Katedra alternativního a loutkového divadla

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

MgA. Jiří Adámek, Ph.D.

Divadelní režisér a autor, zakladatel a vedoucí skupiny Boca Loca Lab, pedagog katedry ALD DAMU.

Životopis a umělecká činnost

* 5.3. 1977 v Praze

Vystudoval obor režie na katedře alternativního a loutkového divadla na Divadelní fakultě AMU v Praze. Zde absolvoval i doktorské studium – jeho disertace byla publikována pod názvem Théâtre musical / Divadlo poutané hudbou (HAMU, 2011).

Po řadě experimentálních loutkových projektů (adaptace hry Federica Garcíi Lorcy V zahradě jsou s láskou svou Don Perlimplin s Belisou či Vetřelec pro jednu herečku a loutku životní velikosti) a projektů site-specific (Latimerie v bývalé kanalizační čistírně v Praze-Bubenči), vyvinul originální typ hudebního divadla, ve kterém mísí hudebně komponovanou strukturu, stylizované herectví a zvláštní přístup k jazyku (fragmentarizaci či rytmizaci slov, hru s poloabstraktními shluky slabik a hlásek). Svůj specifický přístup k divadlu rozvíjí s divadelní skupinou Bocla loca Lab, kterou založil v roce 2007.

U svých hudebně-divadelních projektů působí nejen jako režisér, ale i autor libreta popřípadě hudby. Má za sebou několik stáží ve Francii, je výrazně ovlivněný francouzským postmoderním théâtre musical. Od vytvoření první celovečerní inscenace „hudebně-divadelního“ typu získal různá ocenění: za inscenaci Tiká tiká politika (2006) ocenění Music Theatre Now! v Německu a Cenu za originální divadelní tvar na festivalu Kontakt v Toruni. Inscenace pro děti Z knihy džunglí (2007) získala Cenu Alfreda Radoka za scénografii, dále byla oceněna ve třech kategoriích na Mateřince v Liberci a získala hlavní cenu na festivalu Banialuka v Bialsko-Białej. Projekt Evropané (2008) získal Cenu pro nejlepšího mladého režiséra na festivalu MESS Sarajevo (2011).

V divadle Minor inscenoval řadu představení pro děti, často na hranici hudebně-divadelních, voicebandových a loutkových postupů.

Spolupracuje pravidelně s Českým rozhlasem. Rozhlasová verze Tiká tiká politika byla vysílána též v Německu, Rakousku a Francii. Adámek coby režisér a autor v jedné osobě vytvořil i rozhlasové projekty Klikněte na video (2008), Manželské minutky (2012) a další.

Byl rovněž jmenován festivalem Next Wave 2007 Osobností roku v oblasti alternativního divadla za hudebně-scénické kompozice a jejich teoretickou reflexi.

Publikační činnost

Píše analytické články o současném divadle (především časopis Svět a divadlo, 2004-2011). Nakladatelství AMU vydalo jeho překlad Deníku zkoušek Tragédie Carmen, podrobný vhled do režijního přístupu Petera Brooka.

Pedagogická činnost

Pedagogicky působí na KALD DAMU od roku 2010, je garantem nové koncepce výuky teoretických předmětů.

Předměty

  • Režijní tvorba
  • Dramaturgická tvorba
  • Inscenační tvorba
  • Moderní divadlo a jeho dvojník
  • Současné podoby alternativního divadla
  • Prostor – hmota – komunikace
  • Inscenační praxe

Sylaby, osnovy a literatura těchto předmětů – viz Studijní informační systém KOS na www.amu.cz .