Projektová soutěž AMU je určena pro akademické či výzkumné pracovníky AMU. Podporuje vědecko-výzkumné projekty a projekty z oblasti uměleckého výzkumu.
Žádosti o nové projekty
Průběžné zprávy
Závěrečné zprávy
Konzultace k přihláškám jsou možné a vítané – s proděkanem pro vědecko-výzkumnou činnost Lukášem Brychtou, Ph.D. (lukas.brychta@damu.cz) po obsahové stránce a s projektovou manažerkou Ing. Lucií Krůtovou (lucie.krutova@damu.cz) po stránce formálních náležitostí a rozpočtu. Raději však s dostatečným předstihem a po předchozí domluvě.
Na podporu nových projektů bude pro první rok realizace (2025) má AMU k dispozici přibližně 2,7 mil. Kč.
Okruh osob, které se mohou přihlásit, upravuje čl. 9 odst. 2 a čl. 10 odst. 3 výnosu rektorky č. 15/2023.
(1) Standardní projekt má dobu řešení maximálně tři roky. Na řešení projektu může navazovat ještě čtvrtý rok, který je určen k publikaci výsledků. Ve čtvrtém roce lze čerpat již pouze ediční a obdobné náklady.
(2) Řešitelem projektu může být:
a) akademický pracovník AMU (tedy zaměstnanec v pracovním poměru k AMU, který vykonává umělecko-pedagogickou nebo umělecko-vědeckou a výzkumnou činnost), nebo
b) vědecko-výzkumný pracovník AMU, nebo
c) ve výjimečných případech ten, kdo v době podání projektové žádosti pracuje na AMU na základě DPP či DPČ s druhem práce pedagogický proces, výuka či vědecko-výzkumná činnost, a to nepřetržitě 24 měsíců před datem uzávěrky pro podávání žádostí. Takový řešitel je nicméně v tomto případě povinen spolu s přihláškou dodat písemné stanovisko děkana příslušné fakulty vyjadřující souhlas s tím, že v případě přidělení grantu bude s řešitelem uzavřen pracovní poměr na dobu trvání projektu, nebo
d) ve výjimečných případech postdoktorand, tedy řešitel, který získal na AMU titul PhD. nejdéle pět let před termínem pro podávání žádostí a není zaměstnán na AMU. Řešitel je nicméně v tomto případě povinen spolu s přihláškou dodat písemné stanovisko děkana příslušné fakulty vyjadřující souhlas s tím, že v případě přidělení grantu bude s řešitelem uzavřen pracovní poměr nebo dohoda na dobu trvání projektu, a který současně byl hlavním řešitelem alespoň jednoho úspěšně dokončeného výzkumného projektu buď v rámci projektové soutěže nebo z externích zdrojů a zároveň publikoval alespoň tři recenzované výstupy.
(1) Juniorský projekt má dobu řešení maximálně dva roky.
(2) Maximální výše celkového ročního rozpočtu činí 300.000 Kč.
(3) Řešitelem projektu může být kterýkoliv:
a) akademický pracovník AMU (tedy zaměstnanec v pracovním poměru k AMU, který vykonává umělecko-pedagogickou nebo umělecko-vědeckou a výzkumnou činnost), nebo
b) vědecko-výzkumný pracovník AMU,
c) ve výjimečných případech ten, kdo v době podání projektové žádosti pracuje na AMU na základě DPP či DPČ s druhem práce pedagogický proces, výuka či vědecko-výzkumná činnost, a to nepřetržitě 24 měsíců před datem uzávěrky pro podávání žádostí. Takový řešitel je nicméně v tomto případě povinen spolu s přihláškou dodat písemné stanovisko děkana příslušné fakulty vyjadřující souhlas s tím, že v případě přidělení grantu bude s řešitelem uzavřen pracovní poměr na dobu trvání projektu, nebo
d) postdoktorand, tedy řešitel, který získal na AMU titul PhD. nejdéle pět let před termínem pro podávání žádostí a není zaměstnán na AMU. Řešitel je nicméně v tomto případě povinen spolu s přihláškou dodat písemné stanovisko děkana příslušné fakulty vyjadřující souhlas s tím, že v případě přidělení grantu bude s řešitelem uzavřen pracovní poměr nebo dohoda na dobu trvání projektu.
Parametry podporovaných projektů (zejm. typy projektů, délka trvání, omezení výše žádané podpory): jsou upraveny v čl. 8 až 10 výnosu rektorky č. 15/2023. Pro toto kolo nejsou stanovena žádná omezení.
Hodnotící kritéria a stupnice jsou upraveny v čl. 11 odst. 2 výnosu rektorky č. 15/2023.
(1) Hodnocení projektů probíhá dvoukolově v rámci zasedání FGK a GK AMU.
(2) Projekty jsou vždy hodnoceny dle následujících obecných kritérií:
a) Originalita, přínos a potřebnost projektu: Jde o originální, nezpracované téma (nejen v domácím, ale i ve světovém kontextu)? Jde-li o téma již vcelku bohatě zpracované, má projekt ambice jej rozvinout a posunout diskusi dál, tedy přinést opravdu nové poznatky a interpretace? Je projekt pro AMU zajímavý a přínosný? Zapadá do vědeckých, tvůrčích či pedagogických aktivit a záměrů AMU?
b) Kvalita obsahu projektu: Je projekt kvalitně zpracován po obsahové stránce? Je zcela zřejmé, oč v projektu jde, co je jeho náplní? Je jasné, čeho chce dosáhnout a jakými prostředky? Má promyšlenou a vědecky aktuální metodologii? Jsou cíle projektu realistické? Má projekt adekvátně definované výzkumné otázky a případný výzkumný vzorek?
c) Realističnost a jasnost harmonogramu projektu: Má projekt jasný a realistický časový plán? Obsahuje harmonogram projektu kontrolovatelné body, na jejichž základě bude možné vyhodnotit průběžnou i závěrečnou zprávu?
d) Kvalita badatelského týmu: Zaručuje osobnost žadatele a jeho klíčových spolupracovníků možnost úspěšného zvládnutí projektu? Je zřejmé, co bude který člen týmu dělat a za co zodpovídá? V případě účasti studentů – je na místě od nich očekávat kvalitní naplánované výsledky? Je žadatel důvěryhodný s ohledem na historii grantových projektů, které měl v posledních letech na AMU?
e) Plánované výstupy: Jsou naplánované výstupy realistické a slibují opravdu nové poznatky? Mají šanci oslovit odpovídající komunitu (badatelskou, uměleckou)? Budou publikovány v kvalitních časopisech a nakladatelstvích? Nebo jde spíše o „výsledky pro výsledky“, které zapadnou téměř nepovšimnuty? Mají výsledky mezinárodní rozměr? Slibuje projekt potenciálně přinést excelentní vědecké výstupy s ohledem na kritéria a cíle nastavené Metodikou 17+?
f) Adekvátnost rozpočtu Rozpočet: Je požadovaný rozpočet adekvátní slibovaným výsledkům? Odpovídají mzdové náklady předpokládané časové investici členů týmu? Jsou ediční náklady realistické a odrážejí „obvyklou cenu“?
(3) V rámci dvoukolovosti hodnocení a rozhodování dle v odst. 2 uvedených kritérií se postupuje následovně:
a) V prvním kole projekty hodnotí FGK. Zápis z hodnocení FGK se zasílá na GK AMU.
b) Ve druhém kole projekty hodnotí GK AMU. Při rozhodování o podpoře GK AMU zohlední: hodnocení FGK, u tříletých projektů též dva externí odborné posudky, jejichž zpracování zadá prorektor (řešitel má právo vyžádat si anonymizované posudky následně k nahlédnutí).
(4) Rozhodnutí GK AMU bude nejpozději do deseti pracovních dnů od jejího rozhodnutí zveřejněno na webových stránkách AMU.
Plánované výstupy musí být v souladu s Definicí druhů výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací
24. září 2024
Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Karlova 26
116 65 Praha 1
IČ: 61384984, DIČ: CZ61384984
ID datové schránky: ikwj9fx
Kontakt pro média
MgA. Tereza Došlová
tel.: 736 149 000
e-mail: tereza.doslova@damu.cz