Katedra alternativního a loutkového divadla

stripe1stripe2stripe3stripe4stripe5stripe6

doc. Mgr. Miroslav Krobot

*12.11. 1951                 Šumperk

Studium

1956 – 1965                  Základní škola Zábřeh na Moravě

1965 – 1969                  Gymnázium Zábřeh na Moravě

1969 – 1974                  JAMU, Brno

1974 – 1975                  základní vojenská služba

Angažmá

1975 – 1980                  Západočeské divadlo, Cheb

1980 – 1984                  Divadlo Vítězného února, Hradec Králové

1984 – 1990                  Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého, Praha

1990 – 1996                  Národní divadlo, Praha

1996 – dosud                 Dejvické divadlo, Praha

1991 – dosud                 pedagog Divadelní fakulty AMU v Praze, katedra ALD

2004                    habilitace, docent pro obor Herectví.

Umělecká činnost

Divadelní režie – výběr

Západočeské divadlo Cheb:

  • M. Bulgakov: „Útěk“, 1977
  • I.S. Turgeněv: „Měsíc na vsi“, 1978

Divadlo Hradec Králové:

  • W. Shakespeare: „Romea a Julie“, Beseda, 1982
  • V.K. Klicpera: „Tetičky a strýčkové“, 1982
  • A. Mitta, J. Dunskij: „Sviť, sviť, má hvězdo!“, 1983
  • Brecht: „Žebrácká opera“, 1984

Realistické divadlo Praha:

  • M. Dursi: „ Bertoldo u dvora“, 1985
  • V. Šukšin: „Čáry na dlani“, 1985
  • K. Steigerwald: „Dobové tance“, 1985
  • E. Radzinskij: „Lunin“, 1987
  • T. Dorst: „Merlin, aneb Pustá zem“, 1988

Národní divadlo Praha:

  • M. Gorkij: „Vassa“, 1986
  • F. de Rojas: „Celestina“, 1988
  • Bří Čapkové: „Ze života hmyzu“, 1990
  • G. Tabori: „Bílý muž a Rudá tvář?“, 1991
  • C. Goldoni: „Mirandolína“, 1992
  • A. a V. Mrštíkové: „Rok na vsi“, 1993
  • N. V. Gogol: „Ženitba“, 1994
  • E. O´Neill: „Měsíc pro smolaře“, 1994

Dejvické divadlo, Praha:

  • O. Kryštofek: „Dvanáct měsíčků“, 1996
  • R. Patrick: „Kennedyho děti“ /Ó,milý Budho/, 1996
  • E. A. Poe: „Utišující metoda“, 1997
  • W. Shakespeare: „Večer tříkrálový“, 1999
  • G. G. Marquez: „Neuvěřitelný a tklivý příběh o bezelstné Erendiře a její ukrutné babičce“, 1999
  • A. Gončarov: „Oblomov“, 2000
  • P. Čechov: „Tři sestry“, 2002
  • M. Krobot: „Sirup“, 2003
  • W. A. Mozart: „Kouzelná flétna“, 2003
  • K. F. Tománek: „Sendviče reality“, 2004
  • W. Shakespeare: „Hamlet“, 2006
  • F. M. Dostojevskij, M.Krobot:  „Idiot“, 2008
  • A. Kaurismaki, Miroslav Krobot: „Muž bez minulosti“, 2010
  • M. Krobot: „Brian“, 2012

Divadlo Astorka, Bratislava:

  • F. M. Dostojevskij:  „Idiot“, 2012

Herecká role v Dejvickém divadle:

  • Otec – „Příběhy obyčejného šílenství“, 2002
  • Bob – „Ucpanej systém“, 2012
  • Sorin – „Racek“, Dejvické divadlo, 2013

Filmové role:

  • Otec – „Příběhy obyčejného šílenství“, režie Petr Zelenka, 2005
  • Maloin – „Muž z Londýna“, režie Béla Tarr, 2006
  • Gynekolog – „Tajnosti“, režie Alice Nellis, 2007
  • Kužník – „Na vlastní nebezpečí“, režie Filip Renč, 2008
  • Alois Nebel – „Alois Nebel“, režie Tomáš Luňák, 2010
  • Josef Hnátek – „Poslední zápas Pepíka Hnátka“, režie Jan Prušinovský, 2012
  • Karel – „Revival“, režie Alice Nellis, 2013
  • Tichý – „Čtvrtá hvězda“, TV seriál, 2014

Dramatizace, adaptace a vlastní tvorba:

  • „Čáry na dlani“ /s M. Lázňovským/, 1985
  • „Bertoldo u dvora“ /s V. Galerovou/, 1985
  • „Rok na vsi“, 1993
  • „Utišující metoda“, 1997
  • „Ten, co sežral medvěda“, M. Krobot, 2000
  • „Oblomov“, 2000
  • „Sirup“, M. Krobot,  2002
  • „Kouzelná flétna“, 2003
  • „Idiot“, 2008
  • „Muž bez minulosti“, 2010
  • „Brian“, 2012

Ceny a ocenění

Divadlo:

  • Cena Českého literárního fondu za režii – „Čáry na dlani“, 1985
  • Cena Českého literárního fondu za režii – „Merlin aneb Pustá zem“, 1988
  • Cena Českého literárního fondu za dramatizaci – „Rok na vsi“, 1993
  • Cena A. Radoka – Inscenace roku – „Rok na vsi“, 1993
  • Cena Českého literárního fondu za dramatizaci – „Oblomov“, 2000
  • Cena A. Radoka – Divadlo roku – Dejvické divadlo, 2002
  • Cena A. Radoka - Objev roku – Otec, „Příběhy obyčejného šílenství“, 2002
  • Cena A. Radoka – Divadlo roku – Dejvické divadlo, 2006
  • Cena A. Radoka – Inscenace roku – „Muž bez minulosti“, 2010
  • Cena A. Radoka – Nejlepší dramatický text – „Brian“, 2012

Film:

  • Otec – „Příběhy obyčejného šílenství“ - Český lev za vedlejší roli, 2005
  • Maloin – účast v hlavní přehlídce festivalu v Cannes, 2007

Pedagogická činnost

Od roku 1991 několikrát vedení programů pro studenty herectví ALD, vedení tříletého bakalářského programu a studentů dvouletého navazujícího magisterského programu režie a dramaturgie ALD.

Předměty

  • Herecká tvorba
  • Režijní tvorba
  • Inscenační tvorba
  • Inscenační praxe

Sylaby, osnovy a literatura těchto předmětů - viz Studijní informační systém KOS na www.amu.cz .

Člen státní zkušební komise magisterských zkoušek na KALD DAMU.

Člen UR DAMU.