PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ

Termíny

Termín podání přihlášek:

26. května 2025

Termín přijímacích zkoušek:

20. června 2025

Průběh přijímacích zkoušek

Scénická tvorba a teorie scénické tvorby

doktorský studijní program v prezenční a kombinované formě

standardní doba studia: 3 roky

ukončení státní doktorskou zkouškou

titul Ph.D.

garantka studijního programu: prof. MgA. Zuzana Sílová, Ph.D.

Pro akademický rok 2025/26 proběhne přijímací řízení pouze do kombinované formy studia. 

Cíl studia:

Cílem studia je získat a prokázat schopnost samostatné teoretické a umělecké činnosti v oblasti scénické tvorby a jejích jednotlivých disciplín (herectví, režie, dramaturgie, scénografie), a to takové činnosti, která má povahu samostatného výzkumu využitelného případně v pedagogické práci. V doktorském programu jde o rozšíření a prohloubení studia, směřujícího od divadla a dalších scénických specializací ke scénování jako fenoménu přesahujícímu jejich hranice.

Podkladem pro takto pojatý DSP se v uplynulých dvaceti letech prokázal jako velmi nosný koncept scénologie, disciplíny zkoumající scénické aspekty lidského konání se zásadním ohledem na nové možnosti scénování, které otevřel rozvoj techniky a technologií. Pojmenovávat a zpřesňovat hranice mezi uměním a každodenním životem je důležité zejména dnes, kdy tyto hranice mají tendenci se neustále pohybovat a měnit. Proto se studium zaměřuje na zkoumání vlastního základu i způsobů scénování a projevů scéničnosti a scénovanosti ve věku médií, a to nejen specifických scénických způsobů, uplatňovaných v umění a příbuzných oblastech, ale i nespecifických scénických projevů v každodenním životě.

Hlavní okruhy studia souvisejí s výzkumnou činností Ústavu teorie scénické tvorby DAMU, který tento DSP obsahově a institucionálně zajišťuje. Patří sem především: (1) problematika vztahu aktérů a diváků a potažmo lidského chování jak v případě divadla a příbuzných scénických druhů, tak i „na scéně života”; (2) scénické umění mezi mimováním a dramatem; (3) scénování mezi obrazem a příběhem, performativitou a narativitou, scénou a slovem; (4) prostor scény a specifické i nespecifické scénování ve speciálním i přírodním a kulturním prostoru; (5) scéna a scéničnost v době všeobecné scénovanosti.

Studium je založeno na samostatném uměleckém a/či teoretickém výzkumu zvoleného problému pod vedením školitele či školitelky. Průběžné výsledky studia jsou diskutovány v doktorském a disertačním semináři scénologie; v rámci studia si studující zapisuje nejméně 3 předměty související se zkoumanou problematikou, a to jak na DAMU, tak na ostatních fakultách AMU či dalších vysokých školách (může jít o studium spojené s docházkou na příslušné přednášky či semináře i o studium podle individuálního plánu formou konzultací). V rámci doktorského studia musí studující prokázat znalost dvou cizích jazyků, prvního na úrovni B 2 podle SERR pro jazyky, druhého na úrovni B1. Zkouška z prvního cizího jazyka musí být splněna do konce 2. ročníku studia. Zkouška z druhého cizího jazyka musí být absolvována do konce posledního ročníku studia (tj. nejpozději v řádném červnovém termínu).

Nároky na uchazeče*ky a uchazeče:

K doktorskému studiu tohoto zaměření se mohou hlásit absolventky a absolventi magisterského studia dramatického/scénického umění (programů herectví, režie, dramaturgie, scénografie, teorie a kritika, divadelní věda apod.) i dalších uměleckých či uměnovědných či příbuzných programů, a to jak občanky a občané ČR, tak cizinky a cizinci, kteří mají odpovídající akademický titul i základní zkušenosti z účasti na vytváření činoherních, operních a příbuzně zaměřených scénických děl a jsou schopni reflexe této činnosti, nebo se věnují teoretickému či historickému studiu scénické tvorby a jejích předpokladů s důrazem na proces její geneze a provozování. 

Povinné přílohy, domácí práce a jejich předložení:

Nad rámec celofakultně vymezených povinných příloh uchazečky a uchazeči předkládají:

(1) projekt disertační práce v rozsahu 7500–11 500 znaků, který obsahujenástin problematiky, na kterou bude disertace zaměřena: jasný záměr studia ve vztahu k výzkumným tématům Ústavu teorie scénické tvorby, reflexi dosavadního poznání ve zkoumané oblasti,východiska bádání,předpokládané metody výzkumu a dílčí výstupy;

(2) seznam základní literatury k předpokládanému tématu projektu;

(3) přehled dosavadníčinnostiumělecké, teoretické, případně pedagogické. 

Průběh přijímacích zkoušek:

Přijímací zkoušku tvoří ústní pohovor vedený komisí s uchazečkou /uchazečem na základě předloženého projektu s doplňujícími otázkami.

RÁMCOVÝ OBSAH PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY A KRITÉRIA VYHODNOCENÍ VÝSLEDKŮ:
1. Projekt, jeho cíle a obsah (0-50 bodů)
2. Rozvedení projektu před komisí (0-30 bodů)
3. Doplňující otázky (0-20 bodů)

V odborné rozpravě zkoumá komise připravenost projektu – zdůvodnění a cíle – a potřebnost či přínosnost zvoleného tématu vzhledem k cílům studia a nárokům na uchazeče či uchazečky, tedy předpoklady pro rozvíjení samostatné teoretické a umělecké činnosti, která má povahu samostatného výzkumu využitelného případně v pedagogické práci.

Maximální počet dosažitelných bodů je 100, minimální počet bodů nutných pro přijetí je 75. 

Nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu:

DAMU stanovuje nejvyšší počet uchazečů*ek přijímaných ke studiu v tomto studijním programu. Počet uchazečů*ek přijatých do studia může být nižší v případě, že nižší počet uchazečů*eksplní podmínky přijímacího řízení.

Pokud splní podmínky přijímacího řízení větší počet uchazečů*ek, budou do studia přijati uchazeči či uchazečky do nejvyššího stanoveného počtu podle pořadí nejlepších.  

Maximální počet přijatých uchazečů*ek do tohoto programu je 0 v prezenční formě studia a 2 v kombinované formě studia. 

Způsob posuzování omluv:

V případě, že se uchazeč*kanezúčastnili přijímací zkoušky z velmi vážných důvodů, může v nejbližším možném termínu písemně či e-mailem požádat předsedu*kynipřijímací komise o možnost vykonání zkoušky v náhradním termínu. V žádosti uchazeč*kadůvody své neúčasti podloží relevantními a přezkoumatelnými dokumenty. Předseda*kyně přijímací komise neprodleně posoudí, zda lze nebo nelze vzhledem k harmonogramu probíhajícího přijímacího řízení a vzhledem ke kapacitním a personálním možnostem žádosti vyhovět, a e-mailem oznámí uchazeči*cesvé rozhodnutí s odůvodněním. Na náhradní termín zkoušky uchazeč*ka nemá právní nárok.

Přijímací řízení do doktorského studia

Vyplňte a odešlete 

elektronickou přihlášku ke studiu

Zaplaťte poplatek

967 Kč platební kartou

Nahrajte do přihlášky

všechny požadované přílohy