Přítomni (bez titulů): Roman Černík (online), Doubravka Dostálová, Marta Ljubková, David Mírek, Filip Novák, Tomáš Pavelka, Karolina Plicková, Kateřina Štefková, Jiří Adámek (online)
Omluveni (bez titulů): Anastázie Dobrodinská, Eliška Drbohlavová, Cyril Janeček, Hanka Malaníková
Přítomni hosté (bez titulů): K. F. Tománek (děkan DAMU, online), Daniela Jobertová, Jan Sedláček (kvestor AMU), Adam Homolka (tajemník DAMU), Petr Polák (ombudsman DAMU), Jana Kuncová, Lukáš Moravec, Ladislav Paluska (online), Daniel Dudek (online) a další hosté online
Počet přítomných senátorů a senátorek: 9
Nadpoloviční většina zúčastněných členů a členek: 5
Úvodem přivítala Karolina Plicková, předsedkyně AS DAMU, přítomné, seznámila je s programem zasedání a vyzvala k případnému doplnění dalších bodů.
1. Rozvoj bezpečnostní infrastruktury DAMU – předkládá Jan Sedláček
2. Zpráva o činnosti ombudsmana DAMU za rok 2024, poznatky a doporučení – předkládá Petr Polák
3. Stanovisko k záměru MK ČR zrušit IDU
4. Podpora protestujících studujících v Srbsku
5. Různé
D. Mírek navrhl zařadit na program reflexi právě uplynuvšího nultého ročníku festivalu NADAMU – proběhne v rámci bodu Různé.
Žádné další návrhy nebyly vzneseny.
K. Plicková vyzvala přítomné k aklamačnímu hlasování o programu.
Hlasování o programu:
Pro 9
Proti 0
Zdrželi se 0
Všichni přítomní i připojení senátoři a senátorky vyjádřili souhlas s předloženým programem.
K. Plicková shrnula praktické informace, které byly sdíleny v předstihu newsletterem děkana: zasedání bude streamováno pro AO DAMU a zaměstnance a zaměstnankyně fakulty na platformu MS Teams. V online prostoru budou moci přihlášení uživatelé a uživatelky pokládat dotazy písemně v chatu aplikace MS Teams. Zasedání bude probíhat v češtině. Simultánní překlad do angličtiny je zajištěn v učebně R210, kam je zasedání streamováno. V online prostoru ani v zasedací místnosti bohužel překlad zajištěn nebude. Studující a vyučující, kteří využijí překlad do angličtiny, proto zdvořile žádáme, aby přišli do učebny R210. // Senát tímto děkuje studentovi Danielu Dudkovi, který je připraven tlumočit.
K. Plicková požádala J. Sedláčka, který v uplynulých měsících v pozici tajemníka DAMU rozvoj bezpečnostní infrastruktury na fakultě připravoval, aby přiblížil současný stav a nastínil výhledový plán.
J. Sedláček nejprve představil tým, který se na rozvoji bezpečnostní infrastruktury podílel, a přiblížil proces přípravy projektu, včetně komunikace uvnitř DAMU – proběhla setkání se studujícími i vyučujícími, diskuse na Kolegiu děkana, s Akademickým senátem DAMU a na setkání technicko-hospodářských pracovníků DAMU. V lednu a únoru 2025 bylo realizováno několik bezpečnostních prohlídek, jichž se měli možnost zúčastnit jak členové a členky AO DAMU, tak i fakultní zaměstnanci a zaměstnankyně. J. Sedláček postupně prezentoval jednotlivá opatření, přibližoval, podle jakých kritérií byla opatření připravována, a ujistil, že projednávání probíhá s ohledem na charakter provozu na Divadelní fakultě.
Dneškem vrcholí přípravná fáze, kdy je bezpečnostní infrastruktura veřejně projednávaným bodem na zasedání AS DAMU. Relevantní podněty z diskusí a prohlídek jsou zohledněny. Následuje finalizace technické dokumentace a vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele. Realizace je plánována na léto 2025. Je možné, že některé bezpečnostní prvky budou instalovány i později v průběhu semestru, ovšem plynulý provoz fakulty tím nebude ohrožen. J. Sedláček upozornil, že projekt v roce 2025 je první etapou systematického rozvoje bezpečnostní infrastruktury na DAMU. Následovat by měly další etapy. Některé části bezpečností infrastruktury lze komunikovat veřejně, jiné důvěrně. Upozornil také na implementovanou páteřní infrastrukturu AMU – krizový bezpečnostní a svolávací sytém a na smysluplnost poskytování a aktualizace osobních údajů ze strany zaměstnanců a zaměstnankyň a studujících.
Diskuse:
K. Plicková se dotázala na bezpečnostní školení. J. Sedláček potvrdil, že školení jsou koordinována ve spolupráci s L. Moravcem, bude se jednat o systémovou činnost na celé AMU, s tím, že bude kladen důraz na praktické dovednosti. // F. Novák ocenil transparentnost celého procesu, vysokou míru informovanosti akademické obce a příležitosti ke společnému dialogu. Vyjádřil, že by se tento přístup mohl využít jako příklad dobré praxe pro příští velká rozhodnutí, která se týkají celé školy. // Senátoři a senátorky se dotazovali na detaily, J. Sedláček a bezpečnostní tým dotazy zodpovídali. Do diskuse se zapojila i nastupující děkanka D. Jobertová a ombudsman P. Polák.
Usnesení: AS DAMU přijal informace o rozvoji bezpečnostní infrastruktury DAMU a oceňuje transparentní komunikaci procesu příprav a skutečnost, že se děje v dialogu s fakultními orgány.
Pro 9
Proti 0
Zdrželi se 0
V 16:45 se odpojil J. Adámek. J. Sedláček poděkoval za spolupráci a opustil zasedání. Odešli také J. Kuncová a L. Moravec.
Ombudsman P. Polák představil podklady ke zprávě o své činnosti za rok 2024. Ve finální podobě bude zpráva zveřejněna nejspíše do poloviny března. Prezentace je k dispozici zde.
P. Polák uvedl, že jeho současné funkční období, druhé v pořadí, trvá do roku 2027. DAMU má podle něj nastaven vysoký standard ombudsmanské pozice: ombudsman má k dispozici tajemnici, k funkci se váže kancelář na Tržišti. Oproti roku 2023 zaznamenal ombudsman stoprocentní nárůst podnětů, což je způsobeno také rostoucí důvěrou v danou pozici. Shrnul, že lidé, kteří se na něj obraceli, se vždy nejprve pokoušeli o nápravu na svém pracovišti či katedře, teprve potom se vydali za ním. Studující přicházeli také v doprovodu jiné osoby. // Pokud jde o fakultní témata, vítá ombudsman snahu o vznik chill-out zóny. Rozvíjení pedagogických dovedností bude pokračovat. Je třeba zapracovat na on-boardingu, tedy na vstupních workshopech, které je podle něj zapotřebí včlenit do výuky. Do začátku roku 2027 by měla být do českých předpisů provedena směrnice EU o transparentnosti odměňování. Ombudsman dále představil rámcové okruhy témat, s nimiž za ním přicházeli studující i pracující, a přiblížil také řadu konkrétních systémových doporučení (k nahlédnutí jsou všechna ve zmíněné prezentaci).
Diskuse:
F. Novák se zeptal, zda proběhla evaluace pilotních workshopů týkajících se etiky a zda bude možné upravit jejich načasování v rámci akademického roku. Ombudsman potvrdil, že evaluace již probíhá a s úpravou v této oblasti se počítá. // D. Jobertová poděkovala ombudsmanovi za dosavadní spolupráci, uvedla, že se těší se na její pokračování, a vyjádřila zájem zapojit se do konzultací o obsahu a kreditové zátěži workshopů (hovořila o možnosti workshopových balíčků za kredit). Bude zapotřebí podívat se důkladně na studijní plány. // Ombudsman upozornil, že z péče a podpory vypadli studující v anglických studijních programech – je třeba najít pro tuto oblast zdroje. Stejně tak je potřeba posílit prevenci genderově podmíněného násilí. Otázkou je, jak zajistit zastupitelnost tajemníků a tajemnic na katedrách. Dále ombudsman navrhl uspořádat diskusi na téma, jak by měla probíhat férová volební kampaň do AS DAMU. Podpořil myšlenku English-friendly a deaf-friendly Divadla DISK (v druhém jmenovaném případě by mohly pomoci i české titulky). Uvažoval o své roli a povzbudil akademickou obec i zaměstnance a zaměstnankyně, aby přišli kdykoli, kdy to budou považovat za vhodné. Zmínil, že v případě řady podnětů stále přetrvává obava z odvetného jednání. Přimlouval se, aby se na doporučení bral ohled a aby byla rozvíjena. Ohlásil také, že po skončení stávajícího funkčního období nemá již v úmyslu znovu kandidovat, aby se funkce mohla opět personálně obměnit. // V 17:15 se online připojila A. Dobrodinská. // M. Ljubková vznesla podnět, že vyučující postrádají školení o komunikaci se studujícími se specifickými potřebami. Ombudsman potvrdil, že taková školení již proběhla přímo na katedrách, ale pokud jimi vyučující dosud neprošli a potřebují konzultaci, mohou se obrátit i přímo na něj. // K. Plicková ocenila zpracování prezentace a práci, kterou má ombudsman za sebou. // F. Novák uvedl, že s ním několik studujících z HAMU sdílelo nespokojenost se skutečností, že na hudební fakultě chybí ombudsosoba, a požádal ostatní o úvahu nad tím, jak by na to měl on jako jednotlivec, případně celý senát reagovat. (V 17:25 odešla M. Ljubková.) P. Polák reagoval, že AMU s účinností nové novely vysokoškolského zákona bude mít povinnost vybudovat pro studující kontaktní místo, kam budou moci všichni chodit pro konzultace v tématech rovného zacházení a zajištění sociálního bezpečí. Tato věc se ovšem týká pouze studujících, nikoli zaměstnanců a zaměstnankyň. Děkanka reagovala souhlasem s potřebou vzniku ombudsosoby na rektorátní úrovni. // R. Černík poděkoval za práci ombudsmana a ocenil její vysokou úroveň – doplnil, že P. Polák zároveň svojí praxí celou pozici profiluje a ukazuje, jak by náplň této funkce vlastně měla či mohla vypadat. Dokladem této skutečnosti je rostoucí důvěra v jeho služby. // K. Plicková navrhla znění usnesení.
Usnesení: AS DAMU bere na vědomí doporučení vzešlá ze zprávy ombudsmana DAMU za rok 2024, zavazuje se věnovat jim pozornost a podílet se na jejich naplňování a v téže věci apeluje i na vedení fakulty a Akademickou obec DAMU. AS DAMU oceňuje současný vysoký standard ombudsmanské praxe na DAMU a její profilování.
Pro 8
Proti 0
Zdrželi se 0
D. Jobertová se z další části zasedání omluvila a před odchodem ještě požádala senát o odhlasování termínů zasedání od dubna do června a navrhla domluvit setkání nad strukturou rozpočtu (pro zájemce z řad členstva AS DAMU). V 17:42 D. Jobertová odešla.
K. Plicková v hlavních bodech přiblížila situaci ohledně záměru ministra kultury ČR zrušit Institut umění – Divadelní ústav (IDU) a převést jeho aktivity pod Národním informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS), a to již k 30. červnu tohoto roku. Záměr vydal ministr teprve na konci ledna. Úmysl proto působí jako překotná iniciativa, podle zaměstnanectva IDU chybí harmonogram a koncepce – počátkem února byl zveřejněn jejich Otevřený dopis pracovníků Institutu umění – Divadelního ústavu ministru kultury ČR Mgr. Martinu Baxovi ve věci návrhu na zrušení Institutu umění – Divadelního ústavu. Upozorňují v něm zejména na zbrklost celého rozhodnutí a chybějící komunikaci, která ústí v řadu nejasností a obav, chybějí také pohledy odborníků. Z iniciativy teatrologa Pavla Drábka vznikla petice Na podporu Institutu umění – Divadelního ústavu, z iniciativy loutkáře a odborného pracovníka Michala Drtiny vznikla PETICE proti překotnému postupu Ministerstva kultury při slučování kulturních institucí IDU a NIPOS. Celou věc shrnul také teatrolog Martin Bernátek v textu IDU a NIPOS v nejistotě: krize, obrana, nebo šance na reformu?. Znepokojení vyjádřila Teatrologická společnost a další vyjádření stále přibývají. K. Plicková shrnula, že překotné záměry směřující k zasahování do chodu institucí, k ohrožování jejich činnosti nebo přímo k jejich rušení, by měly přitáhnout naši pozornost – vše se děje rychle a komunikováno je ze strany MK ČR nedostatečně a neprůhledně.
Diskuse:
F. Novák připomněl, že mnoho studujících i vyučujících na DAMU má zkušenost se spoluprací jak s IDU, tak s NIPOS a naše pozice coby senátu tkví i ve skutečnosti, že rušení takových institucí se nás může přímo dotknout. D. Mírek doplnil, že nejsme právně propojeni, ale instituce jsou v podstatě kolegové. Zároveň jsou podle něj obě organizace nezastupitelné v tom, co dělají, což neznamená, že zde není potřeba, aby se obě vylepšovaly, možná i v budoucnu sloučily, ale akce je rychlá, netransparentní a nešikovná. Měli bychom se vyjádřit k tomu, jakým způsobem probíhá šíření informací a jak nedobře působí překotnost procesu. // R. Černík doplnil, že aktuální stav celé věci skutečně ohrožuje činnost institucí, které jsou nezastupitelné. Zároveň se pozastavil nad tím, jak je možné, že ministerstvo, které nedávno při vyhlášení nového budoucího ředitele ND dokázalo, že umí velké změny komunikovat s dostatečným předstihem, udělá takto zásadní chyby. Ohrožení instituce, které je ještě zcela neočekávané a netransparentní, je samo o sobě ohrožující i pro ostatní instituce. // K. Plicková navrhla znění usnesení.
Usnesení: AS DAMU vyjadřuje znepokojení nad překotným a nedostatečně komunikovaným záměrem MK ČR transformovat a sloučit Institut umění – Divadelní ústav (IDU) a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS), a to již k 30.6.2025. Transformace takového rozsahu si zaslouží důkladnou, systematickou, přesvědčivou a transparentně komunikovanou přípravu.
Pro 8
Proti 0
Zdrželi se 0
K. Plicková uvedla, že obdržela podnět od vedoucího KTK Jana Jiříka, kterého oslovil vyučující z divadelní akademie v Bělehradě s žádostí o šíření informací o dění v Srbsku. Události přehledně shrnuje krátké video, dostupná je petice Stand with Students in Serbia: End Violence, Help Their Fight; oba podklady jsme obdrželi od bělehradských kolegů. Dílčí informace lze dohledat v některých dalších médiích. K. Plicková na základě dostupných informací dění v základních obrysech shrnula.
Studující v Srbsku požadují transparentní prošetření tragédie z počátku listopadu 2024, při níž se zřítila část budovy nádraží v Novém Sadu. Tragédii nepřežilo 14 lidí. Už v listopadu 2024 započaly pokojné studentské protesty, které upozorňovaly také na masivní korupci v zemi a snahu státu ovládat média – protesty se záhy staly terčem brutálních fyzických útoků ze strany skupiny spjaté s vládnoucí stranou. První útok na studující nastal vůči studujícím Fakulty dramatických umění v Bělehradě. Tato událost vedla k rostoucímu množství studentských protestů, a to v národním měřítku; protesty vedly až k blokádám univerzit. Protestující studentstvo požaduje, aby byly vyvozeny právní důsledky jednání vedoucího k útokům na účastnictvo poklidných protestů. Státní média začala namísto toho prezentovat protestující studentstvo jako zahraniční agenty.
Diskuse:
D. Mírek připomněl další souvislost celé věci s DAMU, katedra produkce totiž plánuje spolupráci se srbskou univerzitou – obě pracoviště jsou v kontaktu, D. Mírek bude se srbskými kolegy a kolegyněmi naše vyjádření rád sdílet. // F. Novák požádal, jestli by bylo možné šířit v rámci fakulty nějaký informativní materiál o tamější situaci. K. Plicková doplnila, že lze šířit video a petici, které jsme obdrželi od bělehradského kolegy. Šířit můžeme na fakultních sítích i e-mailem – F. Novák si bere na starost jeho vytvoření. D. Dostálová a K. Plicková navrhly znění usnesení.
Usnesení: AS DAMU odsuzuje jakoukoliv formu násilí páchanou na studentstvu v Srbsku, které již několik měsíců svými protesty upozorňuje na korupční jednání vrcholných státních představitelů. AS DAMU vyjadřuje studentstvu v Srbsku podporu a obdivuje jeho statečnost a vytrvalost. Apelujeme na Akademickou obec DAMU, aby se o situaci v Srbsku zajímala.
Pro 8
Proti 0
Zdrželi se 0
//Pozn. KP po zasedání: překlad usnesení do srbštiny v latince i cyrilici je přílohou tohoto zápisu a je k dispozici zde.//
V 18:05 se rozloučil pan ombudsman.
D. Mírek reflektoval proces příprav i samotnou realizaci nultého ročníku festivalu NADAMU, který byl podle něj veskrze velice úspěšný, a vyzdvihl práci studujících, kteří se do něj zapojili. Organizace festivalu vzešla od studujících. Organismus školy ožil. Proběhne evaluace s katedrami a hledání možností propojení s dalšími školami a fakultami. D. Mírek poděkoval studujícím a pogratuloval škole, která přesvědčila, že má kondici, v níž lze podobnou událost úspěšně realizovat. Na pět dní se zrušila výuka, byl to krásný svátek DAMU. Výhledově je v plánu pozvat studující a vyučující právě z Bělehradu. // K. Štefková a T. Pavelka se zajímali, zda načasování festivalu zůstane i výhledově v prvním týdnu letního semestru – oba tento termín ocenili. D. Mírek toto potvrdil. Také uvedl, že podstatnou skutečností je, že festival organizovali sami studující, což je dokladem, že k tomu, aby něco dobrého vzniklo, nejsou vždy nutně zapotřebí vyučující; je dobré podpořit i studentské iniciativy. // A. Dobrodinská potvrdila na základě své osobní festivalové zkušenosti, že celou událost považuje za dosud nejlepší pokus o propojování kateder, který v rámci svého studia zažila. Ocenila také chill-out zónu. (V 18:10 se odpojil Roman Černík.)
D. Dostálová vyjádřila přání, aby se na příštím zasedání projednalo i prohlášení o nesouhlasu s netransparentním odměňováním na Univerzitě Karlově. Přítomní senátoři a senátorky s návrhem souhlasili.
Předsedkyně AS DAMU poděkovala přítomným za aktivní účast a pozvala je na příští zasedání, které je naplánováno na úterý 4.3.2025 od 16:00 hod. v zasedací místnosti DAMU.
Přílohy:
1. Zpráva o činnosti ombudsmana za rok 2024
2. Usnesení na podporu protestujících studujících v Srbsku – verze v srbštině
Zapsali: Doubravka Dostálová a Filip Novák
Zápis v bodě č. 1 revidoval J. Sedláček a v bodě č. 2 P. Polák.
Schválila: Karolina Plicková, předsedkyně AS DAMU, v.r.
4. března 2025
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Karlova 26
116 65 Praha 1
IČ: 61384984, DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx
Kontakt pro média
MgA. Tereza Došlová
tel.: 736 149 000
e-mail: tereza.doslova@damu.cz