Katedra činoherního divadla

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

MgA. Martina Bezoušková

1979 – 1984 studia herectví na Divadelní fakultě AMU.

Divadlo, výběr: Absolvovala v Divadle Disk hrou V.K.Klicpery v úpravě E.F.Buriana: Každý něco pro vlast (režie Jan Burian). Dále hrála T. Wilder: Naše městečko (režie Lájos Horváth), W. Shakespeare: Troilus a Kressida (režie František Štěpánek), R. Avermaete: Kravská řež (režie Lájos Horváth), bratři Čapkové: Lásky hra osudná (režie Evžen Němec), A. Arbuzov: Kruté hry (režie Hana Ižofová).

Již během studia na pražské DAMU hostovala v Realistickém, nyní Švandově divadle, Jean Giraudoux: Ondina (režie Luboš Pistorius, v Poetické vinárně Viola, Staročeské vánoční hry (režie Eva Kröschlová), Divadlo Lucerna, W. Gombrowics: Yvonna, princezna Burgundská (režie Oldřich Kužílek) a v Divadle v Řeznické, Princeznina bota (režie Jan Marek).

1984 nastoupila na stipendium ČLF do Klicperova divadla (dříve DVÚ) v Hradci Králové jako sólistka činohry, kde odehrála představení Jerome Chodorov: Dva na schodišti, (režie Otakar Prajzner), Karel Čapek: Loupežník, (režie Jaromír Staněk), V.Tomšovský: Jak se čerti ženili.

V roce 1989 dostala nabídku na hostování do Středočeského divadla Kladno – Mladá Boleslav na roli Consuelly ve hře Leonida Andrejeva: Ten, který dostává políčky (režie Miloš Horanský) a v témže roce se stala členkou uměleckého souboru. Další role v Náměstíčku od Carla Goldoniho (režie Krystina Taberyová), Šopalovičovo kočovné divadlo od Ljubomira Simoviče (režie Miloš Horanský), J. Chodorov: Dva na schodišti (režie Eva Sadková), Josef Lada: Bubáci a hastrmani (režie Karel Brožek), Lysistrata (režie Miloš Horanský), W. Shakespeare: Kupec Benátský (režie Gerik Císař), J. Anouilh: Tomáš Becket (režie Gerik Císař), Hervého Mam'zelle Nitouche (režie Hana Burešová), Šolom Alejchem: Tovje vdává dcery (režie Karel Brožek), R. Kipling: Kniha džungle (režie Václav Martinec), F. Vodseďálek: Mojžíš (režie Hana Burešová).

Film, výběr: O statečném kováři (režie Petr Švéda), Stín kapradiny (režie František Vláčil), Kouzelníkův návrat (režie Antonín Kachlík), Oldřich a Božena (režie Otakar Vávra), Praha, neklidné srdce Evropy (režie Věra Chytilová), Mladé víno (režie Václav Vorlíček), Nejistá sezóna (režie Ladislav Smoljak), Anděl svádí ďábla (režie Václav Matějka), Na konci diaľnice (režie Ján Zeman), Kariéra (režie Július Matula), Kytice (režie F. A. Brabec), Zelená léta (režie Milan Muchna), Bystroletov (režie Valeri Nikolajev), Zelená vlna (režie Václav Vorlíček), V peřině (režie F. A. Brabec), Bestiář (režie Irena Pavlásková), Kdopak by se vlka bál (režie Maria Procházková), Vejška (režie Tomáš Vorel).

TV, výběr: Vlak štěstí a naděje – ČT (režie Karel Kachyňa), Cesty domů -TV Prima (režie Jiří Adamec, Jaromír Polišenský), Počkej si na bílé štěstí – ČT (režie Vladimír Blažek), O houslích krále snů – ČT (režie Věra Jordánová), Ze závislosti do nezávislosti – ČT (režie Alan Lederer), Život je ples – ČT (režie Petr Slavík), Obchoďák - TV Prima (režie Ján Sebechlebský), První oddělení – ČT (režie Peter Bebjak), Identy ČT2, Doktor Martin – ČT (režie Petr Zahrádka), Doktoři z Počátků – TV Nova (režie Libor Kodad), Křižovatky života – TV Prima (režie Jaroslav Fuit), Svatby v Benátkách – TV Prima (režie Ivo Macharáček).

Je matkou čtyř dětí a právě práce s mládeží jí nejvíce těší. Věnuje se výchově mladých herců průběžně 25 let, např. v Rodinném Montessori centru 4medvědi v Praze nebo v První umělecké nezávislé škole pro děti i dospělé – HafStudio a v řadě pražských Domech dětí a mládeže. Je lektorkou Letní i Zimní herecké školy po celé republice. Dlouhodobě, systematicky pracuje s dětmi ze čtyř Dětských domovů v Čechách i na Moravě pro Občanské sdružení Audabiac.

Nyní působí jako pedagog jevištní mluvy Katedry činoherního divadla DAMU v Praze.

Sylabus, osnova a literatura předmětu - viz Studijní informační systém KOS na www.amu.cz