Dramaturgy for Dramatic Theatre

Continuing master

Programme objectives
Graduate profile
More info about admission
Guarantor

Dvouleté studium dramaturgie je zaměřeno na rozvíjení individuálních talentových předpokladů jednotlivých studentů a samostatné umělecké tvorby, a to autorské, překladatelské nebo upravovatelské. Stejně tak je zaměřeno na rozvíjení schopnosti spolupráce s režisérem a hereckým souborem, s cílem výrazně se podílet na inscenaci jednoaktové a v závěru studia celovečerní hry v divadle Disk nebo v jiném divadelním prostoru, který umožňuje rozvinout součinnost všech inscenačních složek v podmínkách odpovídajících nároků profesionálního divadla. Absolventi by měli být dobře technicky vybaveni pro svou profesi, ovládnout široké spektrum dovedností a znalostí z teorie a historie svého oboru v souvislosti s vývojem světového umění a historie vůbec. Měli by se orientovat v širokém domácím i zahraničním kontextu a být schopen tvůrčím způsobem interpretovat soudobé divadlo i vlastní zkušenost s ním.

Programme objectives

Cílem výuky je výchova a podpora silných a originálních osobností s jedinečným viděním světa, velkou mírou sebereflexe a s předpoklady dalšího samostatného osobnostního zrání a uměleckého vývoje. Student*ka magisterského programu dramaturgie by se měl*a stát platným členem*kou inscenačního týmu, nejbližším*í spolupracovníkem*icí režiséra*ky, interním*í hodnotitelem*kou a inspirátorem*kou zkušebního procesu. Pro dramaturgicko-režijní koncepci musí umět získat herce a pomoci jim hledat a fixovat čitelnou podobu dramatické postavy v souhře s partnery. Strategickým cílem je i vytvoření textové podoby inscenace – „scénického projektu“ (původní hry, překladu, dramatizace) jako uměleckého artefaktu s prokazatelným osobním interpretačním vkladem. K tomu patří i tvorba a redakce doprovodných textových materiálů, které slouží propagaci inscenace ve školním Divadle DISK, a vůbec myšlenková formulace i praktická realizace uměleckého směřování daného absolventského ročníku, včetně příslušných doprovodných aktivit, souvisejících již s prací s publikem.

Model školního Divadla DISK umožňuje studentům*kám, aby znalosti a vědomosti získané v předchozím studiu, jakož i osobní invenci a kreativitu, uplatnili*y a „pocítili*y“ v komplexnosti požadavků, které jsou kladeny na funkci dramaturgie. „Umělecký program“, repertoár absolvujícího ročníku, nemusí stát pouze na pevných textech a principech interpretačního divadla, ale potenciálně zahrnuje širokou škálu přístupů k divadelní tvorbě – vždy však s důrazem na práci se slovem. Není výjimkou převažující podíl autorských textů (kolektivní projekt, původní tvorba, dramatizace, překlad) či repertoár s převažujícím počtem dosud neuvedených dramatických textů. Zažitá zkušenost umožňuje nejen plynulý přechod do praxe v divadlech s pravidelným provozem, ale zážitek týmové spolupráce a možnost generační výpovědi vedla dokonce ke vzniku řady nezávislých divadelních uskupení s vyhraněným uměleckým programem (v poslední dekádě mj. BodyVoiceBand, Tygr v tísni, Ductus Deferens), jejichž jádro se formovalo během studia.

Magisterský program studia je orientován na ověřitelný výstup ve školním Divadle DISK, jímž je dramaturgie absolventské inscenace. V průběhu čtyř semestrů student*ka dramaturgie testuje a rozvíjí svou schopnost týmové spolupráce, souběžně v hlavních předmětech specifikuje a profiluje individuální osobitý talent. V hlavním předmětu Dramaturgická tvorba je věnována mimořádná pozornost vlastní autorské tvorbě (a to i tzv. autorských děl odvozených, viz také Překladatelský seminář).

Graduate profile

Odborné znalosti:

• Absolvent*ka má přesvědčivé znalosti z historie a teorie dramatického umění i historie a teorie oboru.
• Absolvent*ka je v teoretické i praktické rovině obeznámen*a s problematikou vzniku inscenace a organizace a řízení divadla.
• Absolvent*ka se orientuje v autorském právu, s důrazem na užití autorského díla ve scénickém tvaru.

Odborné dovednosti:

• Absolvent*ka magisterského studia Dramaturgie činoherního divadla je odborník*ice, který*á je svými schopnostmi a vědomostmi vybaven*a a připraven*a vytvářet samostatně, v tvůrčím dialogu s partnery, především s režisérem*kou, souborné umělecké dílo – inscenaci, a to v divadlech různého typu a zaměření.
• Absolvent*ka dokáže profilovat umělecký program divadla z hlediska dlouhodobé koncepce.
• Absolvent*ka má předpoklady pro řízení nebo podíl na řízení umělecké instituce (šéfdramaturg*yně, umělecký*á šéf*ka souboru či ředitel*ka divadla) a pro uměleckou pedagogickou činnost.
• Absolvent*ka je schopen*na reflektovat specifické problémy scénické tvorby na odpovídající teoretické úrovni (prokázané magisterskou diplomovou prací).
• Absolvent*ka má osvojeny profesní základy dramaturgické práce nejen v divadle, ale také v ostatních mediích, především v rozhlase a televizi, a zvládá i základy redakční práce.
• Absolvent*ka je schopen*na samostatné umělecké tvorby, ať už formou původních her, dramatizací či překladů.

Obecné způsobilosti:

• Absolvent*ka je schopen*na kritického a analytického myšlení a precizní písemné formulace.
• Absolvent*ka má rozvinuty organizační a komunikačními dovednosti, především z hlediska práce v týmu a při dodržování závazných termínů.
• Absolvent*ka je schopen*na kultivovaně promluvit před širším auditoriem.

More info about admission

Obecné informace o přijímacím řízení:
Klasifikační požadavky: Bakalářská zkouška z programu Režie-dramaturgie nebo příbuzného oboru, k jehož absolvování je nutno složit talentovou přijímací zkoušku. Dále pak teatrologických oborů, v tomto případě je nutné doložit i záznam inscenace (minimálně v rozsahu půl hodiny) s prokazatelně vlastním tvůrčím vkladem. Úspěšné složení přijímací zkoušky, ve které uchazeč předkládá a zdůvodňuje téma dvouletého magisterského studia, kterým se rozumí především projekt dramaturgie absolventské inscenace v rozsahu celovečerního díla. Uchazeč musí projít dvoufázovým přijímacím řízením, které se skládá z písemného vypracování analýzy a režijně-dramaturgické koncepce jedné jednoaktové hry a jedné celovečerní hry s konkrétní představou jejich jevištní realizace. Komise následně zkoumá v rozhovoru s uchazečem jeho talentové a vzdělanostní předpoklady, druh praktického profesního školení, kterým prošel, jeho psychické dispozice a komunikační dovednosti.
Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.

Nároky na uchazeče:
Ke studiu v navazujícím magisterském studijním programu Dramaturgie činoherního divadla mohou být přijati uchazeči, kteří splní tyto podmínky:
• Úspěšně ukončili bakalářský studijní program Režie-dramaturgie; nebo příbuzný studijní program, k jehož absolvování je nutno složit talentovou přijímací zkoušku; nebo studijní program v oblasti teatrologie.
• Úspěšně složí přijímací zkoušku, ve které uchazeč předkládá a zdůvodňuje téma dvouletého magisterského studia, kterým se rozumí především projekt dramaturgie absolventské inscenace v rozsahu celovečerního díla.
• Předloží všechny povinné přílohy.
Povinné přílohy, domácí práce a jejich předložení:
Uchazeč předloží tyto povinné specifické přílohy k přihlášce:
• písemnou vysokoškolskou kvalifikační práci vytvořenou v rámci předchozího studia,
• výpis předmětů a klasifikace absolvovaného studijního programu,
• pokud uchazeč přichází z jiné vysoké školy či jiné fakulty AMU, či jiného oboru DAMU, musí doložit společně s přihláškou také videozáznam uměleckého výkonu s prokazatelně vlastním tvůrčím vkladem („bakalářská inscenace“) v minimálním časovém rozsahu 30 minut. Videozáznam předkládá uchazeč z jiné VŠ výlučně elektronicky, ve formě odkazu na YouTube, VIMEO či jiné služby pro sdílení video obsahu, vloženého jako přílohu ve formátu PDF nebo DOCX k elektronické přihlášce ke studiu.
Uchazeči obdrží po zařazení do přijímacího řízení e-mail s podrobnými instrukcemi k průběhu přijímacího řízení, s formulací zadání a způsobu doručení domácích prací pro přijímací zkoušku.
Průběh přijímací zkoušky:
1. Počet kol: dvě vyřazovací kola.
2. Časové rozpětí jednotlivých kol: pro uchazeče je účast v každém kole jednodenní.
Rámcový obsah přijímací zkoušky a kritéria vyhodnocení výsledků:
I. kolo
1. Vědomostní test – hodnotí se celkový kulturně historický rozhled a znalosti z historie a teorie divadla a z historie a teorie oboru režie-dramaturgie činoherního divadla odpovídající obsahu státní závěrečné zkoušky bakalářského studijního programu Režie-dramaturgie činoherního divadla; maximálně možno získat 50 bodů.
2. Esej – je posuzována schopnost formulovat a obhájit názor v širším kontextu a schopnost samostatně uvažovat; maximálně možno získat 50 bodů.
3. Hodnocení domácích prací – hodnocena je zejména schopnost písemné analýzy a režijně-dramaturgické koncepce s konkrétní představou scénické realizace jedné jednoaktové hry zvolené na základě vlastního výběru a jedné celovečerní hry, kterou si uchazeč zvolí z několika navržených dramatických textů. Dále je hodnocena úroveň logického myšlení, chápání hlubšího smyslu předlohy, divadelní představivost, fantazie a dramatické cítění; maximálně možno získat 100 bodů.
V prvním kole je maximální počet dosažitelných bodů 200 bodů, minimální počet bodů nezbytných pro postup do II. kola je 90 bodů. Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, do II. kola nepostupuje a bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
II. kolo
1. Komise v pohovoru s uchazečem zkoumá druh praktického profesního školení, kterým prošel a prověřuje jeho odborné teoretické vzdělání.
2. Uchazeč v diskusi s komisí obhajuje předloženou domácí práci a režijně-dramaturgickou koncepci zvolených dramatických textů.
3. Komise pomocí individuálních cvičení zkoumá a hodnotí osobnostní a talentové předpoklady uchazeče (psychické dispozice, schopnost empatie a komunikace, tvořivost, představivost a originalitu přístupu, smysl pro rozehrání dramatické situace v prostoru, schopnost fabulace a interpretace reality uměleckými prostředky).
Ve II. kole je maximální počet dosažitelných bodů 100 bodů, minimální počet bodů nutných pro přijetí je 60 bodů. Pokud uchazeč dosáhne ve druhém kole 60 bodů, je komisí navržen pro přijetí ke studiu.
Zdravotní způsobilost:
Nevyžaduje se pro přijetí do tohoto studijního programu.


Guarantor

doc. MgA. Milan ŠOTEK, Ph.D.

Phone: 234 244 221 Person detail
Photo