Katedra teorie a kritiky

stripe1

DISK_USE

DISK_USE jsou pravidelné diskuse o absolventských inscenacích divadla DISK organizované Katedrou teorie a kritiky, které se na DAMU konají už bezmála dvacet let. Původně nezávislá studentská aktivita se od roku 2014 stala součástí výuky a moderování diskuse je tak vedle redakční přípravy časopisu Hybris jedním ze dvou hlavních praktických výstupů magisterského studia na Katedře teorie a kritiky. Studenti se na moderování připravují pod odborným vedením tutorů z řad pedagogů či profesionálních divadelních kritiků.

Diskuse o představeních si v evropské divadelní praxi dávno našly své pevné místo. Na půdě DAMU však mají o to větší smysl, že vytvářejí platformu pro generační výměnu názorů začínajících divadelních umělců (režisérů, dramaturgů či herců) a kritiků, kteří mohou v rámci diskuse reflektovat svou tvorbu, tříbit své kritické uvažování a dále se tak ve svém oboru zdokonalovat. Úloha studentů Katedry teorie a kritiky, kteří diskuse připravují a moderují, je nelehká, neboť si musí vytvořit a obhájit určitý žebříček hodnot a zároveň inscenaci s erudicí i pokorou analyzovat tak, aby to bylo přínosné jak pro tvůrce, tak pro diváky.

Zajímá-li vás divadlo a chcete-li ho zažít jinak než běžný divák, přijďte na DISK_USE – dozvědět se víc o tvůrcích a jejich záměrech a konfrontovat své bezprostřední zážitky a názory jak s ostatními diváky, tak i kritickou obcí.

PROGRAM:

18:15 hodina otevřených dveří Katedry teorie a kritiky s minipřednáškou o inscenaci.

19:30 návštěva divadelního představení.

15 min po konci představení – diskuse diváků s tvůrci moderovaná studenty KTK.

Cena vstupenky: 80 Kč.

V případě zájmu nás kontaktujte na e-mailu:

NEJBLIŽŠÍ TERMÍN DISK_USE: 22. ledna 2017 Alistair McDowall Pomona.

Moderuje Petra Zachatá, tutor Roman Sikora.

Dne 22. ledna 2017 od 21 hodin proběhne ve studiu Řetízek diskuse s tvůrci a diváky k inscenaci Pomona 4. ročníku herectví Katedry činoherního divadla DAMU. Letošní absolventi dostali vůbec poprvé možnost pracovat v divadle DISK s textem současného autora. Před premiérou Pomony se na půdě fakultního divadla představili s Brechtovým Dobrým člověkem ze Sečuanu a variací na Čechovovy Tři sestry. Drama současného britského autora Alistaira McDowalla zinscenoval student 5. ročníku režie Katedry činoherního divadla DAMU Jan Holec. Ke spolupráci přizval dramaturga Davida Košťáka, s nímž již vytvořil několik inscenací pro divadlo Spektákl. Diskuse se bude konat bezprostředně po představení a moderovat ji bude studentka Katedry teorie a kritiky DAMU Petra Zachatá.

10. února 2017 skončí to ústa (z experimentální poezie 60. let).

Moderuje Karolína Krajčová.