Divadelní fakulta AMU v Praze

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

Elfriede Jelinek - O zvířatech, krizi a válce v přímém přenosu

18. 5. 2015 čtení a křest souboru divadelních her rakouské spisovatelky Elfriede Jelinek, které právě vydalo nakladatelství Brkola.

www.brkola.cz

Zenit, Krymská 24, 101 00 Praha 10 - Vršovice

www.zenitcafe.cz

20:00 hod.

Elfriede Jelinek je přední rakouská spisovatelka, jejíž dílo se vyznačuje společensky kritickým a jazykově hravým patosem. Za své rozsáhlé literární dílo obdržela řadu prestižních ocenění jako např. Cenu Georga Büchnera, Cenu Franze Kafky, Nestroyovu cenu a v roce 2004 Nobelovu cenu za literaturu. Jelinek dnes patří k nejhranějším autorům a autorkám německy mluvícího divadla a byla časopisem Theater heute několikrát zvolena „dramatičkou roku“.

V právě vydávaném souboru her jsou představena všechna základní témata Jelinek - kritika sexismu a nerovnoprávného postavení ženy v současné společnosti, nedostatečné vyrovnání se s válečnou minulostí v rodném Rakousku, mediálně pokřivené vnímání reality nebo arogance a asociálnost světa vysokých financí.

Komplet obsahuje hry Bambiland, Babylon, Královna duchů, Smrt a dívka I, Poutník, Obchodníkovy smlouvy, Rechnitz (Anděl zkázy) a O zvířatech. Překlad: Barbora Schnelle, Zuzana Augustová a Jitka Jílková.

www.elfriedejelinek.com

Ukázky z divadelních her čte Matěj Dadák

www.matejdadak.cz

Tento pořad se uskutečňuje za podpory Rakouského kulturního fóra Praha

www.rkfpraha.cz