Katedra činoherního divadla

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

Ladislav Mrkvička

Pedagog herectví na katedře činoherního divadla DAMU od roku 1998. Člen souboru činohry Národního divadla v Praze.

1958-1962

Vystudoval herectví na pražské DAMU.

1962–1967

Angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, které mu hned nabídlo velké role (titulního Čapkova Loupežníka a Rytíře Des Grieux v Nezvalově Manon Lescaut aj.).

1967–1968

Angažmá v hradeckém Divadle VÚ, kde se setkal s rolí Jarky Kohouta v Burianově dramatizaci Benešové Věry Lukášové.

1968–1974

Členem libeňského Divadla S. K. Neumanna (Fricek v dramatizaci Olbrachtova Bratra Žaka, George v adaptaci Steibeckovy prózy O myších a lidech aj.)

1977–1990

Pracoval v Divadle Na zábradlí (Smerďakov v dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových, Hanťa v dramatizaci Hrabalovy Hlučné samoty ad.).

1991 – dosud

Angažmá v činohře Národního divadla. Zahrál tu celou řadu charakterních a komických postav: Jacquese v Shakespearově komedii Jak se vám líbí (NS 1991), Rudou tvář v Taboriho hře Bílý muž a Rudá tvář (StD 1991), Fabrizia v Goldoniho Mirandolíně (StD 1992), Narcissa v Racinově Britannicovi (StD 1993), Ďábla v Calderónově Zázračném mágovi (ND 1995), Dědka z Dovru a Mastera Cottone v Ibsenově Peer Gyntovi (ND 1994), Teiresiáse v Sofoklově tragédii Oidipús vladař (StD 1996), Lepida v Shakespearově Antoniovi a Kleopatře (ND1999), Helmuta Rodeho v Harwoodově hře Na miskách vah (StD 1998), Ivolgina v dramatizaci Dostojevského Idiota (StD 2001), Angela v Shakespearově Komedii omylů (StD 2000), Ondřeje Třasořitky ve Večeru tříkrálovém (StD 2001) a Monteka v Romeovi a Julii téhož autora (StD 2003), Otce v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu (StD 2003), Menenia Agrippu v Shakespearově Coriolanovi (ND 2004), Fistulu v Havlově Pokoušení (StD 2004), Hraběte Riverse v Shakespearově Richardu III. (2006), Diviška v Jiráskově Otci (2007) aj.

Vedle svého úvazku v Národním divadle hostuje občas i na jiných scénách, například v Divadle Bez zábradlí, v Divadle Na Fidlovačce. Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu (mj. hra Poslední noc v režii L. Engelové, nebo pětidílná rozhlasová inscenace Tristan a Isolda v režii H. Kofránkové). Hojně spolupracuje s dabingem.

Filmografie: Začínal dětskou rolí Olověný chléb. Následovaly filmy: Lidé jako ty (1960, režie P. Blumenfeld), Žalobníci (1960, r. I. Novák), Osení (1960, r. V. Krška), Černá dynastie (1962, r. Š. Skalský), Hlídač dynamitu (1963, podle J. Drdy r. Zd. Sirový), Atentát (1964,r. J. Sequens), Bloudění (1966, r. A. Máša, J. Čuřík), Panna zázračnica (1966, r. Š. Uher), Hotel pro cizince (1966, r. A. Máša), Pasiáns (TV 1969, r. J. Matějovský), Tvář pod maskou (1970, r. R. Valčanov), Svědectví mrtvých očí (1971, r. O. Fukr), Metráček (1971, r. J. Pinkava), …a pozdravuji vlaštovky (1972, r. J. Jireš), Svatba bez prstýnku (1972, r. Vl. Čech), Dvě věci pro život (1972, r. Jiří Hanibal), Smrt si vybírá (1972, r. V. Vorlíček), Družina černého pera (1973, r. K. Koval), Třicet případů Majora Zemana (TV seriál 1974, r. J. Sequens), Jakub (1976, r. O. Koval, J. Vošmíková), Leť, ptáku, leť! (1978, r. Z. Brynych), Neohlížej se, jde za námi kůň (1979, r. J. Hanibal), Kluci z bronzu (1980, r. St. Strnad), Dostih (1981, J. Soukup), Malý velký hokejista (1982, J. Pinkava), Pod nohama nebe (1983, r. M. Růžička), Třetí skoba pro Kocoura (1983, r. R. Cvrček), Kariéra (19084, r. J. Matula), Mravenci nesou smrt (1985, r. Z. Brynych), Jsi falešný hráč (1986, r. Z. Zelenka), Jemné umění obrany (1987, r. J. Semschemová), Dva lidi v ZOO (1989, r. M. Poledňáková), Dcera národa (TV 1990, r. J. Fairaizl), Nepoužitelný Max (TV 1991, r. D. Klein), Láska zlatnice Leonetty (TV 1991, r. Z. Zelenka), Hodina obrany (TV 1991, r. J. Dudek), Poslední přesun (1995, r. K. Hanzlík), O princezně, která nesměla na slunce (TV 1997, r. Vl. Drha), Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, lehké holky s dobrým srdcem (TV 2000, r. J. Mann na námět L. Aškenazyho), Můj otec a ostatní muži (TV 2003, r. A. Sedláčková), Grandhotel (2006, r. D. Ondříček).