Obor scénografie se zabývá především vizuální podobou dramatického díla. Jde tedy prvotně o výtvarný obor, jehož podoby a kvality se odvíjejí od způsobu interpretace dramatického textu. Předmětem studia scénografie jsou dramatické vlastnosti prostoru a tvarování dramatické postavy. Koncepce výuky respektuje dramatická východiska scénografické tvorby a její týmový charakter i současné přesahující tendence oboru. Studenti získávají potřebné technologické základy pro tvorbu scény nebo kostýmu osvojováním rozličných výrazových prostředků jako je kresba, malba, koláž, instalace, tvorba modelů, rysů, využití fotografie, filmu, grafických programů, světelného designu a řady dalších příbuzných oborů využitých ve prospěch požadované formy a obsahu scénického sdělení.
Studium je rozděleno do dvou stupňů - tříletého bakalářského a dvouletého magisterského.
Výuka magisterského studia probíhá v těchto specializovaných ateliérech: Scénografie divadelní, Scénografie kostýmu a masky, Scénografie filmu a televize.
Předmětem studia scénografie jsou dramatické vlastnosti prostoru a tvarování dramatické postavy. Scénografie autorsky participuje na vzniku divadelní inscenace. Koncepce výuky respektuje dramatická východiska scénografické tvorby a její týmový charakter i současné přesahující tendence oboru.
Magisterské studium ateliéru filmová a televizní scénografie je otevřeno všem uchazečům, kteří mají ukončený alespoň bakalářský stupeň studia na vysoké škole. Ve většině případů se dosud jednalo o studenty a absolventy Fakulty architektury ČVUT nebo VUT. Dále jsou to studenti AVU, VŠUP a v neposlední řadě i absolventi bakalářského stupně studia na katedře scénografie DAMU.
Cena UNESCO za nejlepší studentskou expozici na PQ.
Prof. Dušek vedoucím katedry.
Začátek výuky Filmové a televizní scénografie.
Prof. A. Pražák vedoucím katedry.
Přenesení katedry do budovy DAMU, Karlova 26.
Prof. F. Tröster zakládá scénografii DAMU v Ledeburském paláci.
zakladatel Katedry sccénografie, držitel Zlaté medaile z Bienále v Sao Paulo
přední český malíř
scénograf a dlouholetý vedoucí katedry scénografie v Bratislavě
přední česká kostýmní výtvarnice, držitelka Českého lva
přední česká kostýmní výtvarnice
přední česká kostýmní výtvarnice
scénograf
přední český moderní sochař
architekt, zakladatel SIALu, držitel Perettovy ceny za Ještěd
scénograf
filmový a televizní architekt
historička odívání
scénograf, asistent prof. Tröstera
přední český grafik a kostýmní výtvarník
kunsthistorik, zakladatel české teorie scénografie
scénograf
kostýmní výtvarnice
kostýmní výtvarnice