MEZINÁRODNÍ SYMPOSIUM THE S WORD: STANISLAVSKY'S LAST WORDS

11. listopadu 2022 15:00 -

13. listopadu 2022 15:30

Mezinárodní symposium The S Word: Stanislavky’s Last Words je výsledkem výzkumné spolupráce Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU), The S Word a The Stanislavsky Research Centre (University of Leeds/University of Malta).

Stanislavského heroický zápas o naplnění životního poslání v posledních čtyřech letech jeho života probíhal ve dvou paralelních liniích, které lze považovat za komplementární. Jeho praktický výzkum se rozvíjel v podobě Aktivní analýzy/Metody fyzického jednání a dokumentace Systému, vzpomínání a přepracovávání jeho starších textů a zkušeností. To položilo základ potenciální dichotomii a nejistotě, pokud jde o předávání živé praxe a metodologie.
Toto symposium se zaměří na problematiku přenosu Stanislavského závěrečného výzkumu v jeho uměleckém, společensko-politickém a široce historickém kontextu a bude sledovat jeho současné znovuobjevování a obnovování, zkoumané prostřednictvím sdílení teoretického i praktického výzkumu.

Na symposiu vystoupí řada významných zahraničních hostů, mezi nimi například profesorka Maria Shevtsova (Goldsmiths University of London), autorka knihy Re-Discovering Stanislavsky, a profesorka Sharon Marie Carnicke (University of Southern California), mezi jejíž knihy patří třeba Stanislavsky in Focus. Jeden z hlavních workshopů na symposiu povede profesorka Bella Merlinová (University of California Riverside) autorka knihy The Complete Stanislavsky Toolkit. Profesorka Rhonda Blairová, autorka knihy The Actor, Image and Action (Southern Methodist University), bude dále předsedat speciálnímu hostujícímu panelu.

The Stanislavsky Research Centre a jeho přidružené aktivity chtějí vyjádřit jednoznačnou podporu ukrajinským uměleckým pracovníkům, umělcům, učitelům a výzkumníkům a těm ruským praktikům a akademikům, kteří statečně a otevřeně odsoudili kroky vlády Ruské federace při jejím nevyprovokovaném útoku na ukrajinský lid. Program symposia The S Word: Stanislavsky’s Last Words bude proto zahrnovat speciální panel věnovaný ukrajinskému divadlu a práci ukrajinských praktických a akademických pracovníků v našem oboru.

Připravované symposium je již třetí konferencí, která vznikla v rámci spolupráce DAMU a The S Word; první byla Merging Methodologies (2017) a druhá Bertolt Brecht: Protiklady jako metoda (2019).

Symposium je výstupem výzkumného projektu koordinovaného Ústavem pro výzkum a studium autorského herectví DAMU.