Termín podání přihlášek:
nekoná se
Termín přijímacích zkoušek:
nekoná se
Přijímací řízení pro rok 2024/2025 se nevypisuje.
Garant doktorského programu: prof. Zuzana Sílová, Ph.D.
Stupeň vysokoškolského studia: doktorské
Forma studia: prezenční a kombinovaná
Standardní doba studia: 3 roky
Ukončení státní doktorskou zkouškou, udělovaný titul Ph.D.
Garant studijního programu: prof. Zuzana Sílová, Ph.D.
Cílem studia je získat a prokázat schopnost samostatné teoretické a umělecké činnosti v oblasti scénické tvorby a jejích jednotlivých disciplin (herectví, režie, dramaturgie, scénografie), a to takové činnosti, která má povahu samostatného výzkumu využitelného případně v pedagogické práci. V doktorském programu jde o rozšíření a prohloubení studia směřujícího od divadla a dalších scénických specializací ke scénování jako fenoménu přesahujícímu jejich hranice.
Charakter výuky Studium je založeno na samostatném uměleckém a/či teoretickém výzkumu zvoleného problému pod vedením školitele, jehož výsledky jsou diskutovány v doktorském semináři scénologie; v rámci studia si každý studující zapisuje nejméně 3 předměty související se zkoumanou problematikou, a to jak na DAMU, tak ostatních fakultách AMU či dalších vysokých školách (může jít jak o studium spojené s docházkou na příslušné přednášky či semináře, tak o studium podle individuálního plánu formou konzultací)
K doktorskému studiu tohoto zaměření se mohou hlásit absolventi magisterského studia dramatického/scénického umění i dalších uměleckých a uměnovědných či příbuzných programů, a to jak občané ČR tak cizinci, kteří mají odpovídající akademický titul i základní zkušenosti z účasti na vytváření činoherních, operních a příbuzně zaměřených scénických děl a jsou schopni reflexe této činnosti, nebo se věnují teoretickému či historickému studiu scénické tvorby a jejích předpokladů s důrazem na proces její geneze a provozování.
Pro uchazeče o doktorské studium se vyhlašuje přijímací řízení. Přihláška obsahuje: projekt disertační práce s připojeným seznamem základní literatury k předpokládanému tématu. Podrobnější informace poskytne zájemcům studijní oddělení pro doktorandy DAMU.
Průběh přijímacích zkoušek: ústní pohovor vedený členy komise s uchazečem na základě předloženého projektu s doplňujícími otázkami.
V odborné rozpravě zkoumá komise připravenost projektu a potřebnost či přínosnost zvoleného tématu vzhledem k cílům studia a nárokům na uchazeče, tedy předpoklady pro rozvíjení samostatné teoretické a umělecké činnosti, která má povahu samostatného výzkumu využitelného případně v pedagogické práci.
Maximální počet dosažitelných bodů je 100, minimální počet bodů nutných pro přijetí je 55. Přijati budou uchazeči, kteří dosáhnou minimálního počtu bodů nutného pro přijetí.
Nejvyšší počet přijatých uchazečů do tohoto programu je 2. Studium se uskutečňuje v prezenční nebo v kombinované formě. Uchazeč při podávání přihlášky zvolí formu studia (prezenční nebo kombinovanou). Nejvyšší možný počet přijímaných uchazečů je stanoven bez ohledu na zvolenou formu studia.
Zdravotní způsobilost: Nevyžaduje se.
V případě, že se uchazeč nezúčastnil přijímací zkoušky z velmi vážných důvodů, může v nejbližším možném termínu po konání zkoušky písemně požádat děkana DAMU o možnost jejího vykonání v náhradním termínu. V žádosti uchazeč důvody své neúčasti podloží relevantními a přezkoumatelnými dokumenty. Děkan v součinnosti s předsedou zkušební komise neprodleně posoudí, zda lze, nebo nelze vzhledem k harmonogramu probíhajícího přijímacího řízení a vzhledem ke kapacitním a personálním možnostem fakulty žádosti vyhovět, a písemně oznámí uchazeči své rozhodnutí s odůvodněním. Na náhradní termín zkoušky uchazeč nemá právní nárok.
967 Kč platební kartou
všechny požadované přílohy
Tyto přílohy jsou povinné pro všechny přihlášky podané ke studiu na DAMU a uchazeč*kaje nahraje do přihlášky během jejího vyplňování nebo po její registraci:
Důležité upozornění: Doklady o dosaženém vzdělání musí být dodány DAMU také ve fyzické podobě. Originál nebo úředně ověřenou kopii dokumentu předloží uchazeč*ka osobně na Studijním oddělení DAMU, nejpozději v den konání posledního kola přijímací zkoušky. V případě, že bude uchazeč*kastátní závěrečnou zkoušku vykonávat až po termínu přijímacích zkoušek na DAMU, je povinen*na o této skutečnosti informovat Studijní oddělení DAMU, a to rovněž nejpozději v den konání posledního kola přijímací zkoušky.
Další specifické přílohy k přihlášce do jednotlivých studijních programů jako i způsob a termín jejich doručení jsou popsány vpodmínkách přijímacího řízení ujednotlivých studijních programů.
V případě nedostatků bude přihláška přijata a uchazeč*ka bude vyzván*a k doplnění.
S uchazečem*kou bude DAMU komunikovat především prostřednictvím e-mailové adresy, kterou uvedl*a v přihlášce.
Uchazečům*kám se doporučuje pravidelná kontrola složky spamu v jejich e-mailových účtech, kam mohou u některých poštovních služeb hromadné zprávy zapadnout.
Pozvánky a informace o konání přijímacích zkoušek, včetně konkrétního data jednotlivých kol, zašle DAMUuchazeči*ce výhradně elektronicky na e-mailovou adresu uvedenou v přihlášce nejpozději 10 pracovních dní před termínem konání příslušného kola přijímací zkoušky.
Rozhodnutí děkana o přijetí ke studiu bude úspěšné*mu uchazeči*ce doručeno POUZE prostřednictvím elektronické pošty (e-mailem) nejdéle 30 dnů po konání posledního kola přijímací zkoušky, pokud s tímto způsobem doručení uchazeč*ka v přihlášce souhlasil*a.
Rozhodnutí děkana o nepřijetí ke studiu bude neúspěšné*mu uchazeči*ce zasláno doporučenou poštou nejpozději 30 dnů po konání posledního kola přijímací zkoušky.
Uchazeč*ka má právo nahlížet do spisu až po oznámení rozhodnutí. Za nahlížení do spisu se nepovažují osobní konzultace s členy*kami přijímací komise.
Proti rozhodnutí se uchazeč*ka může odvolat ve lhůtě 30 dnů ode dne jeho doručení.
Podmínkou pro přijetí cizích státních příslušníků*ick bezplatnému studiu v studijním programu uskutečňovaném v českém jazyce, je osvědčení znalosti českého jazyka na středně pokročilé úrovni C1dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky CEFR a vykonání všech částí přijímací zkoušky v češtině. (Tato povinnost se nevztahuje na uchazeče*ky ze Slovenské republiky).
Znalost českého jazyka mohou uchazeči*ky osvědčit:
Znalost češtiny dokládají pouze ti*yuchazeči*ky– cizinci*ky, kteří*ré byli*y přijímací komisí navrženi*y k přijetí do studia, zejména pokud tak hodlají učinit vykonáním zpoplatněné jazykové zkoušky na AMU. O postupu pro vykonání zkoušky z českého jazyka bude tyto uchazeče*ky informovat Studijní oddělení DAMU.
Uchazeči*ky s ukrajinským státním občanstvím budou od poplatku za vykonání jazykové zkoušky na AMU osvobozeni*ny.
V případě, že uchazeč*ka o studium absolvoval*a předchozí vzdělání na zahraniční vysoké škole, předloží za účelem doložení předchozího vzdělání některý z následujících dokladů:
Pro doktorské studium:
Uchazeči*ky s ukrajinským státním občanstvím budou od poplatku za posouzení dokladů o předchozím vzdělání osvobozeni*ny a rovněž pro ně platí zvláštní podmínky ověřování zahraničního vzdělání dle Výnosu rektorky 4/2023.
Detailní informace týkající se způsobu prokázání splnění podmínky dosažení předchozího vzdělání u absolventů*ek zahraničních vysokých škol naleznete na https://www.amu.cz/en/study/recognition-of-foreign-education/
Úprava přijímacího řízení na DAMU se řídí Metodickým pokynem prorektora pro studijní a pedagogické záležitosti č. 2/2023 (Standard podpory poskytované uchazečům o studium a studentům se specifickými potřebami na AMU).
Pokud uchazeč*ka o studium požaduje úpravu přijímacího řízení z důvodů specifických potřeb vyplývajících z jeho*jí zdravotního stavu, podává jako součást přihlášky ke studiu požadavek se specifikací a zdůvodněním požadované úpravy. Jeho součástí je potvrzení zdravotního stavu vyjádřením lékaře*ky nebo jiné*ho odborné*ho pracovníka*ice.
Za uchazeče*ku o studium se specifickými potřebami je pokládán*a uchazeč*ka, který*á vzhledem k vrozené nebo získané povaze zdravotního stavu vyžaduje modifikaci přijímacího řízení.
Mezi uchazeč*ky se specifickými potřebami řadíme osoby:
Jak požádat o úpravu:
V elektronické přihlášce zaškrtne uchazeč*ka políčko Žádám o úpravu průběhu přijímací zkoušky a studijních podmínek z důvodu mého znevýhodnění nebo postižení a vybere druh svého znevýhodnění či postižení.
Po registraci přihlášky ke přijímacího řízení studijní oddělení DAMU zašle uchazeči*ce e-mailem Žádost o úpravu přijímacího řízení uchazeče*ky o studium se specifickými potřebami, kde také stanoví nejzazší termín pro její doručení.
Uchazeč*ka vyplní žádost včetně popisu jeho*jího návrhu na úpravu přijímacího řízení. S formulací návrhu v případě potřeby pomůže kontaktní osoba, vedoucí studijního oddělení DAMU.
Povinnou součástí Žádosti je doložení některého z těchto dokladů:
Vyplněnu, podepsanou a naskenovanou žádost (včetně příloh) vloží uchazeč*ka jako přílohu do přihlášky ke studiu, případně ji doručí e-mailem kontaktní osobě, vedoucí studijního oddělení DAMU, do stanoveného termínu.
Studijní oddělení předá žádost předsedovi*kyni komise příjímacího řízení, který*á rozhodne, zda lze upravit přijímací řízení dle žádosti, či nelze, případně navrhne jinou formu úpravy tak, aby nebyla v rozporu s profilem vybraného studijního programu a s žádostí uchazeče*ky o úpravu.
Stanovisko předsedy*kyně přijímací komise bude doplněno do Žádosti, ta bude následně doručena uchazeči*cea členům*kám přijímací komise a bude dále považována za závazný postup při průběhu přijímacího řízení.
Na úpravu přijímacího řízení není právní nárok. Fakulta může uchazeče*ku vyzvat k doplnění dokladů uvedených v čl. 2 odst. 4 Metodického pokynu.
Další podmínky přijímacího řízení a kritéria jejich vyhodnocení jsou stanoveny níže pro jednotlivé studijní programy.
Pro zájemce o studium studijních programů uskutečňovaných v anglickém jazyce platí povinnost platit poplatek spojený se studiem podle § 58 odst. 4 zákona o vysokých školách, jejichž výši stanovuje pro každý akademický rok výnosděkana. Výše poplatku za studium se může v průběhu studia změnit.
Zákon o vysokých školách č.111/1998 Sb. (§ 58) v platném znění stanoví i další poplatky spojené se studiem, zejména poplatky za delší studium – viz platné výnosy rektora AMU číslo 1/2023 a1/2019.
Ubytování na koleji:
Úspěšní*éuchazeči*ky, kteří*ré obdrží rozhodnutí o přijetí ke studiu a mají trvalé bydliště mimo Prahu si mohou podat žádost o ubytování na koleji AMU. Žádost o ubytování na koleji Hradební, kterou naleznete zde, je možné podávat na studijním oddělení DAMU v úředních hodinách nebo podepsanou a naskenovanou žádost zaslat na emailovou adresu katerina.maxova@damu.cz.
Termín pro podání žádostí o ubytování pro ak. rok 2024/25: od 15. 5. do 21. 6. 2024.
Oznámení rozhodnutí o přidělení či nepřidělení ubytování bude doručeno e-mailem ve dnech 26. 6. - 28. 6. 2024.
Uchazeči*ky, kterým bude rozhodnutí o přijetí doručeno později, mohou podat žádost o přidělení koleje i po stanoveném termínu. V takovém případě budou zařazeni*y mezi náhradníky*ice a v případě uvolnění místa a dodatečného přidělení koleje budou neprodleně informováni*y.
Vedení fakulty upozorňuje všechny uchazeče*ky, že studenti*ky nemají právní nárok na ubytování na koleji.
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Karlova 26
116 65 Praha 1
IČ: 61384984, DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx
Kontakt pro média
MgA. Tereza Došlová
tel.: 736 149 000
e-mail: tereza.doslova@damu.cz