Katedra alternativního a loutkového divadla

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

doc. Mgr. Vratislav Šrámek

Životopis

* 24.11. 1962 Karviná-Ráj

Vzdělán, zaměstnání:

1967 – 1983

  • hra na klavír - Základní škola v Ostravě
  • Konzervatoř v Ostravě, obor klavír - absolutorium
  • (1. + 2. ceny v soutěžích ZUŠ,
  • čestné uznání v Soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních 1979,
  • 2. cena v soutěži O cenu Beethovenova Hradce 1980,
  • koncerty s Janáčkovou filharmonií –
    B.Bjelinski: Koncert pro mladého pianistu 1973,
    D.Šostakovič:Klav.koncert č.2 1980, E.Grieg:Klav.koncert a-moll 1981,
    C.Franck:Symfonické variace pro klavír a orchestr 1983,
  • premiéry soudobé hudby v rámci festivalu Janáčkúv Máj –
    nahrávky pro ČR studio Ostrava.

1983 - 1985

  • učitel ZUŠ ve Vratimově – hra na klavír a improvizace
  • sbormistr učitelského pěveckého sboru
  • korepetitor a asistent sbormistra Ženského komorního sboru Ostrava –
    sbormistr F.Hába - koncerty a soutěže v Anglii, Francii, Německu, Španělsku, Řecku.

1985 - 1989

  • hudební fakulta AMU - obor klavír (3. cena v celostátní soutěži Mladí hrají Janáčka, Brno 1989)
  • výměnné koncerty na konzervatoři v S. Petěrburgu
  • druhý sbormistr Brixiho akademické sboru Praha
  • scénická hudba pro studio FAMU
  • spolupráce s Operou Furore - instrumentace - H. Purcell: „Dido a Aeneas“
  • pro DISK instrumentace P. Mascagni: „Zanetto“

1989 - 1991

  • korepetitor:
    balet Hudebního divadla v Karlíně (výpomoc v Orchestru K.Vlacha–dirigent A.Moulík)
  • Taneční konzervatoř Praha
  • ZUŠ Ďáblice - taneční obor
  • Brixiho akademický sbor
  • člen vokálního sdružení Dobrý Večer Quintet - nahrávky pro ČR, ČT, CD, koncerty a nahrávky s orchestry K. Vlacha, G. Broma

1991 - dosud

  • AMU, Praha, pedagog divadelní fakulty
  • scénická hudba pro divadlo a televizní inscenace a filmy
  • zahraniční workshopy s divadlem DRAK Hradec Králové

2002

  • habilitován docentem pro obor dramaturgie, práce na téma „Dramaturgie zvukové složky inscenace v loutkovém divadle“

2005

  • člen Oborové rady doktorského studia na KALD DAMU

Umělecká činnost
Scénická hudba, hudební dramaturgie, hudební nastudování, hudební aranžmá, instrumentace, hudební režie apod.

Dejvické divadlo:

  • E.L. Masters, Jakub Krofta, M. Zákostelecký: „Spoonriverská antologie“, režie Jakub Krofta, (cena za hudbu Skupova Plzeň 1992)
  • J. Čep, J. Deml, J.A. Pitínský: „Sestra úzkost“, režie J.A. Pitínský
  • J. Illner: „Kvas krále Vondry XXVI.“, režie A. Goldlflam, hudební nastudování
  • R. Patrick: „Kenedyho děti“, režie M.Krobot, hudební aranžmá a nastudování
  • Arisofanés: „Lysistrata“, režie Lucie Bělohradská
  • H. Baker: „Pazour“, režie L. Hlavica, hudební aranžmá a nastudování
  • Byrne, K. Mocová a kolektiv: „Můj život se psy“, režie A. Byrne
  • G. Preissová: „Její pastorkyňa“, režie L. Hlavica
  • O. Kryštofek: „Dvanáct měsíčků“, režie M. Krobot
  • „O zakletém hadovi“, režie M. Krobot
  • W.A. Mozart: „Kouzelná flétna“, režie M. Krobot, hudební dramaturgie a nastudování, instrumentace

Divadlo DRAK Hradec Králové:

  • Z. Říha: „Kovář Paška“, režie Jakub Krofta
  • M. Zákostelecký, Jakub Krofta: „Městečko cibulových jitrnic“, režie Jakub Krofta
  • K.Šiktanc: „Ledová nevěsta“, režie Jakub Krofta
  • „Skotské balady“, koncertní provedení - hudba, hudební aranžmá a nastudování
  • Peřinová: „Tři zlaté vlasy děda Vševěda“, (nominace na Cenu A. Radoka)
  • M. Zákostelecký, J.Krofta: „Všechno lítá, co peří má“, (hlavní cena Toruň 2001, Spectaculo Interesse Ostrava 2001, Maribor 2002 + cena dětského diváka)
  • M. Zákostelecký, J. Krofta: „Hopla kukla pukla“, režie Jakub Krofta
  • M. Zákostelecký, J. Krofta: „Jak šel Honza do světa“
  • Josef Krofta: „Říkadla“, režie Josef Krofta
  • Josef Krofta, J.Jirásek, J.Žáček: „Pinokio“, režie Josef Krofta, hudební nastudování
  • M. Zákostelecký, J. Krofta: „Andílci“, režie Jakub Krofta

Divadlo Minor:

  • V. Špicnerová: „Perníková chaloupka“, režie V. Špicnerová
  • J. Werich: „Rozum a štěstí“, režie M. Schartová
  • B. Němcová, P. Aujezdský: „Sedmero krkavců“, režie M. Schartová
  • Nosov, P.Vodička, P. Zámečníková: „Neználek ve slunečním městě“, režie P.Vodička

Divadlo Lampion Kladno:

  • J. Čermáková: „Bruncvík“, režie M. Schartová
  • J. Malík: „Míček Flíček“, režie A. Tománek
  • J. Synková: „Začarovaný vůl“, režie M. Schartová
  • J. Schmid: „Sněhurka“, režie M. Schartová
  • Tománek: „Tři prasátka“, režie A. Tománek
  • F. Pavlíček: „Princ Bajaja“, režie J. Jirků
  • L. Dvorský: „Poklad baby Mračenice“, režie A. Tománek
  • Tománek: „Šípková Růženka“, režie A. Tománek
  • P. Polák, O. Augusta: „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“, režie A. Tománek
  • Tománek: „Komáři se ženili“, režie A. Tománek

Divadlo Alfa Plzeň:

  • Š. Olivětín: „Kocourkov sobě“, režie M. Zákostelecký
  • J. Dvořák: „Sedum jednou ranou“, režie T. Dvořák
  • J.A. Pitínský: „Betlém“, režie P. Vodička
  • Nesveda: „Myšuta“, režie M. Jelínková
  • Scénická hudba ke slavnostní příležitosti

Naivní divadlo Liberec:

  • Peřinová: „Krásný nadhasič“, režie T. Dvořák
  • W. Hauff, J. Adámek: „O srdci z kamene“, režie J. Adámek
  • Peřinová: „Sůl nad zlato“, režie T. Dvořák

Národní divadlo v Praze:

  • P. Rut: „Olga a ďábel“, režie L. Bělohradská (divadlo Kolowrat)
  • E.O´Brianová: „Virginie“, režie L. Bělohradská (divadlo Kolowrat)
  • W. Shakespeare: „Coriolanus“, režie I. Rajmont
  • T. Wiliams: „Sladké ptáče mládí“, režie L. Bělohradská
  • Klestilová: „Hrdinové“, režie SKUTR (projekt Bouda), hudební nastudování

Národní divadlo v Brně:

  • Molliere: „Škola žen“, režie I. Rajmont

Městské divadlo v Brně:

  • J. Annouilh: „Zkouška“, režie F. Miška

Divadlo radost Brno:

  • H.Ch. Andersen: „Malá mořská víla“, režie SKUTR

Klicperovo divadlo Hradec Králové:

  • K.H. Mácha: „Máj“, režie M. Krobot
  • W. Shakespeare: „Konec dobrý, všechno dobré“, režie I. Rajmont

Divadlo ABC Praha:

  • M. Krobot: „Ten, co sežral medvěda“, režie M. Krobot

Východočeské divadlo Pardubice:

  • R. Žák: „Honzovy buchty“, režie R. Žák

Divadlo Pod Palmovkou:

  • Wenig, A. Dvořák: „Čert a Káča“, režie P. Kracik, hudební nastudování + dirigent
  • F.G. Lorca: „Dům doni Bernardy“, režie P. Kracik
  • Molliere: „Don Juan“, režie P. Kracik
  • Calderón: „Život je sen“, režie P. Kracik
  • Strindberg: „Slečna Julie“, režie L. Bělohradská, hudební dramaturgie a střih
  • Camus: „Caligula“, režie L. Bělohradská (Cena Thalie pro J. Langmajera)
  • K. Gassauer: „Casanova“, režie J. Uherová
  • J. Annouilh: „Euridika“, režie L. Bělohradská
  • Sofoklés: „Oidipus vladař“, režie L. Bělohradská

Divadlo Na Vinohradech:

  • E. Albee: „Pobřeží“, režie L. Bělohradská
  • W. Shakespeare: „Richard II.“, režie L. Bělohradská

Státní opera Praha:

  • F. Poulanc: „Lidský hlas“, režie L. Bělohradská, hudební dramaturgie

Konzervatoř Praha:

  • E. Labiche: „Slaměný klobouk“, režie Tomšovský

Divadlo v Řeznické:

  • T. Capote: „Snídaně u Tiffanyho“, režie A. Kisil

Divadlo J.K.Tyla v Plzni:

  • J. Brdečka, V. Hála, J. Rychlík: „Limonádový Joe“, režie T. Dvořák, instrumentace, scénická hudba, hudební nastudování

Opera Furore:

  • D. Dvořák, J. Nekvasil, H. Purcell: „Houslema do železa“, režie J. Nekvasil, instrumentace

Pražské studentské divadlo:

  • V. Blažek, J. Malásek, J. Bažant, V. Hála: „Šeherezáda“, instrumentace

Purkrabství Pražského hradu:

  • W. Shakespeare: „Hamlet“, režie L. Bělohradská

La Fabrika:

  • K. Steigervald: „Den veselosti“, (M. Horáková - K. Gottwald), režie V. Čermáková

Nezávislý projekt:

  • S. Mrožek: „Strip-tease“, režie P. Chmela
  • Česká asociace sport pro všechny: “Pohoda“, hudba k pohybové koedukované skladbě pro Všesokolský slet 2006 a Světovou gymnastriádu 2007

DISK - výběr:

  • P. Mascagni: „Zanetto“, inscenace HAMU, 1989, režie J. Nekvasil, instrumentace
  • H. Ibsen: „Peer Gynt“, režie A. Renč
  • „Nikola Šuhaj“, režie SKUTR
  • B. Brecht: „Baal“, režie L. Sovová
  • Jarry: „Král Ubu“, režie P. Vodička

Studio FAMU:

  • „Jezevec nosí pochybnosti“, režie J. Blaževič
  • „Celnice“, režie J. Blaževič

Český Rozhlas stanice „Vltava“:

  • W. Shakespeare: „Othello“, režie M. Jahodová
  • W. Shakespeare: „Romeo a Julie“, režie M. Jahodová

Česká televize:

  • D. Fišerová: „Třikrát život, třikrát smrt - Princip odrazu“, režie L. Bělohradská, hudební dramaturgie a střih
  • S. Ellin, J. Knitlová: „Specialita šéfkuchaře“, režie L. Bělohradská
  • Hejna: „Černí andělé“, režie L. Bělohradská
  • Hejna: „Přízraky mezi námi“ (Gespenster unter uns), seriál v koprodukci Mitteldeutsche rundfunk, režie I. Pokorný
  • Procházková: „Naše děti“, režie I. Pokorný
  • V. Šulc: „Všichni musí zemřít“, režie M. Sobota
  • D. Šimon: „Společník“, režie M. Sobota
  • E.A. Poe, J.Knitlová: „Vrah jsi ty“, režie L. Bělohradská
  • E. Papoušková: „Řád saténových mašlí“, režie J. Blaževič
  • M. Černá: „Zázračné meče“, režie M. Sobota
  • M. Černá: „Jak chutná láska“, režie J. Semchová
  • M. Černá: „O malíři Adamovi“, režie V. Drha
  • J. Bednář: „Kouzelný přítel“, režie M. Sobota
  • J. Bednář: „Dítě hvězdy“, režie M. Sobota
  • V. Štancel: „Peklem čertem“, režie M. Sobota
  • Š. Váchová, J.Kolafa: „Koledy“, režie Š Váchová (loutkový animovaný večerníček), zpěv a hudební režie
  • D.H. Lawrence, E. Verner: „Lišák“, režie L. Bělohradská

Discografie:

  • DVQ “Manhattan coctail“, Multisonic, swing, retro
  • „DVQ zpívá J+V+W“, ETP, aranžmá M. Kořínek a DVQ
  • DVQ, K.Harant z Polžic a Bezdružic: „Missa Quinis Vocibus Super Dolorosi Martyr“, ETP

Zahraniční projekty:

  • J. Krofta, K. Senius: „Lumikki“ (Sněhurka), režie Josef Krofta (Teatteri Mukamas Tampere, Finsko)
  • Jakub Krofta, K. Senius: „Tuhkimo“ (Popelka), režie Jakub Krofta (Teatteri Mukamas Tampere, Finsko)
  • W. Shakesperare, úprava M. Klíma: „Sen noci svatojánské“ (Bábzínház Budapest, Maďarsko)

Publikační činnost

  • „Divadlo a interakce“, Pražská scéna, 2006
  • „Labyrint 2006“, analýza zvukového plánu inscenace

Pedagogická činnost

Semináře

  • Vedení hudebních seminářů:
    „Dětská scéna“
    „Loutkářská Chrudim“
  • Hudební spolupráce na loutkových dílnách s divadlem DRAK:
    University of Kansas, USA 2001,
    “Helsinki Fest Bravo Finsko, 2002,
    “Puppet anim. festival“, Edinburgh, Velká Británie 2002
  • Hudební dílna Teatteri Mukamas Tampere, Finsko
  • Hudební spolupráce na herecké dílně při Theatre National de Chaillot, Francie

Pedagog katedry ALD DAMU, výuka studentů oboru herectví, režie a dramaturgie ALD - předměty

  • Hudební nauka
  • Hudební aktivity (sbor, orchestr)
  • Hudební improvizace
  • Seminář ke scénické hudbě
  • Studiová praxe

Sylaby, osnovy a literatura těchto předmětů - viz Studijní informační systém KOS na www.amu.cz .