DIVÁK JAKO SPOLUAUTOR PŘEDSTAVENÍ O KAŽDODENNÍCH LIMINÁLNÍCH STAVECH. STUDUJÍCÍ KALD VÁS ZAVEDOU NA JEVIŠTĚ I DO PROSTOR OKOLO DIVADLA DISK.

Divadlo DISK uvede 29. 2. 2024 premiéru absolventské inscenace LIMINIMIL, na které studující 3. ročníku katedry alternativního a loutkového divadla DAMU spolupracovali s režisérem a choreografem Jarem Viňarským. V autorské inscenaci pracují s pojmem liminalita. Provedou diváka v rámci představení i mimo jeviště Divadla DISK.

Nahlížíme na liminalitu optikou člověka, který tento pojem ani nemusí znát, aby se dokázal naladit na obsahovou stránku inscenace,“ říká o tvůrčím procesu režisér Jaro Viňarský. Pojem liminalita se obecně pojí především s rituály. Za liminální je považován stav, kdy procházíme proměnou a neocitáme se ani v původním stavu, ani ve stavu novém. Za liminální stavy v běžném životě můžeme považovat například spánek, dospívání, přechod dne a noci Jako liminální můžeme mnohdy definovat i prostory např. letiště, metro, chodba, čekárna…

V tvůrčím procesu jsme se zabývali stránkou liminality, která se snaží pojmenovat stav na pomezí nezařaditelného. Byl to pro nás skvělý výchozí bod pro práci s tématem. Studenti pak skrze improvizace začali vyprávět jak se v jejich každodenním životě vyjevuje nejistota, ztracenost, pocit prázdnoty a neukotvenosti v současném světě,“ zmiňuje dramaturgyně projektu Sára Arnstein.

Hra s pojmem liminalita vedla tvůrce k zamyšlení nad tím, jaký může nést význam v běžném životě. Dennodenní banální a metafyzické okamžiky se v životě většinou protínají nelogicky, vzniká tak koláž situací, která vybízí k hledání vyššího smyslu.
I samotná inscenace se snaží diváka uvést do jistého liminálního stavu. Divadlo DISK je decentralizováno a rozprostřeno do různých tras, které protínají samotné jeviště a pokračují do okolních prostor divadla. „Každý se tak může napojit na performativní akci nejen mentálně, intelektuálně ale i fyzicky. Vstát, připojit se k performerům a tím se podílet na společném zážitku,“ popisuje režisér Jaro Viňarský průběh představení.

INFORMACE O INSCENACI 

Autorský kolektiv ve složení:
Režie: Jaro Viňarský
Performují studenti 3. ročníku Katedry alternativního a loutkového divadla: Valentýna Mužíková, Anastázie Dobrodinská, Sára Maďarová, Bea Stevens, Patrik Možíš, Martin Mlčouch, Matyáš Hadrbolec, Danny Takieddin
Dramaturgická spolupráce: Sára Arnstein, Ana Nežmah
Light design: Tomáš Morávek
Produkce: Adéla Garabíková, Vojtěch Sochor, Mikuláš Zelinský
Fotograf: Lukáš Veselý
Grafika: Matyáš Hadrbolec
Pedagogické vedení ročníku: Ing. MgA. Branislav Mazúch
veřejná generální zkouška: 28. 2. v 11:00
premiéra: 29. 2. v 19:30
nejbližší reprízy: 4. 3., 8. 3., 18. 3. vždy v 19:30

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

22. února 2024