Katedra teorie a kritiky

stripe1

DISK_USE

DISK_USE jsou pravidelné diskuse o absolventských inscenacích divadla DISK organizované Katedrou teorie a kritiky, které se na DAMU konají už bezmála dvacet let. Původně nezávislá studentská aktivita se od roku 2014 stala součástí výuky a moderování diskuse je tak vedle redakční přípravy časopisu Hybris jedním ze dvou hlavních praktických výstupů magisterského studia na Katedře teorie a kritiky. Studenti se na moderování připravují pod odborným vedením tutorů z řad pedagogů či profesionálních divadelních kritiků.

Diskuse o představeních si v evropské divadelní praxi dávno našly své pevné místo. Na půdě DAMU však mají o to větší smysl, že vytvářejí platformu pro generační výměnu názorů začínajících divadelních umělců (režisérů, dramaturgů či herců) a kritiků, kteří mohou v rámci diskuse reflektovat svou tvorbu, tříbit své kritické uvažování a dále se tak ve svém oboru zdokonalovat. Úloha studentů Katedry teorie a kritiky, kteří diskuse připravují a moderují, je nelehká, neboť si musí vytvořit a obhájit určitý žebříček hodnot a zároveň inscenaci s erudicí i pokorou analyzovat tak, aby to bylo přínosné jak pro tvůrce, tak pro diváky.

Zajímá-li vás divadlo a chcete-li ho zažít jinak než běžný divák, přijďte na DISK_USE – dozvědět se víc o tvůrcích a jejich záměrech a konfrontovat své bezprostřední zážitky a názory jak s ostatními diváky, tak i kritickou obcí.

PROGRAM:

18:15 hodina otevřených dveří Katedry teorie a kritiky s minipřednáškou o inscenaci.

19:30 návštěva divadelního představení.

15 min po konci představení – diskuse diváků s tvůrci moderovaná studenty KTK.

Cena vstupenky: 80 Kč.

V případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu:

NEJBLIŽŠÍ TERMÍN DISK_USE: 13. března 2017 Téměř tři sestry

Dne 13. března 2017 od 21:15 proběhne v Řetízku diskuse s tvůrci a diváky o představení Téměř TŘI SESTRY. Absolventská inscenace 4. ročníku herectví katedry činoherního divadla vznikla pod režijním vedením pedagoga KČD Tomáše Töpfera. Dramatický text A. P. Čechova Tři sestry prošel výraznou úpravou dramaturgyně Barbory Hančilové a celá inscenace se zaměřuje především na osudy mladé generace. Diskusi o představení moderuje studentka katedry teorie a kritiky Lucie Křápková, tutorkou DISK_USE je Alena Zemančíková.

Téměř tři sestry - plakát

DALŠÍ TERMÍN DISK_USE: 5. dubna 2017 Kamarádi

Moderuje Tereza Pavelková.