Dílna Body Weather s Frankem van de Ven pro studenty AMU, 14. - 18. 5. 2018

V týdnu od 14. do 18. 5. 2018 proběhne na DAMU dopolední workshop techniky Body Weather vedený nizozemským performerem Frankem van de Ven. Metoda, vycházející z japonského tance butoh, klade důraz na interakci těla s prostředím, s objekty i s dalšími těly. Náplní lekcí bude trénink rozvoje síly, agilnosti, lehkosti a přesnosti, probíhající v prostoru a se skupinou. Posléze budou studenti pracovat s partnerem ve dvojicích na dýchání, strečinku a na “relaxaci” pojaté jako alternace pasivních a aktivních rolí.

Dopolední workshop (od pondělka do pátku, 10:00 - 14:00, místnost R302) je otevřený pro zájemce z řad studentů celé fakulty i pro studenty HAMU.

Dílna je vypsána jako modul za 1 kredit. Podmínkou získání kreditu je 80% účast. Kód předmětu v KOSu je 204DHP1.

----

From May 14 till May 18, 2018 a morning workshop of Body Wheather will take place at DAMU, led by Dutch performaer Frank van de Ven. Body Weather is a comprehensive approach to training and performance that investigates the intersections of bodies and their environments. Bodies are conceived not as fixed and separate entities but as constantly changing - just like the weather. Weather is seen as a complex system of forces and influences coursing through and beyond bodies and the world. 
In the mornings you will train, in space and with the group, to develop strength, agility, lightness and precision. After that we work with a partner on breathing, stretching and the notion of ‘relaxation’, alternating active and passive roles.

Workshop is open for all AMU students. Lessons will take place at DAMU, every day 10:00 am - 2 pm in studio R 302.

You can register the module with code 204DHP1 to earn 1 ECTS for participation at the workshop. 80% attendance is required to obtain credit.

10. květen 2018