ZÁPIS Z 4. ZASEDÁNÍ AS DAMU DNE 21. KVĚTNA 2024

Přítomni:

Pedagogická komora: doc. MgA. Jiří Adámek, Ph.D., MgA. et MgA. Lukáš Brychta, Ph.D.; MgA. Roman Černík; MgA Mgr. Marta Ljubková; MgA. Hana Malaníková, Ph.D., MgA. David Mírek, Ph.D.; Mgr. Karolina Plicková, Ph.D.; Mgr. Kateřina Štefková

Studentská komora: Anastázie Dobrodinská; BcA. Doubravka Dostálová; Eliška Drbohlavová; Cyril Janeček; BcA. Filip Novák

Online: -
Omluveni: -

Zapisovatelka: Eliška Přichystalová

Přítomni hosté: doc. MgA. Mgr. Karel František Tománek, děkan DAMU; prof. Mgr. Jan Hančil; Mgr. Michal Somoš; MgA. Tereza Došlová; BcA. Michal Sikora; doc. Mgr. Radek Marušák; MgA. Mgr. Gabriela Zelená Sittová, Ph.D.; MgA. Pavel Zajíček; BcA. Jan-Jakub Šenkeřík; doc. Mgr. Martina Musilová; doc. MgA. Mgr. Michal Čunderle, Ph.D.

Úvodem přivítala dr. Plicková, předsedkyně AS DAMU, přítomné, seznámila je s programem zasedání a navrhla zařazení aktuálního bodu Podpora vyvěšení duhové vlajky na budově DAMU. Dr. Plicková uvedla, že navrhuje zařadit projednání této věci (na jejíž podpoře se AS DAMU již předběžně jednomyslně shodl) hned na úvod zasedání. Vyzvala také přítomné k případnému doplnění dalších bodů. Žádné dodatečné návrhy nebyly vzneseny.

Program:

1. Podpora vyvěšení duhové vlajky na budově DAMU 
2. Projednání akreditačního spisu doktorského studijního programu Drama, psychosomatika a autorství v pedagogice a sociální praxi – předkládá děkan DAMU
3. Aktuality k protestu Kolaps systému – předkládá Filip Novák
4. Různé

Následně vyzvala dr. Plicková k aklamačnímu hlasování o programu.

Hlasování o programu:

Pro            13
Proti            0
Zdržel se        0

Všichni přítomní senátoři a senátorky vyjádřili souhlas s předloženým programem.


1. Podpora vyvěšení duhové vlajky na budově DAMU


Dr. Plicková seznámila přítomné s podnětem studentů DAMU a zároveň zakladatelů platformy Queerverse Platform BcA. Michala Sikory a BcA. Romana Poliaka, kteří oslovili AS DAMU s návrhem vyvěsit na budově DAMU ve dnech 20.5.-27.5.2024 progresivní LGBTQ+ vlajku. Návrh přišel u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii, bifobii, transfobii a intersexfobii, který se konal 17.5.2024. Vlajka je symbolem podpory svobody a rovnoprávnosti všech LBTQ+ osob. Podnět byl vznesen v pátek 17.5., AS DAMU se obratem jednomyslně shodl na jeho podpoře. Ve spolupráci s PR DAMU MgA. Došlovou vyvěsila Queerverse Platform vlajku v pondělí 20.5. na budovu DAMU. AS DAMU chystá usnesení, kterým by oficiálně tuto iniciativu podpořil.

BcA. Sikora představil Queerverse Platform, která vznikla jako magisterský projekt na KALD DAMU. Jde o akční platformu, která působí na poli divadla i za jeho hranicemi. V rámci veřejné debaty o zákonu o manželství pro všechny rozeslali zakladatelé platformy otevřený dopis akademickým senátům po celé ČR a vyprovokovali projednávání dané věci na mnoha zasedáních. Na festivalu WILD! představí platforma 28.5.2024 svůj performativní projekt Zvláštní zasedání akademického senátu, který vychází ze získaných dokumentárních materiálů a který otevřel i téma (a)političnosti vysokých škol. Platforma se rovněž věnuje mapování situace LGBTQ+ osob na DAMU a plánuje účast na setkání nově vznikající Studentské rady kvality / STRK (koná se 3.6.2024 v čase 13:00-15:00 v R202 na DAMU, více o STRKu níže v tomto zápisu).

Diskuse:

AS DAMU vyvěšení vlajky již předběžně jednomyslně podpořil. Dr. Plicková proto rovnou navrhla znění usnesení.

Usnesení: AS DAMU podporuje vyvěšení progresivní intersex duhové vlajky na budově DAMU u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii, bifobii, intersexfobii a transfobii. Zároveň se AS DAMU zavazuje spolupodílet se na DAMU na vytváření a kultivování otevřeného a respektujícího prostředí, v němž je svoboda a rovnoprávnost všech LGBTQ+ osob samozřejmostí.


Pro          13    
Proti           0
Zdrželi se      0

Dr. Plicková se dotázala vedení fakulty, zda je možné, aby vlajka na budově setrvala celý týden – děkan DAMU vyjádřil souhlas.


2. Projednání akreditačního spisu doktorského studijního programu Drama, psychosomatika a autorství v pedagogice a sociální praxi – předkládá děkan DAMU


Děkan DAMU stručně představil akreditační spis DSP Drama, psychosomatika a autorství v pedagogice a sociální praxi. Spis spolu s dalšími materiály a s vyjádřením budoucího garanta programu prof. Hančila obdrželi členové a členky AS DAMU s předstihem. Materiály jsou pro akademickou obec dostupné zde.

Jednalo se o:
1.    Akreditační spis Drama, psychosomatika a autorství
2.    CV garanta prof. Jana Hančila
3.    CV externího členstva oborové rady

Děkan DAMU uvedl, že spolu s proděkankou doc. Koubovou a proděkanem Mgr. Somošem v reakci na současnou podobu akreditačního spisu zformulovali body, o nichž bude dobré vést diskusi.

Diskuse:
Metodička kvality MgA. Došlová stručně představila jednotlivé fáze procesu akreditace. Uvedla, že věcný záměr předložil prof. Hančil v říjnu 2023, dále jej projednalo Kolegium děkana a Rada pro vnitřní hodnocení. Akreditace dobíhajících doktorských studijních programů končí 31.12.2024. Po projednání akreditačního spisu ze strany AS DAMU bude spis projednáván Uměleckou radou, a to na jejím červnovém zasedání. Po představení harmonogramu akreditačního procesu opustila MgA. Došlová jednání z pracovních důvodů.

Dr. Plicková požádala prof. Hančila o úvodní slovo a Mgr. Somoše o připomínky ze strany vedení fakulty. Prof. Hančil uvedl, že očekává, že se nyní nebude jednat o prostorovém zabezpečení nového programu, jelikož tato věc byla součástí věcného záměru, který je již projednán. Mgr. Somoš uvedl, že vedení fakulty považuje akreditační spis za dobře připravený a oceňuje jeho kvalitu a důslednost. Zároveň uvedl, že se se spisem vedení fakulty seznámilo teprve před necelým týdnem, kdy byl spis zpřístupněn také AS DAMU. Přiblížil konkrétní připomínkované oblasti: ve věcném záměru je uvedena délka studia 3 roky, zatímco v akreditačním spisu se nyní hovoří o 4 letech, což je nečekané, nekoresponduje to s věcným záměrem, znamená to jiné zatížení finanční i prostorové. Změnu je potřeba prodiskutovat. Letos nás čekají převody doktorandek a doktorandů z programů s končícími akreditacemi do programů nástupnických, a ty jsou všechny tříleté. Navýšení délky studia znamená vyšší nároky na stipendia. Dále Mgr. Somoš uvedl, že ze spisu není jasné, zda je, či není absolventský výkon povinnou součástí, a že je třeba přiblížit specifika absolventských výkonů v jednotlivých profilacích. A dále upozornil na fakt, že je ve spisu uveden institut místopředsedů oborové rady, což je praxe, která je neobvyklá, nezná ji zákon ani vnitřní předpisy. Dotázal se, jak budou na této pozici definovány pravomoci a povinnosti. Doplnil, že otázek má vedení fakulty více.

Zasedání opustil BcA. Sikora, naopak se dostavil doc. Čunderle.

Prof. Hančil reagoval, že připomínky jsou věcné, a poděkoval za ně. Změna ze tříletého na čtyřleté trvání studia podle něj přišla po uvědomění, že je program příliš zatížen předměty a že bude dobré dobu studia upravit. Prostorově očekává, že bude možné využít kapacity budovy na Tržišti. Uvedl, že za absolventský výkon pokládá i umělecko-pedagogický výkon. Na zasedání v této fázi dorazila doc. Musilová. Prof. Hančil konstatoval, že k rozhodnutí, zda budou studující absolvovat vedle disertační práce i uměleckým výkonem, bude přistoupeno až při přijímání rámcového studijního plánu. K pozici místopředsedy oborové rady uvedl, že je to zatím role spíše symbolická, bez opory v jednacím řádu oborových rad, a že je možné ji upřesnit.

Mgr. Somoš reagoval, že je zapotřebí tyto věci ve spisu zpřesnit a uvést jména. Zopakoval, že je potřeba změnu délky studia okomentovat a prodiskutovat. Dodal, že má řadu dalších připomínek. Uvedl, že podle novely vysokoškolského zákona se zvyšují náklady na studenta*tku a že tedy navýšení délky studia o jeden rok přináší celkově výrazné navýšení nákladů.

Doc. Adámek vznesl otázku, jaká je role AS DAMU v této situaci. Uvedl, že cítí nutnost sledovat finanční nároky programu a související nároky prostorové. Rozvinula se diskuse o financování doktorských programů a o počtu studujících v doktorských programech. Dr. Mírek vznesl dotaz, k čemu potřebujeme doktorandy na vysoké škole - uvedl, že se původně na DAMU diskutovalo o jediném společném doktorském programu, což by bylo ekonomičtější řešení. Programy ovšem nakonec vznikly tři. Uvedl, že rozumí věcnému záměru diskutovaného programu, i tomu, že má program svá specifika, ale namítl, že nejsou prostředky, škola nemá peníze na pedagogy, nemáme přesné informace o nákladech spjatých s novým programem, navíc na DAMU není nutnou podmínkou být držitelem*kou doktorského titulu pro získání titulu docenta*ky či profesora*ky (kteří*ré mohou následně programy garantovat). Vedoucí oborové rady by podle něj měl být držitelem*kou titulu Ph.D. Rozvinula se diskuse. Doc. Musilová uvedla, že doktorandi se stávají akademiky, pedagogy a pokračovateli oboru. Dr. Plicková se dotázala, zda je reálné, aby byla délka programu opět zkrácena na tři roky – prof. Hančil reagoval, že v časovém horizontu, který zbývá do jednání Umělecké rady, to reálné není.

Doc. Adámek vyjádřil přání, aby byl AS DAMU hlouběji zasvěcen do probíhající proměny doktorského studia na DAMU. MgA. Černík uvedl, že z pozice senátora vnímá odpovědnost nejen za financování, ale i za směřování - pro transparentnost předestřel, že je do programu pedagogicky zapojen. Uvedl, že program sleduje pozitivní trend spočívající v odklonu od specializovaných škatulek, a ocenil, že je program vnitřně diferencovaný. Doc. Adámek se dotázal na pedagogické zapojení doc. Vladimíra Nováka, který se divadelní tvorbě ve specifických skupinách věnuje také ve Výzkumném ústavu divadla alternativního, loutkového a specifického.

Dr. Plicková konstatovala, že se akreditační spis dostal k AS DAMU teprve před necelým týdnem, a shrnula, že jeho studium a projednávání probíhá ve velké časové tísni. Dotázala se, zda se proces nedal nastavit jinak a příznivěji. Uvedla, že osobně za klíčovou považuje diskusi mezi prof. Hančilem a Mgr. Somošem, která nasvěcuje body žádající pozornost. Mgr. Somoš potvrdil, že se vše děje v poměrně krátkém čase - zejména kvůli převodu studujících z dobíhajících programů do těch nástupnických. Následovala debata o metodice hodnocení akreditačních spisů, o počtu studujících v doktorském programu a o výši jejich stipendií. Doc. Adámek zopakoval, že zjišťujeme pouze část jedné velké revoluční změny. Dr. Malaníková připomněla, že debata o reformě doktorského studia probíhá na DAMU na různých platformách už druhým rokem a byl o ní opakovaně informován i senát, jehož byl doc. Adámek členem. BcA. Novák argumentoval, že AS DAMU spis neschvaluje. Dr. Plicková uvedla, že diskuse doprovázející tvarování doktorských programů je intenzivní a vyžadovala by delší čas, ovšem vzhledem k dalším bodům programu, které je potřeba projednat, navrhuje směřovat k formulaci usnesení. Doc. Marušák uvedl, že se zde jedná především o finančních prostředcích, a navrhl vrátit se ke smyslu programu: předkládaný program je podle něj podstatný pro etablování oboru. Dr. Brychta doplnil, že program je kompaktní a srozumitelný a čtyřletá délka studia srozumitelná. Mgr. Somoš reagoval, že jsme se o těch čtyřech letech trvání studia ovšem dozvěděli teprve před týdnem. Vzhledem k dalším bodům programu bylo přistoupeno ke zformulování znění usnesení.

Usnesení: AS DAMU projednal akreditační spis doktorského studijního programu Drama, psychosomatika a autorství v pedagogice a sociální praxi a doporučil garantovi daného programu vypořádání připomínek ze strany vedení fakulty. 

Pro          13    
Proti           0
Zdrželi se      0

Zasedání opustili prof. Hančil, doc. Marušák, MgA. Zelená Sittová, MgA. Zajíček, doc. Musilová a doc. Čunderle.

    
3.  Aktuality k protestu Kolaps systému – předkládá Filip Novák 

BcA. Novák seznámil přítomné s aktualitami plánované protestní akce Kolaps systému, kterou na pondělí 3. 6. 2024 v čase 16:00-18:00 svolává iniciativa Hodina pravdy. Více informací lze nalézt zde: https://hodinapravdy.cz/kolaps-systemu/ 

Připomněl, že AS DAMU na svém minulém zasedání přijal usnesení, kterým deklaroval své připojení k protestní akci, a apeloval na akademické senáty AMU, FAMU a HAMU, aby se problematikou financování vysokých škol také intenzivně zabývaly. Shrnul, že senát AMU zasedá až po protestní události, senát FAMU téma zpracuje a senát HAMU téma v programu svého zasedání 15. 5. 2024 neuvádí. Dr. Plicková doplnila, že předseda AS FAMU dr. Procházka naši iniciativu osobně podporuje a uvádí, že na zasedání AS FAMU 23. 5. 2024 navrhne přijetí obdobného usnesení.

BcA. Novák následně přiblížil průběh protestu: v 16:00 začátek na nám. Jana Palacha, proslovy před budovou Rudolfina, poté pochod kolem Ministerstva financí až k Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a neformální zakončení na Kampě. Akce je nenásilná a nikde nelze zanechat odložené transparenty, jelikož by se jednalo o černou skládku. Akci podpořil Vysokoškolský odborový svaz, Asociace děkanů teologických fakult, DAMU, AS FF UPCE, Lékařská fakulta v Plzni, AS FF MU a mnohé další fakulty a instituce. Povaha akce je dvojí: jednak samotná protestní událost a dále psaní dopisů poslancům a poslankyním. V reakci na komunikaci s iniciativou Hodina pravdy bylo řečeno, že za AS DAMU na protestu vystoupí dr. Plicková. 

Diskuse: 

Diskutovány byly praktické okolnosti příprav účasti na protestní události. Dr. Plicková požádala BcA. Nováka, zda by mohl připravit jednoduchý manuál pro Akademickou obec DAMU ohledně možností, jak se zapojit, a přislíbila rozšíření manuálu v rámci fakulty. Členové a členky AS DAMU domlouvali své zapojení do protestu.

4.  Různé

C. Janeček se dotázal děkana DAMU, v jaké fázi je příprava návrhu nových členů a členek UR DAMU. Připomněl, že AS DAMU na svém 2. zasedání 2.4.2024 požádal děkana, aby v rámci péče o rovné příležitosti na DAMU představil do příštího senátního zasedání doplněnou kandidátní listinu, kde budou vedle kandidátů zastoupeny i kandidátky. Děkan reagoval, že jednání s potenciálními kandidáty, resp. kandidátkami probíhají a že inovovaný návrh předloží senátu již brzy.

BcA. Dostálová představila plánované nulté setkání nově vzniklé studentské diskusní platformy STRK (Studentská rada kvality), které se uskuteční v pondělí 3.6. v čase 13:00-15:00 hod. v místnosti R202 na DAMU. Událost bude English-friendly. Více informací lze nalézt zde: https://www.damu.cz/cs/udalosti/strk-studentska-rada-kvality-2018/ A také ve FB události: https://www.facebook.com/events/1513082759601346 Vznik platformy iniciovala studentská komora AS DAMU, která se inspirovala funkčním modelem z JAMU. Studentská komora AS DAMU se již zkontaktovala s iniciátory*kami brněnského STRKu, kteří*ré souhlasí, aby byl model využit i na DAMU a jsou také otevřeni*y vzájemné spolupráci mezi oběma fakultami.

BcA. Dostálová seznámila senátory a senátorky se skutečností, že byla jakožto předsedkyně studentské komory AS DAMU oslovena děkanem DAMU s žádostí, aby se senátní studentská komora i studentstvo aktivně zapojili do příprav oslav 35. výročí sametové revoluce, které by se měly konat v předvečer Mezinárodního dne studentstva, tedy 16.11.2024. Záměrem je připravit program nejen vzpomínkový, ale také aktuální a přitažlivý i pro současné studující. 

Mgr. Somoš projevil rovněž přání setkat se se studentskou komorou AS DAMU, a sice v souvislosti s promýšlením možných podob studentské evaluace semestru na celé fakultě. E. Drbohlavová navrhla zahrnout tuto problematiku k prodiskutování na setkání STRK. Dr. Malaníková navrhla otevřít někdy v budoucnu problematiku evaluace také na zasedání AS DAMU.

Předsedkyně AS DAMU poděkovala přítomným za aktivní účast a pozvala je na příští zasedání, které je naplánováno na pondělí 10. 6. 2024 od 16:00 v zasedací místnosti DAMU.

Podklady k jednání nalezne Akademická obec DAMU ZDE

Zapsaly: Eliška Přichystalová a Karolina Plicková

Schválila: Mgr. Karolina Plicková, Ph.D., předsedkyně AS DAMU, v.r.

 

29. května 2024