Katedra autorské tvorby a pedagogiky

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

Mgr. Markéta Potužáková Ph.D.

Mgr. MARKÉTA POTUŽÁKOVÁ Ph.D. (1965)

absolvovala (1990) DAMU, obor herectví, poté se stala zakládající členkou divadelního Spolku Kašpar. Později (1994–1997) pokračovala ve studiu herectví v Paříži (Théâtre École du Passage, ředitel Niels Arestrup) a souběžně hrála s několika francouzskými divadelními skupinami. Od návratu až dosud členka česko-francouzské společnosti Golem Théâtre hrající převážně ve Francii.

Od 2007 odborná asistentka na KATaP (přednes), tam také 2012 Ph.D. (disertace Psáno ústy, čteno ušima – pokus o využití francouzské zkušenosti pro český přednes a jeho pedagogiku; knižně Brkola, Praha 2013).

Ve své jevištní práci se zaměřuje na projekty, které se pohybují na pomezí divadla a literatury. 2008 založila s Přemyslem Rutem společenství Okolostola, které se věnuje prezentaci zejména autorské písně v širokém rozpětí časovém i tematickém (dokumentace ve sborníku OKOLO1OOLALALA, Brkola, Praha 2014).

Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem (mj. cykly Povídka zevnitř, Písničky malých divadel, Česká soudnička, Český jih a Šumava v písni podle Karla Weise).