Zápis z 15. zasedání AS DAMU dne 20. května 2025
Přítomni (bez titulů):
Jiří Adámek, Roman Černík (online), Doubravka Dostálová, Eliška Drbohlavová (přichází
17:34), David Mírek, Filip Novák (online), Tomáš Pavelka, Karolina Plicková, Kateřina Štefková
Omluveni (bez titulů):
Anastázie Dobrodinská, Cyril Janeček, Marta Ljubková, Hana Malaníková
Přítomni hosté (bez titulů):
Daniela Jobertová (děkanka DAMU), Adam Homolka (tajemník DAMU), Tomáš Langer
(proděkan DAMU), Tereza Došlová (proděkanka DAMU)
Počet přítomných senátorů a senátorek: 8
Nadpoloviční většina zúčastněných členů a členek: 5
Úvodem přivítala Karolina Plicková, předsedkyně AS DAMU, přítomné, seznámila je
s programem zasedání a vyzvala k případnému doplnění dalších bodů.
Vzhledem k tomu, že ke schvalování rozpočtu DAMU je zapotřebí účasti alespoň 9 senátorů a
senátorek, bylo domluveno s E. Drbohlavovou, která se s podklady seznámila, nicméně se
nemohla zasedání zúčastnit v celé délce, že se připojí později na samotné hlasování. Počítá
se s tím, že před aktem hlasování budou rekapitulovány klíčové body debaty.
Program:
1. Schvalování rozpočtu DAMU na rok 2025 – předkládá děkanka DAMU
2. Pozvánka na seminář Sociopolitical Theatre 31.5. od 16:00 v Hallerově sále
i online
3. Různé
Žádné další návrhy nebyly vzneseny.
K. Plicková vyzvala přítomné k aklamačnímu hlasování o programu.
Hlasování o programu:
Pro 8
Proti 0
Zdrželi se 0
Všichni přítomní i připojení senátoři a senátorky vyjádřili souhlas s předloženým programem.
1. Schvalování rozpočtu DAMU na rok 2025 – předkládá děkanka DAMU
K. Plicková vyzvala děkanku DAMU D. Jobertovou, tajemníka DAMU A. Homolku a proděkana
T. Langera, aby představili podklady k rozpočtu DAMU na rok 2025. Členstvo AS DAMU
obdrželo podklady s předstihem. Pro akademickou obec jsou materiály dostupné v příslušné
složce zde.
Jednalo se o:
1. Rozpočet DAMU 2025 – komentář pro AS DAMU
2. Rozpočet DAMU 2025 – rozdělení na katedry
3. 200 DAMU rozpočet součásti 2025
4. 500 DISK rozpočet součásti
Děkanka shrnula tři principy, které jsou pro ni při sestavování rozpočtu klíčové. Zaprvé: dostat peníze co nejrychleji a nejsystematičtěji k lidem. Zadruhé: budovat rezervy na jasně definované priority a aktivity. A zatřetí: transparentnost.
Tajemník uvedl, že na DAMU se počítá se zvýšením tarifů a zároveň se zachováním osobního příplatku. Navýšení tarifů se promítne na mzdových výměrech, a to od 1.7.2025. Zdůraznil, že vedení fakulty má zájem, aby všichni zaměstnanci a zaměstnankyně měli za celý rok 2025 již navýšenou mzdu, takže byl nalezen způsob, jak zpětně doplatit navýšení tarifu i za měsíce uplynulé od začátku kalendářního roku (část zvýšení je již měsíčně vyplácena odměnou z tzv. “koheze”). Dále tajemník představil vybrané strategické cíle: do běžného rozpočtu máme alokovánu polovinu mzdových prostředků pro studijní program Světelný a audiovizuální design pro živá umění (LAD-LA). Z FPP máme v plánu část prostředků využít na nemzdové prostředky – nákup techniky, příprava prostor -, a část letošní úspory je zamýšlena jako rezerva na mzdy LAD-LA pro rok 2026 v případě, že by nedošlo ke zvýšení rozpočtu. Dalším cílem je finanční narovnání. Sjednocení příplatků pro vedoucí kateder, pro garanty oborů, pro proděkany již proběhlo, nyní vedení propočítává mzdové rozpočty, které mají historicky vedoucí kateder k dispozici na individuální ohodnocení zaměstnanců*kyň nad rámec tarifů.. Dále tajemník přiblížil nový způsob ohodnocení pro Akademický senát DAMU i pro členstvo Umělecké rady DAMU – bude ještě rozebráno později během zasedání.
D. Jobertová uvedla, že více odměn, původně rozdělovaných děkanem, budou nově rozdělovat vedoucí kateder. D. Mírek se doptával na dosavadní systém rozdělování odměn – ukázalo se, že některé prostředky na odměny pro podřízené vedoucích kateder byly rozdělovány z rozpočtu děkanátu, což chce nové vedení fakulty změnit formou převodu také těchto financí na katedry. // Dále děkanka uvedla, že klíčový pro další uvažování bude ve vazbě na tarif přepočet hodin výuky na jeden úvazek, který vedení fakulty považuje za nejlogičtější jednotku, jež bude shodně vyměřována mezi všemi katedrami. // A. Homolka navázal, že tato univerzální jednotka umožní nastavit spravedlivější systém a narovnat podmínky mezi jednotlivými katedrami.
D. Jobertová dále uvedla, že vedení plánuje vytvořit konkrétní rezervy do dalších let, protože fakultu čekají další výdaje a je dobré se na ně připravit. Finance pro studující v prezenčních doktorských programech se odvíjejí podle rostoucího životního minima, což se řídí zákonem, částky tedy postupně nevyhnutelně porostou; v nejbližší době se otevírají jen doktorské programy v kombinované formě studia, než bude jasný způsob financování zvyšujících se stipendií. Podstatnou prioritou je také internacionalizace: hojně byl v posledním období využíván program NPO (Národní plán obnovy), který už ovšem skončil, bude tedy zapotřebí vyčlenit na výjezdy studujících i vyučujících nové zdroje. Děkanka uvedla, že by vedení fakulty uvítalo, aby vyučující vyjížděli do zahraničí např. na festivaly a jiné události ještě více než doposud. Podstatné v této souvislosti je, abychom se nemuseli spoléhat jen na zdroje z programu ERASMUS, ale abychom měli k dispozici i zdroje vlastní. Děkanka doplnila, že plánuje zřídit mezinárodní radu, kterou avizovala ve své koncepci pro volbu děkana*ky na podzim 2024; půjde o poradní orgán, s nímž se lze radit mj. i o výzvách, kterým čelí vysoké školství v současné napjaté situaci v kontextu Evropy.
T. Langer uvedl, že na posledním zasedání Rady ds DISK byl projednán nový princip používání rezervy vytvářené letos v DISKu, která by mohla být směřována primárně na menší katedry, jež nemají své akce v DISKu financované primárně z DISKového rozpočtu. Diskuze je otevřená, toto byl první nápad.
D. Jobertová otevřela téma odměňování: ubezpečila přítomné, že vedení fakulty nechce držet rezervy bez účelu – záměrem je udržovat balanc mezi šetřením a distribucí prostředků přímo k lidem. Uvedla, že v posledních dnech podepisuje mzdové výměry a má z nich radost, uvedené částky jsou rozumné. // K. Plicková reagovala, že by situace ovšem mohla být ještě lepší. Ještě podle ní zbývá velký prostor pro zlepšení. // D. Jobertová uvedla, že minulý týden se na Radě vysokých škol opět vedla rozprava na téma odměňování, z analýz vyplývá, že AMU a UMPRUM už na tom zdaleka nejsou nejhůře (např. JAMU a AVU jsou na tom ještě o něco hůře). V rámci AMU se výši odměňování podařilo zvednout, je vidět výrazný meziroční posun. // J. Adámek se zajímal, ve kterém měsíci uvidí na výplatní pásce finální navýšení. // T. Langer reagoval, že technicky vzato už v letních měsících, od 1.7.2025 (jde důsledně vzato o náhradu mzdy a o doplatek; zaměstnanci a zaměstnankyně v létě čerpají dovolenou, nepobírají tedy mzdu, ale její náhradu vypočtenou podle předchozího čtvrtletí). A. Homolka uvedl, že navýšení bude vidět na novém mzdovém výměru, který zaměstnanci a zaměstnankyně právě podepisují. Dále promítl rozpočtové tabulky a demonstroval na nich konkrétní navýšení. // D. Mírek se doptával na důvody navýšení na jednotlivých katedrách. Zaujalo ho navýšení na KATAP – ukázalo se, že jde o navýšení primárně související s přechodem úvazku na katedru (Vladimír Novák), přičemž tato věc byla domluvena ještě za minulého vedení fakulty.
Otevřela se diskuse o prostředcích na mladé pedagogy. J. Adámek tuto praxi systémové podpory zapojování mladých pedagogů a pedagožek ocenil. T. Pavelka přiblížil, že na KČD je snaha o zavedení institutu asistentů pedagoga. A. Homolka uvedl, že ohledně podpory mladých vyučujících vnímá do budoucna potenciál velké diskuse.
D. Mírek zopakoval, že jej překvapuje nárůst rozpočtu na KATAP. T. Langer připomněl, že je tato věc spjata s přechodem pedagoga V. Nováka na tuto katedru. D. Jobertová reagovala, že rozpočet je plný příběhů – a také snahy dovést je k úspěšným koncům. // D. Mírek při pohledu do tabulky znázorňující rozdělení prostředků na jednotlivé katedry konstatoval, že rozpočet počítá s pokrytím mezd, ale nepočítá už s dalšími katederními aktivitami, např. s festivalem NADAMU. T. Langer reagoval, že v tabulce je znázorněno nakládání s příspěvkem na provoz TA01, což je příspěvek ministerstva, který souvisí primárně s výukou. D. Mírek reagoval, že širší činnost kateder není tolik věcí rozpočtovou, ale spíše záležitostí strategickou. Na fakultě existují ústavy, které sice nejsou pod katedrami, ale „při katedrách“. Zajímá jej, co je vlastně činností kateder a jaké jsou výstupy této činnosti. Primární je výuka, ovšem pozoruhodné je, co katedry dělají dál. T. Langer reagoval, že se vedení fakulty snaží podpořit fondy na tvůrčí činnost. A. Homolka uvedl, že tyto věci nejsou součástí TA01, ale jde o účelové prostředky (festivaly, věda a výzkum, studentská grantová soutěž apod.). D. Jobertová dále uvedla, že doktorské studium je primárně ukotveno na děkanátu, řeší je předsedové a předsedkyně oborových rad. Pokud jde o ústavy, praxe je jiná: vedoucí ústavů mají sice příplatek za vedení těchto pracovišť, nicméně kmenový úvazek mají na katedře. Doplnila, že vedení fakulty chce vést o ústavech diskusi.
Otevřela se debata o doktorském studiu. J. Adámek uvedl, že nyní bude mnohem podstatnější, kdo bude přijat na doktorské studium, jelikož stipendium nově činí cca 25 tis. Kč. Nakonec existují tři programy: jeden jednokatederní, druhý dvoukatederní a třetí čtyřkatederní. Dotázal se, podle jakého kritéria se určí, kolik z prostředků na stipendia půjde na který program. T. Langer reagoval, že částku na stipendia určuje počet přijatých studujících prezenční formy. D. Jobertová shrnula, že v této věci ve finále půjde o její uvážení a rozhodnutí. K. Plicková doplnila, že situaci může ovlivnit i senát – T. Došlová potvrdila, že senát schvaluje podmínky přijímacího řízení, jejichž součástí jsou i počty studujících, kteří mohou být přijati. // T. Langer uvedl, že stipendium studujícího v prezenční formě doktorského studia je nově ekvivalentem čisté mzdy vysoceúvazkového odborného pracovníka – tato skutečnost se reguluje náborem, který je
nově výrazně nižší než doposud. // D. Jobertová uvedla, že zavedením tří programů se zablokovala flexibilita, kterou by býval byl nabídl původně zamýšlený jeden společný doktorský program pro celou fakultu. T. Pavelka se dotázal, zda je situace taková, že jsme pro tuto chvíli boj za společný program prohráli. K. Plicková se o možnost případných změn rovněž zajímala. D. Jobertová potvrdila, že změny současného nastavení jsou problematické, reakreditace se bude řešit až za 10 let. Dále rekapitulovala, že máme dva studijní programy, které jsou čtyřleté, a jeden, který je tříletý. Uvedla, že by podle ní dávalo koncepčně smysl, aby se délka doktorských programů na DAMU sjednotila na tři roky v prezenčním studiu, v případě kombinovaného studia by bylo možné např. nastavit standardní dobu studia na 4 roky a prodloužit maximální dobu studia, nicméně tyto možnosti nejsou v současnosti vůbec předmětem diskusí. Připomněla také, že délka jednoho ze čtyřletých programů byla z původních tří let změněna na poslední chvíli a bez řádné domluvy, a dodala, že správa tří různých programů bude představovat vyšší náklady finanční, časové i administrativní.
A. Homolka představil skladbu navýšení pro rok 2025 a prezentoval mj. nový systém odměňování členstva AS DAMU. D. Jobertová uvedla, že komparovala systémy ohodnocování akademických senátů na různých fakultách a univerzitách, a i na základě této rešerše navrhla výslednou představu: předsedkyně AS DAMU, která se nově účastní i kolegií děkanky (což předepisuje Statut DAMU), bude mít paušální odměnu osobním příplatkem, ostatní členstvo AS obdrží odměnu v závislosti na své přítomnosti na jednotlivých zasedáních. Počítá se také s prostředky na pořizování zápisu a na případné cestovné či právní služby (viz příloha zápisu). Dále prezentovala výhled odměňování Umělecké rady DAMU.
T. Langer přiblížil financování postdoktorandů a postdoktorandek, tedy pracovníků do 5 let od získání doktorského titulu. Od začátku roku jsou tito pracovníci a pracovnice financováni z ministerstva (“Excelence”), ale od října přejde jejich financování na katedry.
V 17:34 dorazila E. Drbohlavová, která potvrdila, že si navržený rozpočet předem nastudovala ze zaslaných materiálů. Předsedkyně ji spolu s přítomnými seznámila se zkrácenou verzí dosavadních senátních komentářů k rozpočtu a dala prostor na dotazy. Byly zopakovány základní principy, na jejichž základě byl rozpočet sestavován. // K. Štefková poděkovala vedení fakulty, že neprezentovalo „suché tabulky“, ale uvedlo i záměry stojící za konkrétními částkami. // Senát je usnášeníschopný ve věci hlasování o rozpočtu a přistupuje k hlasování o návrhu usnesení.
Usnesení: AS DAMU schvaluje návrh rozpočtu DAMU a ds DISK (rozdělení prostředků přidělených fakultě) pro rok 2025 v předložené podobě.
Pro 9
Proti 0
Zdrželi se 0
V 17:40 se omluvila E. Drbohlavová a zasedání z důvodu studijních povinností opustila.
F. Novák požádal o slovo a uvedl, že by chtěl mimo rozpravu o rozpočtu pro rok 2025 ještě připomenout, že minimální důstojná mzda činí v Praze cca 50 tis. Kč a že jsme tedy stále vysoce podfinancovaným sektorem. Dále navrhl, zda rozpočet senátu nezveřejnit, protože jsme si sami schválili odměnu, tak ať jsme transparentní. Zároveň konstatoval, že oceňuje, jakým směrem se nakládání s rozpočtem ubírá.
D. Jobertová vyjádřila souhlas ohledně komunikace senátního rozpočtu a navrhla, že k systému odměňování dodá materiál. Je zapotřebí, aby financování Akademického senátu DAMU bylo transparentní, jelikož jde ve vztahu k děkance o kontrolní orgán – nicméně na podobný postup odměňování přistoupil i Akademický senát AMU. Dále děkanka zareagovala na připomínku ohledně podfinancovanosti: připomínku vnímá jako relevantní, nicméně podle analýzy prezentované na Radě vysokých škol výše odměňování na AMU stoupla; podklad by měl být k dispozici na webu RVŠ. Zároveň připomněla, že vysokoškolské prostředí má svá specifika. Máme u nás standard 13 měsíců mezd ročně, 2x ročně odměny, 2 měsíce dovolené. Platí u nás věci, které ve mzdové sféře nejsou standardem. Je legitimní požadovat pro vysokoškolský sektor více, ale je třeba vést v patrnosti i tyto měkčí záležitosti, které jdou s akademickým prostředím ruku v ruce. // K. Plicková poděkovala F. Novákovi za jeho vstup, navázala na něj a připojila se k apelu vnímat financování českého vysokého školství stále v kategorii podfinancovanosti. Doplnila, že v letních měsících, tedy v průběhu dovolené, běžně coby vyučující vedeme, konzultujeme a připomínkujeme bakalářské a magisterské diplomové práce, takže pokud hovoříme o specifikách akademické práce, je i tato skutečnost jedním z nich. K. Štefková také poděkovala F. Novákovi za jeho poznámku a uvedla, že je ráda, že na tuto skutečnost upozorňuje zástupce studujících. Nejde podle ní navíc jen o výši mezd, ale i o množství času, které škole věnujeme. Často musíme nabírat jinou práci, abychom dorovnali mzdu do takové výše, s níž můžeme fungovat v Praze. Vzhledem k této věci si pak nemůžeme dovolit věnovat škole tolik času, kolik bychom chtěli. // D. Jobertová reagovala, že řada mzdových výměrů už vykazuje rozumnou částku – zejména v případě plnoúvazkových či vysokoúvazkových zaměstnanců a zaměstnankyň jsme často nad minimálním limitem důstojné mzdy. Nicméně potvrdila, že nízkoúvazkoví zaměstnanci a zaměstnankyně mají situaci složitější, ale bohužel není možné u všech úvazek navýšit. Shrnula, že v některých případech se mzda dostává na úroveň, kterou by již nazvala důstojnou. V jiných případech na této úrovni ještě nejsme. // D. Mírek rovněž poděkoval F. Novákovi a dodal, že matematika není složitá: čím více máme vyučujících a pokud zároveň nestoupá částka, s níž můžeme operovat, tím méně jim můžeme platit. Kromě apelu na ministerstvo ve věci navýšení příspěvku je tedy také dobré začít u sebe. Pořád se bavíme o vícezdrojovém financování – je zapotřebí tyto možnosti hledat, sdílet příklady dobré praxe na katedrách a najít společně řešení u sebe (a díky tomu mít i spokojenější zaměstnance). Musíme začít u sebe, abychom měli obhájené argumenty, že jsme za naši stranu udělali maximum, a to bude dobrý argument i pro ministerstvo. Dodal, že rozumí apelu, který do debaty vnáší F. Novák, a souhlasí s ním, jen přidává i druhý pohled. Spouští se program LAD-LA, který je finančně náročný, a i v jeho důsledku se fakultní prostředky opět ztenčují a opět jsou přetěžováni vyučující. Debata zevnitř v rámci fakulty je potřebná. // T. Langer za vedení shrnul, že klíčová bude debata na téma, co v rámci DAMU znamená jeden plný úvazek. // V 17:55 odchází T. Došlová.
2. Pozvánka na seminář Sociopolitical Theatre 31.5. od 16:00 v Hallerově sále i online
K. Plicková tlumočila pozvánku na mezinárodní seminář Sociopolitical Theatre: o podporu semináře a o šíření pozvánky ji požádala studentka Neda Taslimian (zahraniční program KATAP), a to v reakci na aktivitu senátu ve věci podpory např. slovenských nebo srbských zahraničních studujících, kteří protestují proti zvůli vládnoucí moci. Seminář pořádají studující DAMU pod vedením pedagoga Kenta Sjöströma. Mezi řečníky a řečnicemi budou jak zástupci Akademické obce DAMU, tak externí hosté a hostky. Seminář se bude konat v sobotu 31.5.2025 od 16:00 hod., a to naživo v Hallerově sále i online. Pozvánka spolu s informacemi, jak se na seminář registrovat, byla senátu zaslána předem, je součástí příloh tohoto zasedání a je vyvěšena v příslušné složce zde.
3. Různé
O slovo požádala paní děkanka. Uvedla, že probíhá jednání vedení DAMU s ředitelem Studia Ypsilon, Karlem F. Tománkem. Bylo podepsáno memorandum deklarující zájem o vzájemnou spolupráci. Zároveň vedení fakulty jedná i s katedrami o jejich potřebách – nechceme pro účel zaplnění programu Studia Ypsilon vymýšlet a vytvářet projekty nad rámec školy, ale spíše využít to, co už děláme. Proběhla debata o vizi Prahy s Jiřím Sulženkem, ředitelem Odboru kultury a cestovního ruchu MHMP. Rýsuje se možnost realizace DISKových inscenací ve Studiu Ypsilon, rýsuje se také možnost realizovat tam festival NADAMU, některé katedry o tyto vize zájem mají, jiné nikoli. Vedení DAMU je ve věci spolupráce s Ypsilonkou vstřícné, memorandum je podepsáno, diskuse probíhá. Pro tento účel založil K.F.Tománek nový zapsaný ústav, který bude podávat grant.
Dále děkanka reagovala na usnesení AS DAMU, jímž senát na svém zasedání 8.4.2025 protestoval proti zákazu přeposílání e-mailů ze školních adres na adresy soukromé (pozn. KP: zákaz platí pro vyučující a je stanoven výnosem rektorky č. 4/2025, kterým se upravují pravidla pro užívání uživatelských účtů AMU). D. Jobertová uvedla, že tento zákaz nepřišel z čirého nebe, ale byl probírán už na podzim 2024 na zasedání kolegia rektorky; bohužel se tehdy novinka dostatečně nepropsala na fakultu. Navrhla, že na červnové kolegium děkanky by mohl přijít vedoucí počítačového centra AMU Václav Obadálek a pohovořit o kybernetických hrozbách; p. Obadálek děkance údajně již potvrdil, že k tomuto opatření přistupuje většina vysokých škol. Pokud by škola k tomuto opatření nepřistoupila a došlo na bezpečnostní incident, padá trestněprávní odpovědnost na statutárního zástupce, tedy na rektorku. Uzavřela konstatováním, že kybernetické útoky hrozí nyní více než dříve. // K. Plicková poznamenala, že senátní usnesení odeslala paní rektorce, odpověď ještě neobdržela. D. Jobertová uvedla, že paní rektorka k této věci připravuje vysvětlení. (Pozn. KP po zasedání: odpověď paní rektorky s vysvětlením byla doručena předsedkyni AS hned následujícího dne, 21.5.2025.)
D. Jobertová dále uvedla, že zákonnou povinností senátu je schvalovat strategický záměr (SZ) fakulty a jeho každoroční plány realizace (PRSZ). Má za to, že to senát poslední roky nečinil, neboť tento dokument mu nebyl předkládán. Současné vedení s touto věcí počítá a přes léto PRSZ připraví, aby bylo možné jej předložit a probrat na podzim 2025. // V 18:01 odchází T. Pavelka a J. Adámek.
Otevřeno bylo opět i téma potřebnosti podpory parent-friendly prostředí na fakultě. K. Plicková uvedla, že by ráda tlumočila přání své kolegyně, která by ocenila, kdyby veřejné generálky v DISKu probíhaly v režimu parent-friendly, tedy se zajištěným hlídáním dětí. Vítány by byly i večerní reprízy např. od 18:00, realizované rovněž v tomto režimu. A. Homolka reagoval, že byl schválen zákon, jímž se upravuje provoz sousedských dětských skupin. Přislíbil, že vedení fakulty prověří možnosti navázání spolupráce s nějakou existující dětskou skupinou v okolí DAMU.
Předsedkyně AS DAMU poděkovala přítomným za aktivní účast a pozvala je na příští zasedání, které je naplánováno na 16. 6. 2025 v 16:00 v zasedací místnosti DAMU.
1. Rozpočet DAMU 2025 – komentář pro AS DAMU
2. Rozpočet DAMU 2025 – rozdělení na katedry
3. 200 DAMU rozpočet součásti 2025
4. 500 DISK rozpočet součásti
5. Sociopolitical Theatre May 31st 2025 DAMU
6. Sociopolitical Theatre Invitation 31. 5. 2025
7. Shrnutí principů odměňování senátorek a senátorů AS DAMU
Zapsaly:
Eliška Přichystalová a Karolina Plicková
Zápis v bodě č. 1 revidovali tajemník DAMU A. Homolka a proděkan DAMU T. Langer, v bodech č. 1 a 3 děkanka DAMU D. Jobertová.
Schválila:
Karolina Plicková, předsedkyně AS DAMU, v.r.
10. června 2025
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Karlova 26
116 65 Praha 1
IČ: 61384984, DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx
Kontakt pro média
BcA. Eliška Drbohlavová
e-mail: eliska.drbohlavova@damu.cz