Pro bakalářské studium Režie-dramaturgie a nenavazující magisterské studium Herectví:
do 15. listopadu 2024
Pro navazující magisterské studium:
12. května 2025
Pro bakalářské studium Režie-dramaturgie:
I. kolo: 6.–9. ledna 2025
II. a III. kolo: 3.–7. února 2025
Pro nenavazující magisterské studium Herectví:
16. ledna – 4. února 2025
Pro navazující magisterské studium:
25.–27. června 2025
9. listopadu 2024
Talentové předpoklady, hlasové a pohybové dispozice, základní orientace v divadelním a kulturním dění, vzdělanost na úrovni maturity (historie, dějiny, literatury, divadla, umění).
Nad rámec povinných příloh k přihlášce, společných pro celou fakultu (strukturovaný životopis a ověřená kopie nebo originál maturitního vysvědčení) předloží dále uchazeč o studium v tomto programu společně s přihláškou:
Přílohy nahraje přímo do elektronické přihlášky bezprostředně po její registraci. V případě, že nahrané lékařské potvrzení není opatřeno elektronickým podpisem, předloží uchazeč jeho originál nejpozději v den konání posledního kola přijímací zkoušky na katedře.
Portrétní fotografii uchazeč také předloží v listinné podobě v první den konání prvního kola přijímací zkoušky na katedře.
Pozn.: Konkrétní zadání úkolů pro všechna kola bude součástí pozvánky k přijímacím zkouškám, kterou katedra zašle přihlášeným uchazečům na e-mailovou adresu uvedenou v přihlášce nejpozději 3 týdny před konáním prvního kola.
a) Počet kol: 3 vyřazovací kola.
b) Časové rozpětí jednotlivých kol: v průběhu 3 týdnů, účast uchazeče v každém kole je zpravidla jednodenní.
c) Zvláštní požadavky: Uchazeč si přinese cvičební úbor a obuv, vhodné oblečení pro herecké a
pohybové zkoušky.
I. kolo
Herecká zkouška (pro tuto zkoušku si uchazeči připraví monology z dramatických textů, básně, písně). V ní jsou hodnoceny zejména rytmus, pohybová představivost, osobní vyzařování, základní fyzické dispozice, paměť, schopnost strukturovat, jednat slovem, rozumět předloze a cítit divadelně.
V I. kole je maximální počet dosažitelných 100 bodů, minimální počet bodů pro postup do II. kola je 60 bodů.Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, do II. kola nepostupuje a bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
II. kolo:
a) Písemný test ze základních kulturních znalostí s důrazem na divadlo, literaturu, hudební a výtvarné umění, v němž je hodnocen všeobecně historický přehled a zájem o umění a divadlo; maximálně možno získat 50 bodů.
b) Pohybová individuální zkouška, v níž je hodnoceno prostorové cítění, tělesná fantazie a představivost, rytmus, zdatnost; maximálně možno získat 25 bodů.
c) Hlasová individuální zkouška, v níž je hodnocen komplikovaný rytmus a tempo-rytmus, dispozice hlasu; maximálně možno získat 25 bodů.
d) Pěvecká individuální zkouška, v níž je hodnocen zpěvní a mluvní hlas, artikulace, intonace, propojenost dechu, pohybu a myšlení; maximálně možno získat 25 bodů.
e) Herecká zkouška z připravených monologů a dalších zadaných úkolů, v níž je hodnocena proměnlivost, energie, temperament, herecká fantazie a představivost, schopnost verbálního a nonverbálního kontaktu; maximálně možno získat 100 bodů.
Ve II. kole je maximální počet dosažitelných bodů 250 bodů, minimální počet bodů získaných v tomto kole nutných pro postup do III. kola je 130 bodů. Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, do III. kola nepostupuje a bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
III. kolo
Individuální úkoly a kolektivní etudy podle zadání komise. V nich se hodnotí herecká tvořivost, schopnost improvizace, originalita v rozehrávání situací, předpoklady pro týmovou práci a partnerskou spolupráci, osobitost tvůrčího přístupu.
Ve III. kole je maximální počet dosažitelných bodů 100 bodů, minimální počet bodů nutných pro přijetí je 60 bodů.
Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
Přijati budou uchazeči, kteří dosáhnou ve III. kole minimálně 60 bodů.
DAMU stanovuje nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu v tomto studijním programu. Počet uchazečů přijatých do studia může být nižší v případě, že nižší počet uchazečů splní podmínky přijímacího řízení.
Pokud splní podmínky přijímacího řízení větší počet uchazečů, budou do studia přijati uchazeči do nejvyššího stanoveného počtu podle pořadí nejlepších.
Maximální počet přijatých uchazečů do tohoto programu je 15.
K přihlášce je nutné přiložit sken potvrzení všeobecného praktického lékaře nebo praktického lékaře pro děti a dorost o zdravotní způsobilosti pro studium, které obsahuje náročné pohybové předměty včetně akrobacie. Potvrzení se předkládá na předepsaném formuláři, dostupném zde. V případě, že potvrzení není opatřeno elektronickým podpisem, předloží uchazeč jeho originál na katedře nejpozději při posledním kole přijímací zkoušky.
Talentové předpoklady pro daný obor, orientace v divadelním a kulturním dění, vzdělanost na úrovni maturity (zejména v oblasti historie, dějin divadla, literatury, hudby, výtvarného umění). Dobrá znalost nejméně jednoho cizího jazyka.
Povinné přílohy, domácí práce a jejich předložení:
Nad rámec povinných příloh k přihlášce, společných pro celou fakultu (strukturovaný životopis a ověřená kopie nebo originál maturitního vysvědčení) nevyžaduje přihlášení do tohoto programu předložení dalších příloh společně s přihláškou.
Upřesnění požadavků a nároků na přípravu, včetně zadání domácích prací pro I. kolo přijímací zkoušky a informace o způsobu a termínu jejich doručení, obdrží uchazeči v pozvánce k přijímací zkoušce, kterou katedra zašle přihlášeným uchazečům na e-mailovou adresu uvedenou v přihlášce nejpozději 3 týdny před konáním prvního kola, případně budou také informováni na konzultacích.
a) Počet kol: 3 vyřazovací kola.
b) Časové rozpětí jednotlivých kol: během 4 týdnů, účast uchazeče v každém kole je jednodenní.
I. kolo
a) vědomostní test – U vědomostního testu se hodnotí celkový kulturně historický rozhled, hlubší zájem o divadlo a umění; maximálně možno získat 50 bodů.
b) esej – U eseje je posuzována schopnost formulovat a obhájit názor v širším kontextu, schopnost samostatně uvažovat; maximálně možno získat 50 bodů.
c) jazykový test z anglického jazyka – U jazykového testu se posuzuje schopnost porozumět i hlubšímu smyslu cizojazyčného textu; maximálně možno získat 50 bodů.
d) hodnocení domácích prací – U domácí práce je hodnocena zejména schopnost analýzy dramatického textu, který si uchazeč zvolí z několika navržených titulů. Dále úroveň logického myšlení, chápání hlubšího smyslu předlohy, divadelní představivost a fantazie, dramatické cítění; maximálně možno získat 100 bodů.
V I. kole je maximální počet dosažitelných bodů 250 bodů, minimální počet bodů získaných v tomto kole nutných pro postup do II. kola je 130 bodů. Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, do II. kola nepostupuje a bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
II. kolo
Pohovor před přijímací komisí, diskuse nad předloženou písemnou domácí prací, individuální cvičení zkoumající talentové a osobnostní předpoklady (schopnost vnímat dramatickou situaci, schopnost empatie, schopnost fabulování apod.). Uchazeč obhajuje svou domácí práci a formou úkolů se zkoumá a hodnotí jeho smysl pro rozehrání dramatické situace, kreativnost, fantazie, komunikativnost a schopnost fabulace.
Ve II. kole je maximální počet dosažitelných bodů 100 bodů, minimální počet bodů získaných v tomto kole nutných pro postup do III. kola je 60 bodů. Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, do III. kola nepostupuje a bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
III. kolo
Individuální úkoly zkoumající cit pro dramatickou situaci, schopnost nalézt ji a vyložit v dramatickém textu, popřípadě ji organizovat v prostoru. Zkouška probíhá formou individuálního cvičení, zaměřeného na prozkoumání hlubších talentových předpokladů. Hodnotí se schopnost tvorby dramatické situace v prostoru, originalita přístupu, schopnost interpretace reality uměleckými prostředky.
V III. kole je maximální počet dosažitelných bodů 100 bodů, minimální počet bodů nutných pro přijetí je 60 bodů.Přijati budou uchazeči, kteří dosáhnou v III. kole minimálně 60 bodů.
DAMU stanovuje nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu v tomto studijním programu. Počet uchazečů přijatých do studia může být nižší v případě, že nižší počet uchazečů splní podmínky přijímacího řízení.
Pokud splní podmínky přijímacího řízení větší počet uchazečů, budou do studia přijati uchazeči do nejvyššího stanoveného počtu podle pořadí nejlepších.
Maximální počet přijatých uchazečů do tohoto programu je 8.
Nevyžaduje se pro přijetí do tohoto studijního programu.
Ke studiu v magisterském studijním programu Režie činoherního divadla mohou být přijati uchazeči, kteří splní tyto podmínky:
Uchazeč předloží tyto povinné specifické přílohy k přihlášce:
Uchazeči obdrží po zařazení do přijímacího řízení e-mail s podrobnými instrukcemi k průběhu přijímacího řízení, s formulací zadání a způsobu a termínu doručení domácích prací pro přijímací zkoušku.
I. kolo
Hodnocení zaslaných materiálů – Komise zhodnotí úroveň logického myšlení a písemného vyjadřování v kvalifikační práci. Dále je hodnocena míra shody ukončeného studijního programu s bakalářským studijním programem Režie-dramaturgie činoherního divadla (u uchazečů z jiných VŠ) a umělecká úroveň předložené inscenace; maximálně možno získat 100 bodů.
V I. kole je maximální počet dosažitelných bodů 100 bodů, minimální počet bodů nezbytných pro postup do II. kola je 60 bodů. Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, do II. kola nepostupuje a bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
II. kolo
Ve II. kole je maximální počet dosažitelných bodů 100 bodů, minimální počet bodů nutných pro přijetí je 60 bodů. Pokud uchazeč dosáhne ve druhém kole 60 bodů, je komisí navržen pro přijetí ke studiu.
DAMU stanovuje nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu v tomto studijním programu. Počet uchazečů přijatých do studia může být nižší v případě, že nižší počet uchazečů splní podmínky přijímacího řízení.
Pokud splní podmínky přijímacího řízení větší počet uchazečů, budou do studia přijati uchazeči do nejvyššího stanoveného počtu podle pořadí nejlepších.
Maximální počet přijatých uchazečů do tohoto programu je 4.
Nevyžaduje se pro přijetí do tohoto studijního programu.
Ke studiu v navazujícím magisterském studijním programu Dramaturgie činoherního divadla mohou být přijeti uchazeči, kteří splní tyto podmínky:
Uchazeč předloží tyto povinné specifické přílohy k přihlášce:
Uchazeči obdrží po zařazení do přijímacího řízení e-mail s podrobnými instrukcemi k průběhu přijímacího řízení, s formulací zadání a způsobu doručení domácích prací pro přijímací zkoušku.
I. kolo
V prvním kole je maximální počet dosažitelných bodů 200 bodů, minimální počet bodů nezbytných pro postup do II. kola je 90 bodů. Pokud uchazeč nedosáhne minimálního počtu bodů, do II. kola nepostupuje a bude mu doručeno rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.
II. kolo
Ve II. kole je maximální počet dosažitelných bodů 100 bodů, minimální počet bodů nutných pro přijetí je 60 bodů. Pokud uchazeč dosáhne ve druhém kole 60 bodů, je komisí navržen pro přijetí ke studiu.
DAMU stanovuje nejvyšší počet uchazečů přijímaných ke studiu v tomto studijním programu. Počet uchazečů přijatých do studia může být nižší v případě, že nižší počet uchazečů splní podmínky přijímacího řízení.
Pokud splní podmínky přijímacího řízení větší počet uchazečů, budou do studia přijati uchazeči do nejvyššího stanoveného počtu podle pořadí nejlepších.
Maximální počet přijatých uchazečů do tohoto programu je 4.
Zdravotní způsobilost:
Nevyžaduje se pro přijetí do tohoto studijního programu.
Katedra připravuje akreditaci navazujícího magisterského programu Režie činoherního divadla v anglickém jazyce. Podmínkou pro přijetí je úspěšně absolvování příbuzného bakalářského studijního programu (např. režie, dramaturgie) na české či zahraniční vysoké škole, vlastní inscenační praxe a úspěšné vykonání přijímací talentové zkoušky. Předpokládaný termín vyhlášení přijímacího řízení je únor 2022.
Pro uchazeče-samoplátce: krátkodobé studijní pobyty-stáže ve všech oborech po osvědčení znalosti českého jazyka na středně pokročilé úrovni B1 dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky CEFR dle podmínek uvedených výše. U oboru režie a dramaturgie možnost komunikace v jazyce anglickém a ruském.
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Karlova 26
116 65 Praha 1
IČ: 61384984, DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx
Kontakt pro média
MgA. Tereza Došlová
tel.: 736 149 000
e-mail: tereza.doslova@damu.cz