Katedra autorské tvorby a pedagogiky

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

Projekt DoMA / at home

Režisér Howar Lotker představuje svůj projekt, site specific performance, která se může odehrát i u vás doma! Projekt získal hlavní cenu na festivalu Next Wave v roce 2006.

DoMA/at Home je představením, které je vždy vytvořeno v jiném bytě a tak znovu a znovu mění svou tvář, aby odráželo životy lidí, kteří daném bytě žijí.Představení je odrazem prostoru a lidí, se kterými se v něm se setkáme. Každý z nás žijeme v odlišném prostoru odrážejícím náš vkus, potřeby, kulturu, rodinu, výchovu, naše naděje, obavy a touhy.

 

Tým realizátorů vždy po několik dní intenzivně zkoumá prostor a jeho obyvatele, aby pak připravil zhruba hodinové představení, které je kombinací předem připraveného materiálu adaptovaného na daný prostor a nového materiálu vyplývajícího z povahy bytu a lidí, kteří tam žijí. Podstatnou složkou je také improvizace.Epizody ze života domácích, jejich předměty, knihy a plány, barvy a vůně, to vše se stává jazykem představení.

Z bezpečnostních důvodů jsou diváci zváni pouze majiteli bytu, účinkujícími a producenty. Prostor Podle povahy bytu se mohou diváci na čas stát voyery, pozorovat realistické scény odehrávající se před nimi, za nimi i okolo nich; mohou se ocitnout v zahradě plné soch, nebo se vydat na výlet, kde jim průvodcem bude jeden z herců nebo majitelů bytu. Někdy se odehrávají dvě různé scény naráz a vy si musíte vybrat, kterou z nich budete sledovat a čeho se účastnit. Jindy jsou diváci natlačeni do rohu, aby společně pozorovali scénu a je jim tak těsno, že slyší nejen svůj vlastní dech, ale i ten herců.  

 

Prezentace v divadelním prostoru Tento experiment může pokračovat v divadelním prostoru. Video klipy a jiná dokumentace z předchozích představení DoMA/at home jsou kombinovány s živými scénkami ze života majitelů posledního z navštívených bytů. To vše v divadle, které je zařízeno jako byt. Majitelé posledního z bytů přicházejí na scénu, aby je zde diváci i herci důsledně „rozebrali“. Na oplátku herci spolu s majiteli bytů důkladně prozkoumají diváky! 

O tvůrcích:

Howard Lotker (tvůrce/režisér) je divadelník žijící v České republice. V Praze spolupracoval s českými divadelníky a divadelními soubory jako např. KREPSKO, Nora Sopková, Krištof Kintera, Jan Nebesky, a Misery Loves Company. Spolupracoval také s mezinárodními soubory jako Dogtroep – Cool, Heavy Tango; Joao Fiadero – Invisible Performance; Carol Brown – touch tower; Sachiyo Takahashi – Theatre for the Ears. V současné době pracuje v Praze jako herec, pedagog, zpěvák, režisér, překladatel a lektor herectví.

 

Účinkují/ spolutvoří: Martin Vasquez je zkušeným improvizátorem, učitelem a hercem, byl prezidentem České improvizační ligy. Přednáší po celé Evropě a v současné době studuje doktorandský program na JAMU Brno. Podílel se na vzniku divadelních projektů Théâtre de l'Utopie ve Francii a Die Villa Theater v Německu. Se společností Assessment Systems účinkuje také ve skutečných situacích pro jednoho diváka jako součást evaluací vysokého managementu. Monica Černošková je herečka a tanečnice, v současnosti studující na katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU Praha. Byla členkou divadelního seskupení Filtre a Kašpar. Před nedávnem se objevila v mezinárodním projektu Axolotl režírovaným Rubenem Ortizem a Hectorem Bourgesem a v taneční instalaci Spaces in the Dark Moniky Rebcové a Jana Komárka.  Andrea Miltner narozena v Londýně, bydlí už přes deset let v České republice. Je tanečnicí a choreografkou barokního baletu i současného tance. Tancovala v Národním divadle, s Janem Kodetem, Monikou Rebcovou, Mirkou Eliášovou, a nedávno s Lizzy LeQuesne, Serge Ambert a Pierre Nadau. Je členkou barokního tanečního souboru Collegium Marianum, se kterým účinkuje v České republice i v zahraničí. Philip Schenker je grafickým výtvarníkem a hercem švýcarského původu. Je jedním z režisérů divadelní skupiny Stage Code, se kterou vytvořil řadu inscenací včetně Tramtarie, Robyn-zone a Politické meditace. Spolupracoval také se skupinou KEPSKO a ruskou divadelní skupinou AKHE. Několik let žil v Amsterodamu, kde mimo jiné spolupracoval se skupinou Dogtroep.„Prozkoumávali byty a prostě improvizovali, a to hodně netradičně.… Tím večer v Alfredu končí, ale co si člověk odnáší, je omamná vůně, která člověkem prostoupila, a po dlouhou dobu v jeho hlavě zůstává ten příjemný a neopakovatelný pocit z této show.“  Jitka Gráfová, iDNES  

 

 


 

Žánr: Experimentální divadlo, site specific, interaktivní

Jazyk: možnost hrát v angličtině, češtině, němčině, francouzštině

Délka představení: 50 - 70 minut

Počet herců cestujících se skupinou: 7 lidí

Technické požadavky: 

  • Představení by se mělo odehrávat v obydleném prostoru se souhlasem a (alespoň pasivní) účastí majitelů.
  • Minimum 3 dny na zkoušky v daném prostoru
  • Zvuk a osvětlení jsou vytvořeny s použitím materiálů přítomných v bytě
  • Foto a video dokumentace

 

 

Kontakt: Howard Lotker howie@volny.cz +420 777 303 289


 

DoMA/at home je připraveno v koprodukci s divadlem Alfred ve dvoře, s podporou Ministerstva kultury ČR a Katedrou autorské tvorby a pedagogiky DAMU Praha