Katedra činoherního divadla

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

Mgr. Daniel Hrbek, Ph.D.

DANIEL HRBEK (29. 7. 1971) pochází z Olomouce. Po studiu na gymnáziu nastoupil své první herecké angažmá v Severomoravském divadle v Šumperku (1989/90) a následně v Moravském divadle Olomouci (1990/1991). Poté byl přijat na DAMU, kde absolvoval tituly Bc. v oboru herectví a Mgr. v oboru režie. V roce 2006 uzavřel doktorandské studium obor Teorie divadla na pražské DAMU a získal titul Ph. D. Jeho školitelem byl profesor Jaroslav Vostrý.

Další angažmá získal v Divadle Na zábradlí (1993-1995) jako člen hereckého souboru. Z Divadla Na zábradlí odešel do Divadla v Celetné, kde se spolužáky Petrem Svojtkou a Jiřím Janků založil generační Divadelní sdružení CD 94. V něm působil jako umělecký šéf, herec, režisér, autor a spoluautor divadelních textů. V roce 1999 zvítězil v konkursu na ředitele Divadla Labyrint (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově). Spolu s architektem Davidem Vávrou provedl úspěšnou rekonstrukci smíchovského divadelního domu a od roku 2002 v něm buduje moderní kulturní centrum živého umění.

Ředitelský post Daniel Hrbek obhájil i ve výběrovém řízení na sklonku roku 2012. Ve Švandově divadle je režijně podepsán například pod inscenacemi Protest/Rest, Kdo je tady ředitel?, Kurz negativního myšlení, Šoa či Zabít Johnnyho Glendenninga. Vedle toho pohostinsky režíruje v Divadle na Vinohradech, v Divadle A. Dvořáka v Příbrami a dalších. Mezinárodní úspěch v Londýně, Bruselu a v New Yorku sklidila jeho inscenace The Good and the True, kterou režíroval a podílel se na ní i jako spoluautor. V létě 2014 s ní dlouhodobě hostoval na prestižní divadelní scéně DR 2 na Off-Broadwayi. Představení sklidilo ve Spojených Státech zájem publika, vyšly o něm dobré recenze a Švandovu divadlu se tak otevřely dveře k další zahraniční spolupráci.

Od roku 2001 vyučuje na DAMU a téměř deset let působí jako vedoucí ročníku a pedagog režie na Katedře činoherního divadla pražské Divadelní fakulty akademie múzických umění.