Drama, psychosomatika a autorství v pedagogice a sociální praxi

Doktorský

Cíle studia
Profil absolventa
Obecné informace o přijímacím řízení
Garant

Cíle studia

Východiska

Doktorský studijní program Drama, psychosomatika a autorství v pedagogice a sociální praxi již svým názvem poměrně přesně vypovídá o svém zaměření. Díky faktu, že studijní program vzniká sloučením dvou existujících oborů/programů uskutečňovaných na Divadelní fakultě AMU, přináší novou kvalitu a nové akcenty. Předmětem studia oborů jak autorské tvorby a pedagogiky, tak výchovné dramatiky je zkoumání dramatického umění v jeho předpokladech, souvislostech, přesazích a aplikacích zejména do oblasti pedagogiky a sociální práce. Studium v DSP sleduje jak linii široce pojaté dramatické tvorby v jejích specifických projevech a aplikacích, tak linii jejích obecných nonarteficiálních přesahů, zejména pak široce pojímané pedagogiky jako sociálního umění svého druhu (Biesta, Gert J.J. The Beautiful Risk of Education. London and New York: Routledge, 2014, s. 133). Studium je výrazně interdisciplinární. Probíhá v synergii vzdělávání a výzkumné praxe, vytváří profesní zázemí pro studium a výzkum autorského herectví a dramatické výchovy s vědomím jejich uplatnění v širokých kontextech umělecké praxe, formálního i neformálního vzdělávání a umělecko-sociální praxe.

Cílem studia v doktorském studijním programu je:
- příprava odborníků, kteří jsou schopni realizovat tvořivou praxi na základě hlubokých znalostí a specifických dovedností v oblasti šířeji pojaté dramatické kultury a tvorby, psychosomatické kondice a autorství;
- příprava odborníků, kteří jsou schopni s hlubokou znalostí aplikovat divadlo a divadelní postupy na různých úrovních formálního a neformálního vzdělávání, v různých kontextech umělecké edukace a edukace prostřednictvím umění, v různých kontextech sociální práce;
- prohlubovat a rozvíjet schopnosti samostatné výzkumné a teoretické práce v oboru a aplikace získaných poznatků do praxe;
- zkoumat a interpretovat vztahy dramatického umění, pedagogiky a dalších oborů v různých kontextech lidských činností, zejména však v oblasti uměleckého vzdělávání a osobnostně-sociálního a autorského rozvoje;
- studovat a do hloubky poznávat procesy umělecké pedagogiky jako tvůrčího procesu svého druhu;
- zkoumat vnitřní procesy a didaktické otázky praxe;
- zkoumat vývoj a současný stav oborové teorie a praxe v ČR i ve světě;
- hledat možnosti uplatnění výsledků teoretického a výzkumného poznání v umělecké, pedagogické a sociální praxi.

Jedinečnost

Doktorský studijní program Drama, psychosomatika a autorství v pedagogice a sociální praxi má jedinečné postavení v českém i světovém vysokoškolském prostoru. Je v České republice jediným studijním programem ve třetím stupni vzdělávání zaměřeným speciálně na autorství, dramatickou výchovu a aplikované divadlo, psychosomatiku a uplatnění divadelní tvorby v sociální sféře. Jedinečné postavení vychází z dlouho pěstované a rozvíjené tradice psychosomatiky a její teorie, teorie a praxe výchovné dramatiky a specifického a sociálně-antropologického divadla, jedinečný je rovněž jeho mezioborový potenciál.

Výzkum

Doktorský studijní program umožňuje teoretické studium a empirický výzkum jak specifických (oborových), tak nespecifických (obecných) předpokladů a přesahů dramatické kultury a tvorby jako systému formativních procesů, v nichž jsou dramatická výchova, psychosomatické disciplíny a autorská tvorba jak obsahem, tak instrumentem procesu.
Z metodologického hlediska v rámci DSP převažuje výzkum:
a) „umělecko-pedagogický“ (empirický kvalitativní výzkum často soustředěný na výzkum didaktiky, pedagogiky, psychosomatických disciplín a autorství),
b) umělecko-výzkumný, pojímaný inkluzivně, nikoli exkluzivně (Kjørup, Søren. „Pleading for plurality: Artistic and other kinds of research“. In: The Routledge Companion to Research in the Arts. Biggs, Michael, a Karlsson, Henrik (eds.). Routledge, 2011), často s přesahy do sociální oblasti, či v menšině,
c) obecně humanitního zaměření (využívající metody interpretujících humanitních a sociálních věd). Hranice těchto kategorií nejsou ostré, ale vzájemně se prolínají a doplňují.

Mezinárodní spolupráce

Katedry vytvářející oborové zázemí DSP jsou zapojeny do spolupráce v různých výzkumných a profesních komunitách.
Katedra autorské tvorby a pedagogiky je součástí psychoterapeutického směru Dialogického já (Dialogical Self) prof. Huberta Hermanse, pedagogové i studenti se aktivně účastní mezinárodních konferencí Dialogického já, studenti jsou zapojeni do mezinárodních sítí. Prostřednictvím svých pedagogů je DSP napojen na Stanislavsky Research Centre při University of Leeds (https://ahc.leeds.ac.uk/performance-research-innovation/doc/stanislavsky-research-centre). Studenti a absolventi DSP se podílejí na zkoumání a rozvíjení disciplíny dialogického jednání s univerzitami ve švýcarském Neuchâtelu nebo v Helsinkách. V letech 2017, 2019 a 2022 se zástupci DSP podíleli na koncepci a uspořádání mezinárodních sympozií ve spolupráci AMU a Stanislavsky Research Centre a University of Leeds.
Katedra výchovné dramatiky se ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, které je členem světové sítě IDEA, podílí na jednáních Evropské sekce IDEA (https://www.ideadrama.org/), katedra spolupracuje s mnoha předními světovými odborníky v oblasti dramatické výchovy, mimo jiné formou spoluorganizování webinářů (Ádam Bethelnfalvy /divadlo ve vzdělávání v Maďarsku/, Ádám Cziboly /Dramatická výchova v Norsku/, Peter Duffy /SPARK/, Allan Owens /Velká Británie, University of Chester/; Sanja Krsmanović Tasić /Srbsko, CEDEUM, Bělehrad/; Marek Kurkiewicz /Teatr 3.5/ a další). Katedra pravidelně spolupracuje s polským Teatrem Węgajty, zejména v oblasti uplatnění divadla ve specifických prostředích (Inna Szkoła Teatralna). Pedagogové i studenti katedry se pravidelně účastní mezinárodních konferencí věnovaných uměleckému vzdělávání a dramatické výchově.
Toto robustní a multioborové mezinárodní zapojení usnadňuje studujícím účast na mezinárodních konferencích, realizaci zahraničních stáží, mentoring zahraničních odborníků a publikování v zahraničních časopisech.
Pokud jde o spolupráci s ostatními katedrami/programy DAMU, nově vzniklý studijní program bude otevřený vůči ostatním studijním programům na DAMU i mimo fakultu, bude nabízet své případné kapacity například formou sdílených přednášek, seminářů a workshopů domácích a zahraničních odborníků, jako se již v minulosti dělo (přednášky prof. Miroslava Petříčka, prof. Laurence Senelicka a prof. Josepha Roache, workshop Andrzeje Biziorka, interaktivní přednáška doc. Lucie Hornové, Ph.D., aj.).

Profil absolventa

Profilace:
a) Autorské herectví, jeho teorie a psychosomatika
b) Teorie a praxe dramatické výchovy
c) Teorie a praxe divadla v sociální sféře

Navrhovaný DSP navazuje na etablované obory doktorského studia Autorské herectví, jeho teorie a psychosomatika a Teorie a praxe dramatické výchovy a zabývá se zejména nonarteficiálními přesahy divadelní praxe do pedagogické a sociální práce.

Obecné výsledky učení absolventa všech profilací:

Znalosti:

• Má hluboké, přesné a nezkreslené znalosti v oblasti svého odborného zájmu a bezpečně se orientuje i v širší problematice s tímto zájmem související; tyto znalosti dokáže přesvědčivě prezentovat a obhajovat na odborných platformách;
• má komplexní znalosti současného stavu studovaného oboru i relevantní odborné literatury jak v českém, tak v mezinárodním kontextu;
• má hluboké znalosti z teorie oboru, tyto prověřuje na základě komparace, výzkumem, praxí a propojuje je se znalostmi teorie příbuzných oborů zejména z oblasti teatrologie, pedagogiky a psychologie;
• v závislosti na profilaci zná současné trendy divadla v jeho nonarteficiálních přesazích a teorie, které vycházejí z divadelní antropologie, pedagogiky, psychologie, filosofie a psychosomatiky;
• orientuje se v různých metodologických přístupech a dokáže je účelně a efektivně aplikovat na předmět zkoumání.
Dovednosti:
• Dokáže zkoumat zvolené téma volbou adekvátních výzkumných metod, stanovovat dílčí i finální cíle výzkumu a to jak na základě badatelské činnosti, která vytváří teoretický základ výzkumu, tak praktickými výzkumnými metodami popsanými výše, vždy v souladu s výzkumným tématem;
• dokáže prakticky realizovat svůj pedagogický, umělecko-pedagogický, respektive sociálně-tvůrčí potenciál v příslušných kontextech (psychosomatika, dramatická výchova, umělecká tvorba v sociální sféře);
• dokáže připravit grantovou žádost v jemu adekvátních grantových schématech;
• dokáže prezentovat výsledky výzkumu vhodným způsobem (příspěvek na konferenci, workshop, odborný článek), jak v rodném (čeština nebo slovenština), tak v jednom cizím jazyce; umí používat moderní publikační média, např. Research Catalogue;
• má jazykové dovednosti na úrovni B2 v prvním a B1 ve druhém cizím jazyce (dle Společného evropského referenčního rámce pro cizí jazyky);
• orientuje se v základní terminologii a problematice citačních norem a etiky vycházejících z ISO 690.

Obecné způsobilosti:

• Dokáže pracovat v týmu a přispívat ke společnému dílu dle oblasti zájmu (např. pedagogika, terapie, vědeckovýzkumná činnost, sociální tvorba, umělecká činnost);
• podřizuje svou veškerou práci umělecké a vědecké etice, požadavkům pravdivosti a původnosti výstupů, nárokům akademické svobody a odpovědnosti;
• aktivně vstupuje do odborného oborového dialogu, zaujímá konstruktivní a argumenty podložená stanoviska, prokazuje schopnost kritického a zároveň věcného, ideologicky nezatíženého myšlení;
• je schopen svoje poznatky formulovat písemně i slovně na vysoké odborné úrovni;
• vnímá uměleckou pedagogiku jako oblast pro mezioborový dialog, hledá společná východiska i specifika vzdělávání v jednotlivých uměleckých oborech;
• vnímá uměleckou tvorbu nejen jako cíl, ale také jako prostředek rozvoje jednotlivce, vnímá tvorbu jako instrument sdíleného poznávání;
• je schopen týmové i individuální práce v tvořivé, teoretické i výzkumné práci;
• je schopen argumentovat teorii i praxi oboru, projevuje trvalý zájem o vývoj oboru;
• přináší do oborové a mezioborové diskuse vlastní stanoviska opřená o hlubokou znalost teorie, praxe a výzkumu;
• je schopen samostatně i v týmu řešit oborový problém, zvažovat jeho etický, sociální i mezioborový rozměr, vnímá horizonty a kontexty řešení;
• je schopen svoje poznatky formulovat písemnou formou a publikovat je.

Na základě profilace individuálního studijního plánu absolvent doktorského studia:

● V případě profilace autorské herectví, jeho teorie a psychosomatika (dále též AH)
má osobní zkušenost vlastní autorské tvorby, je s to aplikovat autorský dialogický přístup v uměleckém i veřejně společenském situačním kontextu. Je orientován v širší filosofické, psychologické, sociální problematice předmětného i nepředmětného herectví a je schopen se zúčastnit diskusí v tomto oboru a přesvědčivě a fundovaně argumentovat. Je schopen formulovat výzkumné problémy v oblastech primární tvorby a tvořivé aplikace autorského herectví do životní praxe, teorie autorského herectví a ověřování základních hypotéz. Na základě mezioborových přesahů souvisejících s jeho výzkumným projektem je schopen tvorby originálních projektů na pomezí sociální práce, umělecké tvorby jako politického a občanského nástroje, zřejmé jsou přesahy moderních trendů pedagogiky volného času a vzdělávání dospělých v přenositelných dovednostech, respektive umělecké pedagogiky psychosomatických disciplín.
● V případě profilace teorie a praxe dramatické výchovy (dále též DV)
je vysoce kvalifikovaný odborník, který díky přímé vazbě mezi vlastní uměleckou a pedagogickou činností a její teoretickou reflexí a výzkumem pozitivně ovlivňuje vývoj dramatické výchovy v ČR a je schopen na něj tvůrčím způsobem působit, zejména v oblasti učitelského i jiného pedagogického studia. Absolvent studia je schopen aplikovat principy autorské, dramatické a divadelní tvorby v různých kontextech umělecko-pedagogické práce.
Absolvent doktorského studia by měl být připraven k samostatné vědecké, umělecko-pedagogické, koncepční a řídící práci v oblasti didaktiky, teorie, historie a kritiky dramatické výchovy i dětského a mladého divadla a přednesu.
● V případě profilace teorie a praxe divadla v sociální sféře (dále též DSS)
je vysoce kvalifikovaný odborník, který dosáhne potřebných znalostí a zkušeností pro kreativní uměleckou práci v sociální oblasti. Je schopen aplikovat principy autorské, dramatické a divadelní tvorby v různých skupinách a kontextech sociální práce a podpory (komunitní skupiny, nízkoprahová centra, senioři, nemocnice, bezdomovci, sociální zařízení apod.) s akcentem na osobní i umělecký rozvoj jejich účastníků. Absolvent je schopen využít své interdisciplinární znalosti při praktických (terénních) sociálně-divadelních projektech a nadále předávat své odborné poznatky a zkušenosti nejen při procesu tvorby, ale i do pedagogického procesu. Díky přímé vazbě mezi vlastní kreativní tvorbou a její vědeckou reflexí posunuje vývoj oblasti divadla v sociální práci, čímž ovlivňuje vývoj dramatických umění obecně.

Tematické okruhy disertačních prací:
• Psychosomatika a wellbeing
• Psychosomatika a kultura veřejného vystupování
• Autorské herectví v kontextech
• Dialogická pedagogika herecké práce
• Filiace dialogického jednání a systémů herecké pedagogiky
• Teoretické aspekty psychosomatických disciplín
• Bytostné herectví (Embodied acting) a jeho pedagogika v historickém i současném kontextu
• Autorská tvorba jako intervence
• Specifické a sociální divadlo v kontextu sociální práce a pomáhajících profesí
• Divadlo jako inspirační zdroj pro oblast sociální praxe
• Antropologické a sociální aspekty divadelní tvorby (s ohledem na lidi se znevýhodněním a/nebo minoritní skupiny)
• Pedagogika psychosomatických disciplín
• Autorská tvorba mezi arteficiální a nonarteficiální sférou
• Autorství jako forma sebepoznání
• Historický diskurz do oblasti aplikovatelnosti divadla v sociální práci (i ve světovém kontextu)
• Komponenty divadelního díla využitelné v oblasti sociální práce a podporující rozvoj jedince
• Principy umělecké tvorby v sociální sféře a v pomáhajících profesích a jejich využití v praxi
• Sociální a socializační funkce divadla
• Inscenační proces jako cesta k rozvoji samostatného divadelního myšlení dětí a dospívajících
• Edukativní aktivity v profesionální divadelní instituci
• Vyučovací styly učitelů dramatické výchovy v různých typech škol
• Dramatická výchova jako nástroj rozvoje čtenářské gramotnosti
• Aplikované divadlo a dramatická výchova, divadlo ve výchově, participační divadlo
• Kritika divadla s dětmi a mládeží a pro děti a mládež
• Speciální pedagogika a dramatická výchova
• Dramatické metody v kulturních institucích (muzea, galerie, knihovny)
• Přednes dětí a mládeže
• Dětské a mládežnické loutkové divadlo
• Hudba a výtvarná umění a dramatická výchova
• Dramatická výchova v komunitních společenstvích
• Dramatická výchova a wellbeing studentů
• Divadlo pro děti v souvislosti s proměnami divadelní praxe
• Divadlo utlačovaných ve školním prostředí

Tematické okruhy mohou být a budou dále doplňovány specifickými osobnostně založenými okruhy disertačního výzkumu, které uchazeči nabízejí v přijímacím řízení.

Obecné informace o přijímacím řízení

ROZLIŠENÍ PODLE FORMY STUDIA:
Kombinovaná forma studia je určena zejména pro ty uchazeče, kteří jsou zaměstnáni v oboru a pravidelná přítomnost na DAMU by pro ně byla problematická. Konzultace v jednotlivých předmětech mohou být realizovány on-line. I v případě přímé výuky se předpokládá možnost on-line připojení. Studentovi kombinovaného studia může být přiznáno stipendium jako náhrada za zvýšené finanční nároky se studiem. Prezenční forma studia předpokládá pravidelnou přítomnost na fakultě, zapojení do podpory uskutečňování pregraduálních studijních programů (klausury, přijímací zkoušky) na domovských katedrách a  drobná administrativní pomoc.

PŘEDPOKLADY:
Vstupním předpokladem je znalost anglického jazyka na komunikační úrovni. Součástí přijímací zkoušky je i kratší prezentace výzkumného tématu v angličtině. Uchazeči o doktorské studium přikládají k přihlášce přehled své tvůrčí, odborné a publikační činnosti a projekt doktorského studia, ev. ukázky vlastních odborných textů. Povinnou součástí životopisu je informace, zda student někdy započal (i nedokončené), resp. dokončil doktorské studium na jiné vysoké škole. Ve svém projektu doktorského studia uchazeč pojmenuje a specifikuje téma a zaměření uvažované disertační práce. Opírá se přitom o reflexi dosavadního stavu poznání (s uvedením hlavní literatury coby východiska vlastního badání), specifikuje předpokládaný cíl výzkumu, metodologické postupy, metody a předpokládané dílčí výstupy. V rozpravě s komisí pro přijímací řízení uchazeč rozvede nebo upřesní předložený projekt, přičemž musí prokázat schopnost adekvátně reagovat na dotazy a otázky týkající se jeho projektu a orientovanost v oboru.

Specifické vstupní předpoklady podle profilace:
Profilace Autorské herectví, jeho teorie a psychosomatika
Uchazeči musí mít hluboký zájem o problematiku autorského a nepředmětného herectví a lze u nich předpokládat osobnostní dispozice pro hlubší reflexi oboru a pro další vědeckou práci, doložené jak vlastními tvůrčími aktivitami, tak účastí na výzkumných programech, publikační činností, stážemi v zahraničí apod. Předpokladem je rovněž velmi dobrá znalost českého nebo slovenského jazyka slovem i písmem, nadprůměrné formulační schopnosti. Přihlásit se mohou čeští i zahraniční studenti a absolventi.

Profilace teorie a praxe dramatické výchovy
Uchazeči musejí mít zkušenosti z praxe vyučování dramatické výchovy a schopnost její reflexe, směřující k výzkumu, publikační a teoretické činnosti. Uchazeč prokáže na základě rozpravy nad seznamem odborné literatury i zevrubnou orientovanost v oboru. U všech studentů se předpokládá předchozí nebo souběžná pedagogická činnost na některém typu a stupni škol nebo zařízeních zaměřených na umělecké vzdělávání.

Profilace Teorie a praxe divadla v sociální sféře
Uchazeči odpovídají jedné z výše uvedených charakteristik, zaměření jejich disertačního projektu inklinuje k sociálním přesahům a aplikované umělecké tvorbě v sociální sféře. Předpokladem je orientace v základní problematice divadelní tvorby v oblasti specifického, sociálního a antropologického divadla.

Úroveň znalosti českého nebo slovenského jazyka pro zahraniční uchazeče: C1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (CEFR). Dokládá se předložením mezinárodně platného jazykového certifikátu nebo předložením potvrzení o úspěšném vykonání jazykové zkoušky v Centru jazykové přípravy AMU.


Přihláška k doktorskému studiu musí kromě základního dotazníku obsahovat:
• originál či úředně ověřenou kopii dosaženého vysokoškolského vzdělání;
• strukturovaný životopis, přehled tvůrčí, odborné a publikační činnosti; povinnou součástí životopisu je informace, zda adept někdy započal (i nedokončené), resp. dokončil doktorské studium na jiné vysoké škole;
• koncepci budoucí disertační práce (ta musí obsahovat především téma zamýšlené práce, výzkumné otázky a hypotézy, specifikaci předmětu výzkumu, zamýšlenou metodologii výzkumu, shrnutí současného stavu poznání tématu a přehled odborné literatury k tématu).

Průběh přijímací zkoušky
Během přijímací zkoušky jsou uchazeči hodnoceni dle následujících kritérií:
• Výzkumná a umělecká zkušenost uchazeče (0–20 bodů);
• kvalita předloženého projektu, zejména s ohledem na původnost, potřebnost, přínosnost a přesahy tématu (0–50 bodů);
• navrhovaná metodologie, ústní prezentace projektu a zodpovězení doplňujících otázek včetně prezentace v anglickém jazyce (0–30 bodů).
Jednotlivé oddíly přijímací zkoušky jsou hodnoceny body od členů přijímací komise, celkový počet bodů je max.100. Minimální počet bodů pro přijetí: 75.
Přijímací řízení je jednokolové. Zkouška proběhne formou vstupního pohovoru, na který je uchazeč přizván, pokud jeho přihláška a přiložené materiály splnily výše stanovené podmínky. Cílem rozpravy je zejména prověření nosnosti předloženého výzkumného projektu a uchazečových předpokladů pro námět, který si zvolil.


Garant

prof. Mgr. Jan HANČIL

Profesor
Web: www.amu.cz
Úřední hodiny: Konzultace možné pouze po předchozí domluvě Detail osoby
Foto