Katedra alternativního a loutkového divadla

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

MgA. Vladimír Novák, Ph.D.

* 27. 12. 1977 v Rakovníku

Studium:

Vedle studií na Divadelní fakultě AMU v Praze (obory Alternativní a loutková tvorba a její teorie (dr. studium), Režie a dramaturgie ALD, Herectví se zaměřením na autorskou tvorbu a pedagogiku a Divadelní antropologie), studoval také knihovnictví, psychologii a geologii.

Umělecká činnost

V současné době se ve své umělecké činnosti převážně věnuje divadelní tvorbě ve specifické skupině s lidmi s mentální retardací.

Působí jako umělec na volné noze a zároveň jako vědecký pracovník a odborný asistent na KALD DAMU a jako externí terapeut se zaměřením na divadlo v Zahradě, poskytovateli sociálních služeb na Kladně. Je tvůrcem a garantem projektu Divadelní tvorba ve specifické skupině (dříve Divadlo jako socializační možnost). V roce 2004 založil uskupení Divadlo 4XPĚT, které se později přejmenovalo na Divadlo vzhůru nohama (www.dvn.cz).

Spolupracoval například s Divadlem Continuo, Divadlem Archa, Divadlem Nablízko, Divadlem Lampion a Středočeským divadlem Kladno.

Výběr z režijní a dramaturgické činnosti:

Hamlet v kostce – Divadlo Sentiment (režie, dramaturgie, scénář), Labyrint – Divadlo VZHŮRU NOHAMA (režie), Rokec a Žužu – Divadlo VZHŮRU NOHAMA (režie, dramaturgie), Don Quijote vzhůru nohama – Divadlo VZHŮRU NOHAMA (režie), Zabiják Joe – Středočeské divadlo Kladno (dramaturgie), Deset malých… aneb nezbyl tu už ani jeden – Středočeské divadlo Kladno (dramaturgie), Otesánek – Divadlo Lampion (režie), Divadelní komedie – Středočeské divadlo Kladno (dramaturgie), Skrz tenkou tětivu snů II – Divadlo VZHŮRU NOHAMA (režie, dramaturgie), Čardym – KALD DAMU (dramaturgie), Skrz tenkou tětivu snů I – Divadlo VZHŮRU NOHAMA (režie), Ach, Romeo, ty zvíře! (podle hry Romeo a Julie E. G. Craiga) – DAMU (dramaturgie, režie), Nestárnoucí mládí a nesmrtelný život – DAMU (dramaturgie), Hastrmaní princeznička – Divadlo VZHŮRU NOHAMA (dramatizace, dramaturgie, režie, výprava), Kam padají hvězdy II – Divadlo 4XPĚT (režie), Kam padají hvězdy I – volné zpracování literární předlohy Malý princ A. de Saint-Exupéryho – Divadlo 4XPĚT (scénář, dramaturgie, režie)

Publikační činnost

NOVÁK, V. et. al. Divadelní tvorba ve specifických skupinách. 1. vyd. Praha: NAMU, 2013.

NOVÁK, V. Výtvarná tvorba lidí s postižením – na hranici mezi uměním outsiderů a art brut. In Divadlo a interakce VI. 1. vyd. Pražská scéna, 2012.

NOVÁK, V. Objevování vnitřní krajiny II (Na cestě k Donu Quijotovi). In Divadlo a interakce IV. 1. vyd. Pražská scéna, 2010.

NOVÁK, V. Objevování vnitřní krajiny. In Divadlo a interakce III. 1. vyd. Pražská scéna, 2008.

Další aktivity

Ve spolupráci s občanským sdružením VZHŮRU NOHAMA a Ateliérem Kaštan vede letní divadelně výtvarné dílny pro děti i dospělé. V posledních letech se věnuje ekologické architektuře a stavbě „zdravých“ obydlí.

Pedagogická činnost

Předměty

  • Konzultace práce k bakalářské zkoušce
  • Metodika vědeckých prací (na dr. studium)
  • Work on Performance (MA programme in English)

Sylaby, osnovy a literatura těchto předmětů – viz Studijní informační systém KOS na www.amu.cz .