TOMÁŠ RÁLIŠ VYHRÁL POTŘETÍ V ŘADĚ CENU EVALDA SCHORMA!

Tomáš Ráliš z katedry činoherního divadla porotu zaujal svou původní hrou Spotřeba druhu, díky které slaví letos neuvěřitelný zlatý hattrick!

Slavnostní vyhlášení Ceny Evalda Schorma, kterou každoročně uděluje agentura DILIA studentům divadelních škol za původní hru, dramatizaci nebo překlad hry do češtiny dosud nepřeložené, se odehrálo ve středu 7. června 2023 v rámci večera s názvem Večeře s novou hrouZákladním cílem tohoto ocenění je podpora a motivace mladých autorů a překladatelů v jejich práci a snaha dostávat jejich díla z akademického prostředí do širšího divadelního kontextu. Ředitel DILIA Jan Barták ocenil nesporný potenciál Tomáše Ráliše, který v něm česká dramatická scéna má a který dokazuje s každou svou hrou: "Těším se na další jeho hry a věřím, že se nevidíme na předávání Ceny Evalda Schorma naposledy.“

Sám Tomáš Ráliš popsal svůj oceněný počin jako zběsilou hru o hledání lidskosti ve světě, kde všechno dochází. "Hořkou pilulku existenciálního environmentálního žalu jsem se pokusil obalit v čokoládě, ale bohužel už není, jak sami zjistíte, tak jsem použil trochu explicitního extrémního humoru. I tak ale dojde na krev, výstřely, lidské i gibonní slzy. Text je věnován všem, kteří se nebojí padnout, kteří hledají, doufají a nevzdávají se, takhle při konci civilizace," dodává. 

Díky Ceně Evalda Schorma, která je pojmenována po významném českém filmovém a divadelním režisérovi, objevila DILIA řadu dnes etablovaných a respektovaných dramatiků a překladatelů. Oceněné texty se doposud dočkaly více než 50 divadelních a desítky rozhlasových inscenací. Uvedlo je například Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon či Městské divadlo Zlín. Tomáš Ráliš je nadějným mladým talentem, o němž v této souvislosti v budoucnu ještě hodně uslyšíme. 

Gratulujeme! 

Celá tisková zpráva k vyhlášení

 

8. června 2023