Navazující magisterský
Cíle studia
Profil absolventa
Obecné informace o přijímacím řízení
Garant
Filmová scénografie je specifický obor, ve kterém se spojují znalosti scénografa s profesí architekta a designera v kontextu týmové práce filmového, respektive televizního štábu na vzniku audiovizuálního díla.
Filmová scénografie je specifický obor, ve kterém se spojují znalosti scénografa s profesí architekta a designera v kontextu týmové práce filmového, respektive televizního štábu na vzniku audiovizuálního díla.
Na toto studium se mohou přihlásit absolventi minimálně bakalářského stupně oboru scénografie, architektury nebo designu. Uchazeči musí absolvovat talentové zkoušky, prezentovat svoje předchozí projekty a výtvarné práce a prezentovat svoji orientaci v problematice audiovizuální tvorby. Rozdílný profil přijatých posluchačů, který je dán jejich předchozím vzděláním, je proto pedagogy během studia individuálně rozvíjen.
Základním předmětem specializace je Filmová scénografie, ve kterém se během studia na řadě praktických cvičení postupně procvičuje celá škála zadání, se kterými se filmový scénograf během své práce setkává. Tato zadání jsou jak výtvarná, tak technická. Takže tento předmět v podstatě zahrnuje řadu dalších předmětů jako je technické kreslení, výuka perspektivního zobrazovaní, konstrukční technologie, rozpočtování a podobně.
Posluchač je v průběhu studia seznámen s historií oboru a jeho hlavními výtvarně - technickými vývojovými proudy jak v české, tak ve světové kinematografii. Během studia získává přehled o výtvarných a technických možnostech filmové scénografie, stejně jako o propojení tohoto oboru s ostatními profesemi filmového štábu. Student získává komplexní vědomosti o filmové tvorbě a filmové výrobě. Během studia je kladen důraz na systematickou a průběžnou práci studenta na jednotlivých projektech tak, aby tento systém co nejvíce imitoval reálné podmínky, ve kterých scénografický návrh běžně vzniká. První dva semestry jsou věnovány klasickým úkolům tak, aby se posluchači seznámili se základními principy práce filmového architekta. Rozsahem se oba semestrální projekty podobají práci filmového architekta na menším audiovizuálním díle, jedná se o práci s interiérem a o kombinaci interiéru a exteriéru. Třetí semestr je věnován práci výtvarníka na spojení reálné a virtuální dekorace, což je velmi specifická část filmové scénografie. Čtvrtý semestr je věnován závěrečné magisterské práci, která je koncipována jako komplexní návrh výtvarné koncepce celovečerního filmu. Cílem studia je zvládnutí scénické výpravy pro audiovizuální tvorbu ze všech klíčových hledisek: výtvarného, technického, ekonomického a produkčního.
Absolvent umí:
- být plnohodnotným členem tvůrčího týmu audiovizuálního díla
- využít získané vědomosti k tvorbě scénického návrhu
- využít získané znalosti při realizaci scénického návrhu
- vyřešit technické a ekonomické problémy filmového díla
- zastávat všechny pozice výtvarného oddělení filmového štábu od návrháře dekoraci, ilustrátora, vedoucího výpravy až po hlavího scénografa filmu
Absolvování bakalářského stupně oboru scénografie, architektura nebo oboru příbuzného, prezentace domácích prací, úspěšné absolvování talentové zkoušky a přijímacího pohovoru.
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Karlova 26
116 65 Praha 1
IČ: 61384984, DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx
Kontakt pro média
BcA. Eliška Drbohlavová
e-mail: eliska.drbohlavova@damu.cz