Pro uchazeče

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

Slovo děkanky k přijímacím zkouškám

Vážené uchazečky, vážení uchazeči,

díváte se do informací o přijímacím řízení na pražskou divadelní fakultu AMU, což znamená, že se o tuto školu vážně či nevážně zajímáte.

Není to špatná volba. DAMU disponuje - se svými pedagogy, uznávanými a často veřejně známými – největším potenciálem divadelních odborníků v Čechách.

Přesto své rozhodnutí ještě jednou zvažte.

Na jednoho „slavného“ absolventa umělecké školy totiž připadnou desítky těch, kteří budou svou milovanou práci provozovat nepoznáni, na oblastech, bez televizních a filmových kamer. To budou ti šťastnější – se stálým příjmem. Rčení, zažité v dobách kočovných společností, - „Mít hlad jako herec“ – je rozhodně platné i dnes, a nejen pro herce.

Nečekejte ani velké veřejné uznání: Mnohé z oborů, které DAMU nabízí v bohatém portfoliu, běžní smrtelníci ani neznají; zkuste se někoho zeptat, co dělají scénograf nebo dramaturg!

Cítíte-li však v sobě přesto něco tak těžce vyjádřitelného, jako je talent, věřte, že právě o něj budeme na DAMU pečovat a snažit se jej rozvíjet. To ostatní už bude na vás: talentovaný student se často pozná podle toho, že je na sebe přísnější, než může být pedagog.

A ještě poznámka na závěr: Před rokem 1989 bylo studium na divadelní fakultě jednou z mála možností alespoň částečně svobodného vyjádření tvořivé osobnosti. Z vás, většinou narozených na konci devadesátých let minulého století, však mohou být vynikající advokáti, humanitární pracovníci, či úspěšní soukromí podnikatelé; dobře si proto rozmyslete, zda je DAMU vaší jedinou, nezaměnitelnou cestou.

Všem, které jsem od studia neodradila, přeji pevné nervy při náročném přijímacím řízení a moc se těším na společná setkávání na půdě divadelní fakulty.

Vaše,

Doubravka Svobodová, děkanka