NIKA PARKHOMOVSKAIA: SOCIALLY ENGAGED THEATRE: MYTHS AND REALITY

21. března 2023 17:30 -

21. března 2023 19:00

Jak lze divadelní nástroje a představení uplatnit i v nedivadelních kontextech, zejména v souvislosti se sociálně-angažovanými projekty? Nika Parkhomovskaia bude mluvit bude o tzv. "applied theatre" obecně, ale i konkrétně o svých zkušenostech s těmito formáty a s různými skupinami.

" Pojmy "applied drama", "sociálně angažované umění" a "inkluzivní divadlo" jsou dnes tak běžné, že o nich ani nepochybujeme. Co ale ve skutečnosti znamenají a co přesně popisují? Chci o takzvaném "divadle pro sociální změny" říci více, sledovat jeho různé postupy ve světě i v Rusku a zaměřit se na vlastní zkušenosti v této oblasti. Budeme mluvit o divadle, které se dělá společně s migranty, bezdomovci, vězni, lidmi s mentálním a fyzickým postižením, objevíme jeho profesionální nástroje a budeme diskutovat o tom, jak mění naši společnost ."

Přednáška s projekcemi proběhne v angličtině v učebně R407. Vzhledem k omezené kapacitě učebny hlaste účast na přednášce předem Michaele Raisové ( michaela.raisova@damu.cz )

Přednášku je možné sledovat také online na tomto odkazu .

Nika Parkhomovskaia

Producentka, kurátorka a divadelní kritička s rozsáhlými znalostmi současného ruského a evropského divadla i jeho historie. Má velké zkušenosti s pořádáním mezinárodních festivalů a spoluprací, produkcí představení a divadelních projektů. Pravidelně přednáší o dějinách divadla, teorii i kulturním managementu. Mezi největší úspěchy řadí: vytvoření inkluzivního prostoru v Petrohradě (vítěz a mnohokrát nominovaný na ruskou divadelní cenu "Zlatá maska") & inscenace Jerome Bel "Gala" v Moskvě. Od června 2022 žije ve Francii a snaží se v nových podmínkách pokračovat ve své divadelně-novinářské činnosti a výzkumu.