DAMU, která je pro tento studijní program velmi podstatnou základnou, vzhledem k vazbám na specializaci Divadelní scénografie a specializaci Kostým a maska. Uchazeč je přijat po absolvování talentové zkoušky, prezentace svých předchozích projektů a po ověření jeho orientace v problematice audiovizuální tvorby. Rozdílný vstupní profil přijatých studentů, který je dán jejich předchozím vzděláním, je během studia individuálně pedagogicky rozvíjen.
V průběhu studia se studenti seznamují s historií studijního programu a jeho hlavními výtvarně-technickými vývojovými proudy, a to jak v české, tak ve světové kinematografii. Základními předměty specializace jsou Filmová scénografie a Projekt filmové scénografie, ve kterých student postupně dostává různá zadání a absolvuje praktická cvičení, přičemž nároky na technické řešení, propracovanost a autentičnost osobního výtvarného vkladu postupně rostou. Student zpracovává projektová zadání jak výtvarného, tak technického charakteru současně, přičemž se klade důraz na rozvíjení jeho dovedností v oblasti technického kreslení, perspektivního zobrazování, konstrukčních technologií a rozpočtování. Zároveň je student veden k tomu, aby hledal a nacházel vlastní výtvarná i technická řešení s využitím nových technologií a inovativních postupů, které jsou nezbytné jak pro studium, tak pro úspěšnou praxi po jeho ukončení.
Během studia získávají studenti komplexní přehled o výtvarných a technických možnostech FS a také o propojení tohoto oboru s ostatními profesemi filmového štábu. Je kladen důraz na systematickou a průběžnou práci na jednotlivých projektech tak, aby se co nejvíce imitovaly reálné podmínky, ve kterých scénografický návrh pro audiovizuální dílo běžně vzniká. První dva semestry jsou věnovány klasickým úkolům, při nichž se studenti seznamují se základními principy práce filmového architekta. Rozsahem se tyto projekty podobají práci filmového scénografa na menším audiovizuálním díle, přičemž se jedná o práci s interiérem a kombinaci interiéru s exteriérem. Třetí semestr je zaměřen na práci scénografa při propojení reálné a virtuální dekorace. Čtvrtý semestr je pak věnován závěrečné magisterské práci, která je koncipována jako komplexní návrh výtvarné scénografické koncepce celovečerního filmu. Prezentace klauzurních prací je konfrontací různých úhlů pohledů jednotlivých scénografických oborů na zpracování dramatického textu.
Odborné znalosti: Absolvent Filmové scénografie disponuje hlubokým porozuměním teoretickým a praktickým aspektům filmové tvorby, zejména v oblasti výtvarné a scénografické. Má znalosti potřebné k interpretaci psaného slova a jeho vizuálního ztvárnění pro filmové dílo a rozumí technickým a ekonomickým požadavkům, které jsou nezbytné pro jeho realizaci. Je schopen osobitým tvůrčím způsobem určit, navrhnout a realizovat vizuální styl filmového projektu. Dokáže aplikovat získané znalosti při tvorbě a realizaci scénických návrhů pro úspěšnou realizaci filmového díla.
Odborné dovednosti: Absolvent FS je schopný samostatně vytvořit náladu, atmosféru a vizuální kontext filmového díla prostřednictvím výtvarného, scénografického a architektonického návrhu prostoru, výběrem lokací, navržením potřebných rekvizit, užitím grafiky, návrhem propojení fyzických a virtuálních dekorací, návrhem svícení a dalších vizuálních prvků. Dokáže efektivně spolupracovat a komunikovat s ostatními členy filmového štábu, zejména s režisérem, kameramanem a producentem. Umí prezentovat a obhájit zvolený a navržený audiovizuální styl filmového díla, vést realizaci díla po umělecké a organizační stránce a inspirovat filmový tvůrčí tým. Tyto odborné dovednosti absolventovi umožňují uplatnit se na všech úrovních výtvarného oddělení filmového štábu od návrháře dekorací a ilustrátora, až po vedoucího výpravy a hlavního scénografa filmu.
Obecné způsobilosti: Absolvent je připravený vést tvůrčí proces vzniku filmového díla nejen po umělecké, ale i po organizační stránce. Je schopen efektivně řídit výtvarné oddělení tvůrčího týmu a řešit technické i ekonomické výzvy spojené s realizací filmového projektu. Disponuje schopností reflektovat svou uměleckou práci a teoreticky ji zhodnotit.
Absolvent umí:
- určit, navrhnout a realizovat vizuální scénografický styl filmového díla
- aplikovat získané znalosti při tvorbě a realizaci scénických návrhů filmového projektu.
- vytvořit scénické návrhy, vybrat lokace, navrhnout grafiku, rekvizity, osvětlení a kostýmy pro filmový projekt
- interpretovat psané slovo a vizuálně jej ztvárnit pro filmové dílo
- vytvořit náladu, atmosféru a kontext filmového díla prostřednictvím prostoru, lokací, rekvizit, grafiky a dalších vizuálních prvků
- efektivně spolupracovat s ostatními členy filmového štábu, zejména s režisérem, kameramanem a producentem
- prezentovat a obhájit navržený audiovizuální styl filmového díla
- vést realizaci díla po umělecké a organizační stránce
- inspirovat filmový tým během celého tvůrčího procesu
- zastávat různé pozice v rámci výtvarného oddělení filmového štábu
- řešit technické a ekonomické výzvy spojené s realizací filmového projektu
teoreticky reflektovat a hodnotit vlastní uměleckou práci
NÁROKY NA UCHAZEČE:
Uchazeč o studium musí mít uzavřené bakalářské studium na KS DAMU nebo bakalářské studium příbuzné vysoké školy např. Bakalářský program scénografie KALD, Bakalářské programy DAMU, FAMU, FF UK, FA ČVUT, Bakalářské programy AVU, UMPRUM, FAVU, UJEP, FULS – Plzeň atd.
POVINNÉ PŘÍLOHY, DOMÁCÍ PRÁCE A JEJICH PŘEDLOŽENÍ:
Nad rámec povinných příloh k přihlášce, společných pro celou fakultu (strukturovaný životopis a ověřená kopie nebo originál dokladu o získaném vzdělání) předloží dále uchazeč o studium v tomto programu:
Vlastní návrh tématu studia/motivační dopis (max. dvoustránkový text). Návrh obsahuje osobní zájem o konkrétní specializaci, jeho zdůvodnění a vlastní představu o směřování individuálního studia (specifický žánr nebo aplikace scénografie). Projekt studia předloží uchazeč společně s přihláškou v elektronické formě (nahráním přímo do elektronické přihlášky po její registraci).
Soubor prací (portfolio), které dokládá obhajobu navrhovaného projektu vlastní tvorbou. Portfolio uchazeč přinese s sebou v den konání přijímacího zkoušky.
PRŮBĚH PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK:
a) Počet kol: Jedno kolo.
b) Časové rozpětí jednotlivých kol: Jeden den.
RÁMCOVÝ OBSAH PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY A KRITÉRIA VYHODNOCENÍ VÝSLEDKŮ:
Přijímací zkouška sestává z jednoho kola, v němž se hodnotí předložený písemný projekt a portfolio, splnění zadaného výtvarného úkolu a pohovor.
1. úkol - předložený písemný projekt a portfolio – hodnotí se vhled do problematiky oboru, zájem o obor, umělecká interpretační a výtvarná úroveň, talent – maximální počet bodů 15, minimální počet bodů pro splnění 10.
2. úkol - splnění zadaného výtvarného úkolu – hodnotí se:
Divadelní scénografie a Kostým a maska – výtvarné řešení úryvku zadané divadelní či literární předlohy, která obsahuje prostorové řešení/řešení postavy na základě interpretace předlohy.
Filmová scénografie – zadání je návrh interiérové dekorace dle zadaného tématu s důrazem na celkovou atmosféru navrženého prostoru.
maximální počet bodů 20, minimální počet bodů pro splnění 10.
3. úkol - pohovor – obsahuje ústní obhajobu zvoleného řešení zadání a obhajobu specifických aspektů projektu studia/motivačního dopisu maximální počet bodů 15, minimální počet bodů pro splnění 10.
Přijati budou uchazeči, kteří dosáhnou nejméně 30 bodů a zároveň dosáhnou minimálního počtu bodů ze všech tří úkolů.
Theatre faculty of Academy of Performing Arts in Prague
Karlova 26
116 65 Prague 1
Registered number: 61384984, VAT number: CZ61384984
Data box ID: ikwj9fx
Contact for media
BcA. Eliška Drbohlavová
e-mail: eliska.drbohlavova@damu.cz